Meslek Lisesinin AR-GE Birimi Dijital Kürsü Üretti

Dijital Kürsü, milli bayram anma ve kutlama törenlerinde şebeke elektrik enerjisine ihtiyaç duymadan kendi enerjisi ile törenin yapılmasını sağlayan, üzerinde hoparlörü, kablolu ve kablosuz mikrofonu ile sunum ve kumanda ekranları olan, taşınabilir, tekerlekli, hafif özelliklerde, bilgisayarlı dijital multimedya uygulamalı bir tören kürsüsüdür. 

Ön tarafında konuşmacının sunumunu yapacağı veya sunumla ilgili bilgilerin izlenebileceği bir ekran vardır. İçerisinde mini bilgisayar ve özel bir multimedya yazılımı olan kürsü, internete erişebilen özelikte olup, sunum anında her türlü veri aktarımı yapılabilmektedir. İstenirse mobil haberleşme cihazları bluetooth bağlantısı ile de kürsüye erişebilmektedir. 

Ayrıca internet üzerindeki ya da herhangi bir USB flash-disk üzerindeki video ve ses dosyaları çalıştırılır. Bu yazılım ile video görüntüleri ön ekran üzerine yansıtılabilmektedir.

Tercihe göre istenirse kürsüye yansıtım ve prompter cihazları bağlanabilir. Bu özellik opsiyonel olarak sunulmaktadır.

Törenler, mobil tasarımından dolayı bu kürsü ile dış mekânlarda şebeke elektriğinin olmadığı durumda rahatlıkla yapılabilmektedir. 

Necla Teyfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ar-Ge birimi tarafından faydalı model başvurusu da yapılan Dijital Kürsü; hafif ve kolay taşınabilir bir yapıya sahiptir. Bu yapısından dolayı her yerde kolaylıkla kullanılabilir. Emsallerine göre çok hafif ve maliyeti düşüktür. 

İlgili okulumuzun Ar-Ge biriminde çalışan öğretmen ve öğrencileri ile üretilen bu ürün; Mesleki ve Teknik eğitim alan öğrencilerin gerek tasarım ve yazılım gerekse üretim yapacağı, üreterek kendilerini geliştirebileceği önemli bir eğitim ve üretim imkânı oluşturduğu düşünülmektedir.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol