Bakanlığımızca başlatılan "Matematik Seferberliği" çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Bakanlığımız ile TÜBİTAK arasında 28 Mart'ta imzalanan "Eğitimde İş Birliği Protokolü" çerçevesinde 2022 Yılı Matematik Yılı ilan edildi. TÜBİTAK bu kapsamda "matematik" temasıyla özel çağrıya çıktı.

"Matematik" temalı özel çağrının içeriğini; matematiksel bilginin toplum ile buluşturulması, matematik okuryazarlığının artırılması ve yaygınlaştırılması, matematik bilgisinin mümkün olduğunca görselleştirilerek etkileşimli uygulamalarla anlaşılır bir biçimde kazandırılması oluşturuyor.

Özel çağrı ile ayrıca katılımcıların bilimsel olguları fark etmelerini sağlamak, merak duygularını, araştırma, sorgulama, soyutlama, analiz etme, ilişki kurma, modelleme ve öğrenme isteklerini teşvik etmek amaçlanıyor.

Bilim ve Toplum Destekleme Programları Matematik Yılı Özel Çağrısı kapsamında sadece "matematik" temalı projeler sunulacak. Proje önerisi, hedef kitlenin yaş grupları ve eğitim seviyeleri dikkate alınarak hazırlanacak.

Tamamı "matematik" alanı ile ilişkilendirilmek koşulu ile hazırlanacak olan etkinliklerin; hedef kitlenin özelliklerine uygun olarak planlanması ve yüz yüze etkileşimli olarak düzenlenmesi bekleniyor.

Bilim ve Toplum Destekleme Programları Matematik Yılı Özel Çağrısı; okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okul, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri, öğretmenler ve bilim merkezleri çalışanlarının en az birinden oluşan hedef kitlesine yönelik gerçekleştirilecek.  Çağrı matematik başlığı altında belirtilen alanlarda olmak üzere; hedef kitlenin bilimsel konuları, kavramları ve süreçleri gözlem ve uygulamalarla kavrayabilmesine imkân sağlayan ve belirli bir program dâhilinde gerçekleştirilen faaliyetleri kapsıyor.

Bakanlığımız ile TÜBİTAK arasında imzalanan "Eğitimde İş Birliği Protokolü" çerçevesinde gerçekleştirilecek olan etkinliklere başvurular 22 Ağustos Pazartesi günü başladı, 30 Eylül 2022 Cuma günü saat 17.30'a kadar devam edecek.

Başvuru Dönemi

22 Ağustos 2022 - 30 Eylül 2022 (Saat: 17.30)

Eğitimde Bu Hafta Eğitimde Bu Hafta

Proje Başlama Dönemi

15 Kasım 2022 - 31 Aralık 2022

Etkinlik Dönemi

15 Kasım 2022 - 30 Haziran 2023

Proje Süresi

En fazla 6 ay (*)

(*) Projelerin 15 Kasım ? 31 Aralık 2022 tarihleri arasında başlatılması, projenin başlama tarihi itibari ile en fazla 6 ay içerisinde tamamlanması gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayınız.

https://tubitak.gov.tr/4004