Meslek Lisesinin "Harikalar Yaratan Öğretmeni"

Arslan’ın kız öğrencilerle ve dezavantajlı bölgelerde gerçekleştirdiği kodlama çalışmaları, iklim değişikliğine teknoloji destekli çözümler ve öğrencilerinin aldığı uluslararası ödüller Global Teacher Prize değerlendirme komitesi tarafından öne çıkarılmıştır.

2021 yılında Avrupa Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen Green Skills Award yarışmasını kazanan Selçuk öğretmen, kodlama eğitiminde çevre temalı projeleri ile bu ödülü kazanmıştı. Aynı yıl öğrencilerinin hidrojen yakıt pillerini tanıtmaya yönelik hazırladıkları eğitsel yazılım ise FCH Go proje yarışmasında hem Türkiye birinciliği hem de uluslararası birincilik ödülüne layık görülmüştü. Scientix, Science on Stage Europe, HundrED, CERN gibi kurumların öğretmen elçisi olan Arslan, Türkiye’de 3 kez yılın öğretmeni; Microsoft tarafından ise Harikalar Yaratan Öğretmen seçilmişti.

Eğitim nobeli olarak bilinen Global Teacher Prize, mesleğine olağanüstü katkılarda bulunan sıra dışı bir öğretmene her yıl verilen 1 milyon ABD Doları tutarındaki bir ödüldür. Birleşik Krallık merkezli Varkey Vakfı tarafından düzenlenen yarışma, eğitimcilerin öneminin ve çabalarının dünya çapında tanınmayı ve kutlanmayı hak ettiğinin altını çizmeye hizmet etmektedir. Onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın üstlendiği Varkey Vakfı en iyi öğretmenlerin sadece öğrencileri üzerinde değil, çevrelerindeki topluluklar üzerindeki etkilerinin de önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol