data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Eğitim hizmet kolu toplu sözleşme görüşmeleri başladı
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolu tekliflerinin müzakeresiyle ilgili komisyon toplantısı, Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Hukuk ve Toplu Sözleşmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, Hukuk Müşaviri Harun Kale ve Kamu İşveren Heyeti temsilcilerinin katılımıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapıldı.

Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da görüşmelere katılarak, toplu sözleşme sürecinin kamu görevlilerinin sorunlarını çözecek, kazanımlarını artıracak sonuçlarla tamamlanması temennisinde bulundu. Yalçın, “Tekliflerimiz makul ve karşılanabilir tekliflerdir. Hükûmet, Kamu İşveren Heyeti, 5. Dönem Toplu Sözleşme’deki kararının yanlışlığını da enflasyon hedefine/tahminine dayalı artış belirlemenin kamu görevlilerine verdiği zararın büyüklüğünü de artık görmelidir” dedi.

Açıklanan Temmuz ayı enflasyon verilerinin Kamu İşveren Heyeti ve her üyesi tarafından özellikle incelenmesi gerektiğini kaydeden Yalçın, “Temmuz ayı enflasyonu 1,80. İkinci altı aydaki yüzde 3’lük artışın 1,80’i ilk ayda gitti. Görünen o ki ikinci altı aylık dönemin ikinci ayından itibaren maaşlar enflasyona yenik düşecek ve enflasyon farkı oluşacak. Kamu İşveren Heyeti, teklifini, Temmuz ayı dâhil 2021 enflasyon verilerini dikkate alarak hazırlamalıdır. Hükûmet, enflasyonu ezen bir teklifle masaya gelmelidir” şeklinde konuştu.

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi ise hak kayıplarını, haksızlıkları, adaletsizlikleri, mağduriyetleri giderecek teklifleri toplu sözleşme masasına taşıdıklarını belirterek, “Kamu İşveren Heyeti’nden/hükûmetten sorunların çözümüne katkıda bulunma konusunda irade bekliyoruz. Üyelerimizin, eğitim çalışanlarının taleplerinden oluşan tekliflerimizin kabul edilmesi, sorunlara çözüm bulunması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından maddelerin görüşülmesine geçildi. Latif Selvi, tekliflerin sunumunu yaparak, masaya taşıdıkları tekliflerin haklılığını ve gerekliliğini gerekçeleriyle birlikte açıkladı.

Hizmet kolu komisyon toplantısında oluşturulan raporda yer alan maddeler önümüzdeki günlerde müzakere edilecek ve teklifler gerekçeleriyle birlikte Kamu İşveren Heyeti’ne iletilecek.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol