MARMARİS'TEKİ ORMAN YANGININDA 2'NCİ GÜN; ÇIKIŞ NEDENİ İÇİN ÖZEL EKİP KURULDU (6)
 

20 EVDEKİ 68 KİŞİ VE HAYVANLAR TAHLİYE EDİLDİ
Muğla'nın Marmaris ilçesinde dün akşam saatlerinde çıkan ve 200 hektarı aşkın alanda etkili orman yangınında, ilerleyen alevler Hisarönü Mahallesi, Değirmenyanı mevki, Ahmediye Sokak'ta yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. Tedbir amacıyla bölgedeki 20 evdeki, toplam 68 kişi ile büyük ve küçükbaş toplam 29 hayvan, 10 tavuk, 1 kedi ve 5 araç tahliye edildi.

ALEVLER KARAAĞAÇ TEPESİ'NDE YOĞUNLAŞTI
Alevler Bördübet mevki Karaağaç Tepesi bölgesinde yoğunlaştı. Havadan müdahale yoğun duman nedeniyle yarım saatlik kesintiye uğradı. Rüzgarın saatteki hızının 45 kilometreyi bulması kara ekiplerine de zor anlar yaşattı. Okluk Koyu'na doğru ilerleyen alevlerin önünün kesilmesi için ekiplerin çalışması sürüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------------------------
-Tahliyelerden görüntü
-Karaağaç Tepesi alevlerden görüntü

 Haber-Kamera: Mücahit BEKTAŞ - Fırat AKAY / MARMARİS (Muğla), (DHA)-

Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti

============================================

ÇORUM'DA SAĞANAK ETKİLİ OLDU, 10 EVİ SU BASTI

ÇORUM'un Bayat ilçesinde etkili olan sağanakta yollar göle döndü, 10 evi su bastı. İlçede hasar tespiti ve temizlik çalışması başlatıldı.

İlçede dün akşam saatlerinde başlayan şiddetli sağanak, hayatı olumsuz etkiledi. Yağış nedeniyle bazı cadde ve sokaklar göle döndü, 10 evin giriş ve bodrum katlarını su bastı. İlçedeki yollarda göllenmeler nedeniyle araçlar trafikte güçlükle ilerledi. Aniden bastıran sağanak nedeniyle yayalar da zor anlar yaşadı. İlçe belediyesi ekipleri, iş makineleri ve vidanjörlerle su baskınları ve taşkınlara müdahale etti. İlçede temizlik ve hasar tespit çalışmaları sürüyor.

Bayat Belediye Başkanı Ekrem Ünlü, yağışla ilgili, "Çok şükür can kaybımız yok. Ancak büyük bir felaket yaşadık. Allah beterinden saklasın. Ekiplerimiz dünden bu yana sahada çalışıyorlar" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
---------------------
- İlçede sürücüler ve yayaların zor anları
-Araçlarıyla yolda kalan bir kişinin panik halindeki konuşması
-Detaylar

Haber-Kamera: Yusuf ÇINAR/ÇORUM, (DHA)

====================================

SARIGÜL: LİBYA'DAKİ MEHMETÇİĞİMİZİN GÖREV SÜRESİNİN UZATILMASINI DOĞRU BULUYORUZ

TÜRKİYE Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP'nin Libya tezkeresine karşı çıkmasını değerlendirerek, "Mehmetçiğimize gittiği yerden 'geriye gel' asla diyemeyiz. Biz Mehmetçiğimize geriye gel dersek şehitlerimizin kanı yerde kalır. Türkiye Değişim Partisi olarak parlamentonun almış olduğu Libya'daki Mehmetçiğimizin görev süresinin uzatılmasını doğru buluyoruz" dedi.
TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, çeşitli ziyaretler için Kırşehir'e geldi. Sarıgül ve beraberindekiler kentteki E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu önünde gazetecilere açıklama yaptı. Sarıgül, 9 Nisan'dan bu yana af çağrısında bulunduğunu belirterek, "Yapmış olduğumuz af çağrısı bütün yurttaşlarımızı ilgilendiren bir çağrıdır. Bu af çağrımızın siyasi bir yanı yoktur. Tamamen vicdani bir af çağrısıdır. Bizim devletimiz şefkatli bir devlettir. Bizim devletimiz gerçekten kol kanat geren bir devlettir. Devletimizden kader mahkumlarını bir kereye mahsus olmak üzere affetmelerini önemle beklemekteyiz. Özellikle pandemi koşulları nedeniyle hızlı yargılamalar oldu. Hızlı yargılamalarda gözden kaçan bazı konular oldu. Cezaevlerinin kapasitesi 275 bin. Şu anda maalesef 325 binin üzerinde cezaevlerinde tutuklularımız, kader mahkumlarımız bulunmakta. Cezaevleri koşullarının durumu ortada. Oradan aldığımız bilgilere göre 30 kişilik koğuşlarda 70-80 kişinin kaldığını da görmekteyiz. O nedenle anneler için affet Türkiyem, babalar için affet Türkiyem, anneanneler, babaanneler için affet Türkiyem diyoruz. Bu çağrımıza bütün siyasi partiler inanıyorum ki cevap verecektir. Bu af çağrımız toplumsal barış için çok önemlidir" diye konuştu.
Sarıgül, kadın cinayetlerine bulaşmış, çocuk tacizlerine bulaşmış, bayrağa ve toprağa gasp etmiş kişiler hariç af çağrısında bulunduklarını belirterek, şöyle devam etti:"Özellikle ve özellikle uyuşturucu satarak evlatlarımıza o zehir tuzağına düşürmüşlerin dışındaki yurttaşlarımıza af talep ediyoruz. Özellikle de 250 bin kader mahkumu dışarıya çıktıktan sonra da onlara iş imkanı tanımamız lazım. Onları mutlaka toplumla kaynaştırmamız lazım. Kader mahkumları dışarıya çıktıktan sonra onlara mutlaka psikolojik destek vermek lazım, moral desteği vermek lazım. Onların elinden tutmamız lazım." 

'MEHMETÇİĞİMİZE ASLA 'GERİ GEL' DİYEMEYİZ'
CHP'nin Libya tezkeresine verdiği hayır oyunu değerlendiren Sarıgül, şunları kaydetti:"Mehmetçiğimiz şu anda Libya'da çok önemli görevlerde bulunuyor. Mehmetçiğimiz sınır ötesinde bayrağımızı korumak için toprağımızı korumak için ve gerçekten Türkiye'nin uluslararası onurunu ve güvenliğini korumak için bulunuyor. Türkiye Değişim Partisi olarak Mehmetçiğimiz şu anda Libya'da büyük mücadele verirken sınır ötesinde şehitlerimiz gelirken biz o Mehmetçiğimizin boynunu bükük bırakamayız. Mehmetçiğimize gittiği yerden 'geriye gel' asla diyemeyiz. Biz Mehmetçiğimize 'geriye gel' dersek şehitlerimizin kanı yerde kalır. Her zaman Türk'ün bayrağı çekildiği yerden asla ve asla geriye inmez. O nedenle Mehmetçiğimizin onurunu kıracak, moralini bozacak hiçbir karara asla imza atmayız. Türkiye Değişim Partisi olarak parlamentonun almış olduğu Libya'daki Mehmetçiğimizin görev süresinin uzatılmasını doğru buluyoruz." 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
----------------------
-TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül'ün açıklaması
-Genel detay

Haber-Kamera: Fahrettin TOKER/KIRŞEHİR,(DHA)


======================================

61 KAÇAK GÖÇMENİN ÖLDÜĞÜ BATAN TEKNE DAVASINDA TÜM SANIKLARI 61 KEZ CEZALANDIRMA İSTEĞİ

VAN Gölü'nde 61 kaçak göçmenin öldüğü tekne faciasıyla ilgili 12 sanığın yargılanmasına ilişkin davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, dosyada yer alan tüm sanıkların 61 kez 'olası kastla adam öldürmek' ve 'nitelikli göçmen kaçakçılığı yapma' suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi'nde, 27 Haziran 2020 saat 22.00 sıralarında, kaçak göçmenleri bindirdikleri tekneyle Van Gölü'ne açılan kuzenler Servet ve Medeni Akbaş için kayıp ihbarı yapıldı. Alabora olan tekneden yüzerek kurtulan Medeni Akbaş, 28 Haziran'da saat 23.00 sıralarında Tuşba ilçesi Çitören Mahallesi yakınlarında bulunup jandarmaya götürüldü. Medeni Akbaş'ın verdiği bilgi doğrultusunda, Servet Akbaş ile kaçak göçmenlerin bulunduğu teknenin battığı bölgede arama çalışması başlatıldı. Olaydan 11 gün sonra batan teknenin yeri, Çarpanak Adası'na 1 kilometre uzaklıkta ve gölün 107 metre derinliğinde tespit edildi. Ekiplerin çalışmasıyla 61 kaçak göçmenin cesedine ulaşıldı.

TEKNE KAPTANI KAYIP
Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 6'sı tutuklu, 12 sanık hakkında 'nitelikli göçmen kaçakçılığı yapma' ve 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme' suçlarından Van 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açıldı. Sanıklar hakkında 38'er yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istendiği iddianamede teknedeki yolcu sayısının tespit edilemediği fakat 100'ün üzerinde yolcu bulunduğu belirtildi. Ayrıca tekne kaptanlarından Medeni Akbaş'ın jandarma ekiplerince yakalandığı, Servet Akbaş'ın ise şu ana kadar ölü ya da sağ olarak bulunamadığı kaydedildi. Bu nedenle tekne kaptanlarından Servet Akbaş da sanık olarak davada yer aldı. Ayrıca Akbaş'ın yaşama ihtimali olduğu değerlendirildiğinden başsavcılığın talebiyle Van 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'nce hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
Van 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen davanın 9'uncu duruşmasında, teknenin kaptanı olduğu ileri sürülen ancak olaydan sonra canlı ya da ölü olarak bulunamayan sanık Servet Akbaş'ın dışındaki 1'i tutuklu, 12 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada sanık ve müdafi avukatları hazır bulundu. Duruşmaya SEGBİS ile katılan ve 2 yıldır tutuklu yargılanan sanık Medeni Akbaş, tahliyesini ve beraatını talep etti. Davanın tek tutuklu sanığı Medeni Akbaş'ın avukatı, Şahin Cangüleç müvekkilinin meydana gelen ölümden sorumlu olmadığını, tekne sahibi olmadığı için suç işleme kastının da olmadığını ve uzun süre tutuklu olduğunu belirterek tahliye talebinde bulundu 

TEK TUTUKLU SANIĞININ TAHLİYE TALEBİ KABUL EDİLMEDİ 
Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, mütalaasında dava dosyasında yer alan tüm sanıkların 61 kez 'olası kastla adam öldürmek' ve 'nitelikli göçmen kaçakçılığı yapma' suçundan cezalandırılmasını istedi. Savcı, tekne kaptanlarından olan, ölü ya da sağ olarak bulunamayan Servet Akbaş'ın yaşama ihtimali olduğu, halen cesedine ulaşılamadığı ve sanık hakkında yakalama kararının infaz edilmediği, sanığın savunmasının alınamadığını belirterek, diğer sanıklar hakkındaki kovuşturmanın sürüncemede kalmaması gerekçesiyle dosyanın ayrılmasını istedi.
Mahkeme heyeti ise davanın tek tutuklu sanığı Medeni Akbaş'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 26 Ekim tarihine erteledi. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------------
-Arşiv görüntü

Haber-Kamera: Gülay KUYUCU/VAN,(DHA)- 

==================================

ORDU TAFLAN TURŞUSU COĞRAFİ İŞARETLE TESCİLLENDİ

ORDU mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan 'taflan turşusu', Türk Patent ve Marka Kurumu'nca coğrafi işaretle tescillendi.
Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'nın girişimleriyle Ordu Tostu ve Yalıköy Köftesinin ardından 'Ordu Taflan Turşusu' da coğrafi işaret aldı. Ordu Taflan Turşusu, Türk Patent ve Marka Kurumunun 16 Mayıs 2022 ve 125 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde yayımlanarak mahreç işaretli ürün olarak tescillendi.
Ordu Taflan Turşusunun coğrafi işaret almasının ardından il genelindeki coğrafi işaret tescili yapılan ürün sayısı 8'e çıktı. Daha önce Kabataş Helvası, Perşembe Ceviz Helvası, Ordu Yayla Pancarı (Dürme) Turşusu, Akkuş Şeker Fasulyesi, Ordu Kivisi, Ordu Tostu ve Yalıköy Köftesi tescillenmişti. 

'ORDU'DA YAYGIN OLARAK YAPILIYOR'
Coğrafi işaret tescili yapılan ürünlerin sayısının her geçen gün arttığını belirten Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav, "Ordu Taflan Turşusu, bölgede karayemiş ve Laz kirazı olarak da bilinen taflan meyvesi, su ve tuz kullanılarak hazırlanan Ordu'muza özgü yöresel bir turşu çeşididir. Taflan meyvesinin mayhoş, buruk tadı turşuya kendine has lezzet ve aroma kazandırmaktadır. Diğer bölgelerden farklı olarak Ordu'da birçok bitkinin turşusu yapılmaktadır. Turşu kavurmalarımız da ayrı bir çeşitlilik oluşturmaktadır" dedi.
Coğrafi işaret tescilinin ürünün bilinirliği, yurt içi ve yurt dışı pazar payının artması açısından önemli olduğunun altını çizen Ultav, "Daire Başkanlığımızca ilimizin mutfak kültürünün önemli öğelerinden biri olan Ordu Taflan Turşusu'nu tescillemek amacıyla Türk Patent Kurumu'na başvuru yapıldı ve ürünümüz tescillenerek belgemiz elimize ulaştı. Coğrafi işaretli ürünlerin kaliteli olması, belirli standartlarda üretiliyor olması tüketiciye güven veren bir durumdur. Ayrıca tüketicinin coğrafi işaretli ürünleri tercih etmesi kırsal kalkınmaya ve sürdürülebilir tarımsal üretime katkı sağlamaktadır" diye konuştu.
Öte yandan Melocan Kavurması, Mesudiye Kuru Ekmeği (Golit), Sakarca Mıhlaması, Galdirik Kavurması, Ordu Pidesi ve Ordu Fındıklı Burma Tatlısı gibi yöresel ürünlere de coğrafi işaret başvurusu yapıldığı bildirildi.


GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------------
-Taflan turşusunun yapılışı


Haber: Mustafa KIRLAK Kamera: ORDU-DHA

==================================================