data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Bilgi Ocakta Platformu Açıldı
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından hazırlanan ve Ülkü Ocak’larının yeni dijital eğitim platformu olan Bilgi Ocakta sitesi genç ziyaretçilerini bekliyor.

Kısa zaman içerisinde tüm Türk Gençliği’nin beğenisini kazanan Bilgi Ocakta, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından hazırlanan başta Türk gençliği olmak üzere milletimizin tüm fertlerinin kullanımına tamamen ücretsiz olarak sunulmuş bir eğitim programıdır. Bilgi Ocakta öğretirken eğlendiren, eğlendirirken düşündüren, düşündürdükçe geliştiren içerikleriyle Türk gençliğinin kişisel ve akademik gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Okul çağındaki gençlerin derslerine yardımcı, her yaştan bireylerin aradığını bulabileceği, bilgi yarışmasından, test çözümlerine, sıra dışı bilgilerden, tarihte bugün neler olduğuna dair her türlü bilginin kaynağı bilgi ocakta sitesinde mevcut.

Çevrimiçi Eğitim Modülünde • Liseye Hazırlık• Üniversiteye Hazırlık • KPSS • ALES  testleri yer alırken

İlerleyen süreçlerde bunlara TUS ve YÖK-DİL gibi ÖSYM’nin yaptığı diğer dersler de eklenecek.

Ayrıca bilgi ocakta da her gün düzenlenen • Genel Kültür • Tarih • Coğrafya • Kültür – Sanat • Müzik • Spor • Edebiyat • Sinema • Dergiler kategorileri ile ilgili bilgi yarışmaları da yer alıyor.

Bu kategoriler içerisinde bulunan binlerce soruyla hazırlanan bilgi yarışması Türk gençliğinin genel kültürünün arttırılması bilgi dağarcığının geliştirilmesi, ilgi alanlarının tespiti ve bu alanlarda belli düzeyde yeterliliğe ulaşılması hedeflenmektedir. Soru içerikleri Türk gençliğinin milli benlik bilinci ve manevi değerleri yönünden gelişmesine katkıda bulunacak nitelikte hazırlanmıştır. Günlük, haftalık ve aylık periyotlarda hazırlanan puan tabloları ile kullanıcılar arasında rekabet ortamı sağlanması bu sayede ilerleme kaydedilmesi hedeflenmektedir.

Bilgi Ocakta dijital eğitim platformunda çocuklar için eğiten oyunlar pedagojik gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor. Dört işlem becerisinin geliştirilmesini hedefleyen matematik etkinlikleri, çocuklar için boyama, ülkemiz ve dünyanın içinde bulunduğu Covid-19 Salgını ve salgından korunma yolları ile ilgili bilgileri eğlendirirken öğreten “Süper Zekâ” oyunu ile çocuklar, boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirecektir.

Sıra Dışı Bilgiler kategorisinde ise farklı ve özgün konularda hazırlanan, şaşırtırken öğreten, kullanıcıda merak duygusunu uyandıran kısa bilgiler ile Türk Gençliğinin genel kültürünün gelişmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

Tarihte Bugün kategorisinde kullanıcıların tarihte, o gün gerçekleşmiş önemli ve ilginç olayları, yapılan buluşları ve “tarihte ilk olma” özelliği taşıyan önemli gelişmeler hakkında bilgi edinebilecekleri kısa içerikler yer almaktadır.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Dergisi’nin farklı sayılarına ait yayın içerikleri de Bilgi Ocakta sisteminde yer almaktadır.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından farklı tarihlerde ve özgün konularda düzenlenmiş seminerlerimizin notları da tüm milletimizin hizmetine ve bilgisine sunulmak üzere Bilgi Ocakta sisteminde yer almaktadır.

BİLGİ OCAKTA MODELİ

Bilgi Çağı olarak isimlendirilen içinden geçtiğimiz sürecin en önemli araçlarından biri internet teknolojileridir. İnternet teknolojileri kendi içinde bir çok risk ve fırsatı beraber barındırmaktadır. Bugün bir çok bilgi internet yoluyla alınabilirken aynı şekilde genç nüfus başta olmak üzere her yaştan internet kullanıcısı internet endüstrisini yöneten şirketlerin ekran bağımlılığı yarattığı kullanıcılara da dönüşebilmektedir.

İşte bu şartlarda, Türk milletinin her bir ferdini geleceği inşa edecek bir birey olarak gören ve bu düşüncesini dijital imkanın araçlarıyla birleştirerek modelleyen bir platform ihtiyacı hasıl olmuştur. BilgiOcakta platformu üyelerini sadece bir kayıt olarak görmemekte, her üyesini geleceği şekillendirme potansiyeli olan, kaybedilmemesi gereken bir değer olarak görmektedir.

Bu bakış açısıyla üyelerinin dijital kullanımlarının hangi risk ve fırsatları barındırdığını gerek ön değerlendirme testleriyle, gerekse sitede geçirilen zamanı analiz eden araçlarıyla analiz etmektedir. Bu analizler sonucunda üyesinin; geleceğin önemli gündemlerinden olan Yapay Zekâ, Nesnelerin İnterneti (IoT), Robotlar, 3 Boyutlu Yazıcılar, Otonom Araçlar, Drone, Blokzincir , Artırılmış Gerçeklik, Nanoteknoloji, Büyük Veri, Endüstri 4.0, İklim Bilimi, Sanal Gerçeklik, Veri Bilimi, Giyilebilir Teknolojiler, Siber Güvenlik gibi alanlardan hangisinde daha yetkin olabileceğini eğitmen kadrosuyla değerlendirmektedir. Bir yandan da sitede bulunan Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına yönelik içeriklerle üyenin eğitim hayatında başarılı kılınması amaçlanmaktadır.

Eğitmen kadrosu yapılan değerlendirme sonucu üyesinin alabileceği eğitimlerin neler olduğunu, nasıl bir yol haritası çizebileceğini Bilgi Ocakta ekibi tarafından üye ile paylaşılmaktadır. Bu eğitimleri alan üyenin gelişimi takip edilirken, benzer yol haritasına sahip üyeler gerek çevrimiçi gerekse fiziksel ortamda buluşturularak atölyeler başta olmak üzere çeşitli üretim ortamları oluşturulmaktadır.

Son aşamada ise bu üretimi gerçekleştiren bireylerin, gerek ülke sathında gerekse tüm Türk dünyasına projelerini nasıl konumlandırabilecekleri noktasında Bilgi Ocakta danışman ekibiyle görüşmeler yapılmaktadır. Bu sayede üyenin oyun bağımlılığı gibi dijital dünyanın risklerinden uzaklaşıp ülkeye değer katan teknolojik üretimi sağlaması amaçlanmaktadır. Bilgi Ocakta Platformu ilk aşamadan son aşamaya kadar üyelerinin dijital kullanımlarını modelleyen ve müsbet yönde ilerleten Türkiye’deki ilk ve tek eğitim platformdur.

BilgiOcakta Nedir?

https://www.bilgiocakta.com/ internet sitesinde yer alan BilgiOcakta; 2 ana modülden oluşan bir eğitim ve bilgi sınama sistemidir:

1-Bilgi Yarışması

Bilgi Ocakta eğlence modülü ile dokuz kategoride yüzlerce soruyla kendini test edebilir, genel kültürünü geliştirebilirsin. Günlük,haftalık ve aylık puan tablosuyla arkadaşlarınla ve Türkiye genelinde kıyasıya rekabete girebilir, yarışarak eğlenceye ortak olup aynı zamanda sürpriz hediyelerin sahibi olabilirsin.

Bilgi Yarışmasına aktılmak için tıklayınız.

2-Eğitime Destek: Bilgini Ölç, Dersleri Pekiştir!

Ülkü Ocakları online eğitim modülünde lise, üniversite ve çeşitli sınav seviyelerine kadar her öğrencinin ihtiyacına uygun, uzman hocalar tarafından MEB ve ÖSYM müfredatına göre hazırlanmış sınava yardımcı sorular sayesinde okulda gördüğün dersleri test çözerek pekiştirebilir doğru ve yanlışlarını test bitiminde anlık olarak kontrol edebilirsin.

Testler ve Deneme sınavlarına girmek için tıklayınız.

Kuran Ocakta kısmına girmek için tıklayınız.

Oyunlar kısmına girmek için tıklayınız.

Sıra dışı Bilgiler kısmına girmek için tıklayınız.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol