data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

MEB'den  ''su maymunu'', ''büyüyen su topları'', ''su boncuğu'', “su jeli” açıklaması
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Ticaret Bakanlığı tarafından “Bazı Tüketici Ürünlerinde Uygunluk Denetimi Tebliği" ile sıvı içerisinde büyüyen dekoratif ürünlerin satışına yönelik düzenlemeler getirildiği İlgi kayıtlı yazıda belirtilmektedir.


Bu kapsamda asıl fonksiyonu bitki bakımı olan ve dekorasyon amacıyla da kullanılan ''su maymunu'', ''büyüyen su topları'', ''su boncuğu'', “su jeli” vb. olarak adlandırılan ürünlerin risklerinin bertaraf edilebilmesine yönelik yapılan düzenleme ile kırtasiye, oyuncakçı ve okul kantinlerinde piyasaya arz edilmesinin yasaklandığı, piyasaya arzının mümkün olduğu yerlerde ise çocuklara satılması yasaklanmıştır.

Söz konusu ürünlerin ambalajlarının çocukların ilgisini çekmeyecek şekilde olması ve etiketlerinde tüketicinin satın alma kararı esnasında görebileceği şekilde, ürünün oyun amaçlı kullanılmamasına ilişkin uyarı bulunması zorunlu kılındığı vurgulanmaktadır.
Ayrıca, bu ürünlerin okul ve kreşlerde amacı dışında aktivite oyuncağı olarak kullanılabileceği değerlendirildiğinden, eğitim kurumları ve merkezlerindeki yetkililerin bahse konu ürün ve benzerlerinin bu tür aktivitelerde kullanılmasının yol açacağı tehlikelere yönelik bilgilendirilmesi, Ek'te yer alan yazıda belirtilen hususlar kapsamında gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol