data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

MEB'den Sınıf Tekrarı Talebi Açıklaması
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

İlgi Yönetmeliğin Olağanüstü Durumlarda Eğitim ve Öğretime Ara Verme, Sınıf Geçme ve Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesi başlıklı Ek 1' inci maddesinin dördüncü fıkrasında "Eğitim ve öğretime ara verilmesi ve sadece bir dönem puanının bulunması durumunda; öğrencilerin yılsonu puanı, bir dönem puanı ile belirlenir ve Yönetmeliğin 36 ncı maddesinin ikinci fıkrasına göre sınıf tekrarı yaptırılacaklar dışındaki tüm öğrenciler bir üst sınıfa geçmiş sayılır. Ancak özel eğitim okullarında ve özel eğitim sınıflarında öğrenim gören öğrencilere velilerin yazılı talepleri doğrultusunda sınıf tekrarı yaptırılabilir." hükmü yer almaktadır.


Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel eğitim kurumlarında 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim yoluyla devam ettiği ve öğrencilerin iki dönem notlarının da oluşmuş olması dikkate alındığında özel eğitim okulları ve özel eğitim sınıflarına devam eden öğrencilere ilgi Yönetmeliğin Ek 1' inci maddesi kapsamında sınıf tekrarı yaptırılmasının uygun olmayacağı değerlendirilmiştir.


İlgi Yönetmeliğin Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesi başlıklı 38' inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde "Velinin yazılı talebi ve BEP geliştirme biriminin kararı doğrultusunda ilköğretim programı uygulanan özel eğitim okullarında ve bu programın uygulandığı özel eğitim sınıflarında öğrencilere ilkokul kademesinde bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir." hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda ilköğretim programının uygulandığı özel eğitim okulları ile ilköğretim programının uygulandığı özel eğitim sınıflarının 1, 2, 3ve 4' üncü sınıflarına kayıtlı olup daha önce veli talebi ile sınıf tekrarı yapmamış olan öğrencilere velisinin talebi ve BEP geliştirme biriminin kararı doğrultusunda bir defaya mahsus sınıf tekrarı yaptırılabilir.


Gerekli iş ve işlemlerin yapılan açıklama ve ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda yürütülmesi için her tür ve kademedeki okul ve kurumlara dağıtımının yapılması hususunda;

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol