"Fikri ve Sınaî Mülkiyet Hakları" Konulu Çevrim İçi Toplantılar Gerçekleştirildi

Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı fen liselerinin okul müdürleri ve Fikri ve Sınaî Mülkiyet Hakları Birim sorumlusu müdür yardımcıları ile yapılan çevrim içi  değerlendirme toplantısı  29-30 Kasım ile 1-3 Aralık 2021 tarihlerinde dijital ortamda 5 gün süreyle 10 oturum halinde gerçekleştirildi.

Toplantıda 321 fen lisesinin müdürü ayrı ayrı söz alarak Patent/Faydalı Model, Marka ve Tasarım konuları ile ilgili okullarında geçen yıl yapılan  çalışmalar ve önümüzdeki yıl içerisinde planlanan çalışmaları dile getirdiler. Okullara gönderilen afiş ve  broşürlerin okulun uygun yerlerine asılması, faaliyetlerin yıl sonuna kadar okulların Web sayfasında  yayınlanması konusunun da paylaşıldığı toplantıda, Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılacak tescil süreçleri de ele alındı ve Patent, Faydalı Model ve Tasarım alanında tescil alan fen liselerinin deneyimleri paylaşıldı.

Toplantının her oturumda bir açılış konuşması yapan, Eğitim Ortamları, Öğrenme Süreçleri Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Daire Başkanı Mehmet BÖLÜCEK; 20 Ocak 2021 tarihinde Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Türk Patent ve Marka Kurumu arasında iş birliği protokolü imzalandığını belirtti. Bu çerçevede  fen liselerinde Fikri ve Sınaî Mülkiyet birimleri kurularak eğitimlerin yapıldığını, Eylül ayında ise kapsamın tüm proje okulları için genişletildiğini söyleyen Mehmet BÖLÜCEK, öğrencilerin derslerde elde ettikleri kazanımların beceriye dönüştürmelerinin  önemli olduğunu, ayrıca eğitimlerden yararlanmanın sürekliliği için Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün Youtube hesabında video kayıtlarının  izlenebileceklerini de belirtti.

Tescil süreçlerinin  zor olmadığının altını çizen Mehmet BÖLÜCEK, TÜBİTAK yarışmaları, Bilim Kampı ve Ulusal Öğrenci Kongresi süreçlerinde ortaya çıkan ürünlerin de tescile konu çalışmalar şeklinde hazırlanabileceğini, tescil sahibi öğrenciler ile yatırımcıların bir araya getirilmesi durumunda ise yenilikçi gelişmelerin ortaya çıkabileceğini de sözlerine ekledi.

Toplantıya eşlik eden Ortaöğretim Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı  Hacı Ali OKUR ise konuşmalarında tescile ilişkin süreçlerdeki gelişmeleri okullardan aylık raporlar alarak  takip edeceklerini, fen liselerinin okul ve öğrenci profilinin tescil çalışmaları için oldukça yetkin olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol