data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

AES: Ders Süreleri Gözden Geçirilmeli 30 Dakika Olarak Uygulanmalıdır
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Hatta okul öncesi bu yazıya rağmen istisna tutularak ders süresi 50 dakika kesintisiz olacak şekilde planlanmıştır. Sınıfların kalabalıklığı, havalandırma sorunu başta olmak üzere bu tedbirleri uygulayabilmek için uzun olan ders süreleri tekrar gözden geçirilmeli ve azaltılmalıdır. Anadolu Eğitim Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yaptık ve ders süreleri ile ilgili düzenleme yapılmasını talep ettik.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 

Sayı :  2326-21/6367                                                                                       Tarih:07/09/2021

Konu: Ders Süresi Hakkında

 T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

 

            Bilindiği üzere salgın sürecinde geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında yüz yüze eğitime devam eden kademeler için ders saat bilim kurulunun da tavsiyesi ile 30 dakika olarak uygulanmıştı. 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için tüm kademelerde öğrenciler yüz yüze eğitime başlamış ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı ile birlikte hazırlayıp yayınladığı rehber ile ders sürelerinin sınıf boyutları ve öğrenci sayısı dikkate alınarak 40 dakikayı geçmeyecek şekilde planlanması gerektiği belirtilse de genel olarak tüm kademelerde kalabalık sınıflar dahil ders süreleri 40 dakika olarak planlanmıştır. Hatta okul öncesi bu yazıya rağmen istisna tutularak ders süresi 50 dakika kesintisiz olacak şekilde planlanmıştır. Sınıfların kalabalıklığı, havalandırma sorunu başta olmak üzere bu tedbirleri uygulayabilmek için uzun olan ders süreleri tekrar gözden geçirilmeli ve azaltılmalıdır.

Geçtiğimiz yıl, uzaktan ve yüz yüze eğitim sürecinde 30 dk'ya indirilen ders saatleri gayet verimli geçmiştir. Kronik rahatsızlığı olan öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için maskeli ve kapalı bir ortamda 40 dk boyunca durmak ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir. Gerekli düzenlemelerin yapılarak ders sürelerinin okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde yeniden 30 dakikaya düşürülmesi için gerekli çalışmaların yapılması ve tarafımıza bilgi verilmesi hususunda; 

            Gereğini arz ederiz.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol