data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Canlı Derse Öğrenci Katılmadığı İçin Ek Ders Ücreti Ödenmeyen Öğretmelerin Kayıpları İçin Dava Açıldı
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

2020-2021 eğitim-öğretim yılında salgının seyrine bağlı olarak kimi zaman uzaktan eğitim, kimi zaman yüz yüze eğitim yapılmıştır. 

Sendikamıza, bu eğitim-öğretim yılında uzaktan eğitim kapsamında EBA ve EBA dışındaki platformlarda canlı ders görevini yerine getirmek için tüm yükümlülüklerini yerine getirdiği halde, öğrenci derse katılmadığı için öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ödenmediği yönünde bilgiler gelmiştir. Bakanlığın kimi valiliklere gönderdiği görüş yazıları da bu mağduriyetin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamıştır. Oysa öğretmenlerden kaynaklanmayan bir durumun sorumluluğu öğretmenlere yüklenemez.

Bu nedenle uzaktan eğitim kapsamında EBA ve EBA dışındaki platformlarda canlı ders görevini yerine getirmek için tüm yükümlülüklerini yerine getirdiği halde, öğrenci derse katılmadığı için ek ders ücreti ödenmeyen üyelerimizin ek ders ücretinin ödenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurduk. Bu başvuruya Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 02.07.2021 gün ve 27611457 sayılı yazıyla ret cevabı vermiştir.

Anılan cevap yazısında, 16 Aralık 2006 gün ve 26378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 01.12.2006 gün ve 2006/1350 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu kararı uyarınca öğrenci katılımı olmayan derslere ait ek ders ücretlerinin ödenemeyeceği belirtilmiştir. Bu nedenle sendikamız Ankara 6. İdare Mahkemesi’ne dava açmıştır. Bu davada iptal kararı verilmesi halinde bu konuda hak kaybına uğrayan tüm öğretmenlerin kayıplarının karşılanması için hukuksal bir dayanak ortaya çıkacaktır.  Sendika olarak hak kayıplarına izin vermeyeceğiz, tüm hukuksal ve sendikal yolları kullanacağız.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol