data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

1.doz aşısını yeni olan bir öğretmenden yine de haftada 2 defa PCR testi istenir mi?
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

19 Ağustosta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunarak, ''Okullarda 6 Eylül'de yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrencilerle irtibatlı henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz. Aşı olmayan üniversite öğrencilerimiz ve üniversite çalışanlarından düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz. Konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız. Tamam diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafede bu kurallara riayet özellikle bizim sağlığımızın temel esasıdır.'' ifadelerine yer verdi.

Ardından 20 Ağustosta İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine, ‘Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu’ konulu genelge gönderdi.

Genelgenin 2. maddesinde; ”6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirileceği vurgulanan açıklamada "Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek” açıklamalarına yer verildi.

Ardından Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 24.08.2021 tarih ve 29970129 sayılı, “Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler” konulu yazıları ekinde yer alan “Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi”nin ;

“COVID-19 SALGININDA OKULLARDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Genel Kurallar

- Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin tam doz aşılarının tamamlanmış olması önerilir.

- Öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenir ve sonuçlar okul tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulur.” açıklamalarında bulundu.

İçişleri Bakanlığı 31 Ağustosta, 6 Eylül'de başlayacak yüz yüze eğitim öncesi 81 ilin valiliğine PCR testi konulu yeni bir genelge gönderdi.

Genelgenin 1. maddesinde; “Bu çerçevede; başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin, görevlilerin aşılı, geçirilmiş hastalık durumunda (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenilecek. Sonuçlar okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.”

Bu açıklamalar, resmi yazılar ve genelgeler incelendiğinde;

19 Ağustosta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında; “henüz aşı olmamış öğretmen”,

20 Ağustosta yayımlanan İçişleri Bakanlığı Genelgesinin 2. maddesinde; “aşı olmayan kişilerin;”

Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 24.08.2021 tarih ve 29970129 sayılı, “Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler” konulu yazıları ekinde yer alan “Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberinde; “öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları”

31 Ağustosta yayımlanan İçişleri Bakanlığı Genelgesinin 1. maddesinde; “Bu çerçevede; başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin, görevlilerin aşılı, geçirilmiş hastalık durumunda (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenilecek. Sonuçlar okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.” açıklamalarına yer verilmiştir.

Yukarıdaki açıklamalarda dikkat edileceği üzere 1. Doz, 2. Doz tam aşılı gibi ibareler bulunmamaktadır.

1.doz aşısını iki hafta önce yaptıran yada yeni yaptıran bir öğretmenden yine de haftada 2 defa PCR testi istemek tamamen işgüzarlıktır.

Devletin aşılama kampanyasına balta vurmaktır.

Ahmet Kandemir

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol