Hukuk Dışı İhraç Kararlarıyla Sendikal Mücadelemizi Hedef Alanlar Yargı Önünde Mutlaka Hesap Verecekler!

Savcılık kararına ve hiçbir somut gerekçe olmamasına rağmen, bir süre sonra bu kez Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından üyelerimiz hakkında idari, daha doğrusu yeni bir soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma sonrasında bakanlık müfettişleri tarafından hazırlanan dosya, üyelerimizin tamamının ihracı talebi ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 35. maddesi kapsamında MEB bünyesinde kurulan fiili OHAL Komisyonu’na gönderilmiştir. 3 Kasım 2021 tarihinde üyelerimizin sözlü savunmaları göstermelik olarak alınmış, 29 Kasım 2021 tarihinde 21 arkadaşımız MEB’in OHAL Komisyonu tarafından hukuksuz bir şekilde görevlerinden ihraç edilmiştir.

Üye ve yöneticilerimize yöneltilen suçlamalar Türkiye tarihinin en kanlı katliamı olan Ankara Gar katliamını protesto etmek, evinde bilgisayarında Kürtçe müzik dinlemek, okuduğu dergi ve kitaplar, ihraç arkadaşlarla telefon görüşmesi yapmak, savaşa karşı barışı savunmak, kadın haklarına yönelik çalışmalar yürütmek, sendikal ve demokratik eylemlere katılım sağlamak gibi bir sendikanın yapması gereken eylem ve etkinliklerdir. Bu hukuk dışı operasyon Mili Eğitim Bakanlığı, Diyarbakır valiliği ve Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak bir çalışmasıdır ve tamamen siyasi ve ideolojik bir karardır.

Sendikal eylemlerin tamamen siyasi baskı ve yönlendirmelerle suç kapsamına alınmak istenmesi, gücünü yasalardan alması gerekenlerin bu gücü kötüye kullanarak hareket etmeleri, hukuk ve adalet kavramlarının devlet kurumları tarafından resmen ayaklar altına alınması anlamına gelmektedir.

Sendikamızın yönetici ve üyelerine yönelik bu baskıların ve olası ihraç kararlarının, siyasal iktidar ve siyasal partilerden bağımsız duruşu ile tanımlanan Eğitim Sen’in örgütlü mücadelesini hedef aldığı açıktır. Eğitim ve bilim emekçilerinin yüzünü Eğitim Sen’e döndüğü, ülkenin dört bir yanında sendikamızda örgütlenmeye başladığı bir dönemde alınan bu karar ve Merkez Denetleme Kurulu üyemiz Arzu Koç’un benzer gerekçelerle tutuklanması kararının asıl amacının ne olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

MEB görevlerini yerine getirirken Anayasaya, yasalara, ulusal ve uluslararası yargı kararlarına, Türkiye’nin altına imza attığı ILO sözleşmelerine uymak, adımlarını hukuk ilkeleri çerçevesinde atmak zorundadır. Ancak MEB bürokratları anlaşılması güç bir özgüvenle hareket ederek, hukuka ve yargı kararlarına saygılı olmak yerine, suç olduğunu bile bile ihraç kararları vermeye devam etmiştir. Hiçbir kişi ya da makam kendisini yargının yerine koyarak karar verme yetkisine sahip değildir. Hukuksuz ihraç kararlarının altında imzası olanlar, er ya da geç yargı önünde hesap verecek ve işledikleri suçlar üzerinden yargılanacaklardır.

Üye ve yöneticilerimize yönelik hukuk dışı politika ve uygulamalardan derhal vazgeçilmeli, haksız ve hukuksuz şekilde ihraç edilen bütün arkadaşlarımız en kısa sürede görevlerine iade edilmelidir. Eğitim Sen, bu hukuksuzluğun ve hukuksuz ihraç kararlarını alanların peşini bırakmayacak, bu kararı alanların yargı önünde hesap vermeleri için bütün yasal ve demokratik mekanizmaları kullanacaktır.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol