data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

İlkokullar Düzeyindeki Özel Eğitimde Branş Öğretmenleri De Görev Almalıdır
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

  

 Sayı : 2292-21/6331                                                                                      Tarih:15/06/2021

 Konu: İlkokullar Düzeyindeki Özel Eğitimde Branş Öğretmenleri de Görev Almalıdır

                                                 

 T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı

  

    İlgi:  a) 07/07/2018 Tarih ve 30471 Sayılı Resmi Gazete’de Yayınlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği

               Bilindiği üzere ilgi a) yönetmeliğinin 31. Maddesinde Dersler özel eğitim öğretmenleri tarafından okutulur. Ancak ilkokullarda din kültürü ve ahlak bilgisi; ortaokulda din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi alanlarına ilişkin dersler ilgili alan öğretmenleri tarafından okutulur. Alan öğretmeni tarafından okutulan derslere özel eğitim öğretmenleri de ders işlenişine destek vermek üzere katılır" Yazmaktadır.

         Önceki yönetmeliklerde olmasına rağmen 2018’ de yapılan değişiklik ile ilkokul kademesinde derslere özel eğitim öğretmeni ile birlikte branş öğretmeninin de girmesi kaldırılmıştır. Ancak belirtmek gerekir ki; özel eğitimde erken yaşlarda verilen eğitimin önemi yadsınamaz. Özellikle görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi gibi özel eğitim öğrencisinin gelişimine önemli katkılar sağlayacak branş öğretmenlerinin de ilkokulda derslere girmesi büyük bir gerekliliktir.

  

          Konuyla ilgili düzenleme yapılarak, sendikamıza bilgi verilmesini talep etmekteyiz.
        

           Gereğini arz ederiz.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol