data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Öğretmenler haftada bir gün okula gidip sınıf defterlerini imzalayacaklar mı?
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 19.11.2020 tarih ve 16964289 sayılı yazılarıyla 20 Kasım 2020 den itibaren Yüz Yüze Eğitime geçilmesiyle alakalı olarak bazı açıklamalarda bulunmuştu.

Bu yazının 8. maddesindeki; “8-Uzaktan eğitim sürecinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla okul yönetimleri tarafından zümre öğretmenleri ve rehberlik servisinde görevli öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama doğrultusunda öğretmenler haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecektir. Öğretmenler uzaktan eğitimi sürdürmek için okulda bulunan bilgisayar ve kamera gibi araçlardan yararlanabilecektir.” Açıklamasıyla haftada bir gün öğretmenlerin okula gelerek değerlendirme yapmasını ve sınıf defterlerini işlemesi talimatını vermişti.

(Bu talimatın öğretmenlerin bulundukları illeri terk ederek memleketlerine gitmelerini önlemek için alındığı kantindeyiz)

Akabinde Milli Eğitim Bakanlığınca, 8. ve 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için isteğe bağlı açılan resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kurslarında, özel okullardaki takviye kurslarında ve 12. sınıflara yönelik özel öğretim kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak'tan itibaren, kademeli yüz yüze eğitime geçiş kapsamında Türkiye genelinde ilkokullarda tüm sınıf seviyelerinde, ortaokul 8. ve lise 12. sınıflarda 1 Mart'tan itibaren yüz yüze eğitim geçilmişti.

Salgın hızının tekrar artması nedeniyle yeniden 15 Nisan 2021 tarihi itibariyle uzaktan eğitime geçildi.

Peki, öğretmenler haftada bir gün okula gidip sınıf defterlerini imzalayacaklar mı?

Bu süreçte 13 Nisan 2021 Tarihinde;

CUMHURBAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından tüm Türkiye’nin beklediği Ramazan ayına ilişkin yeni korona virüs tedbirlerini açıklarken okullarla alakalı olarak “ "8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir."  açıklamasında bulundu.

https://www.ogretmenler.net/gundem/cumhurbaskani-erdogan-acikladi-iste-yeni-tedbir-ve-kisitlamalar-h23946.html

13 Nisan 2021 Tarihinde;

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan okullarla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığınca, "8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir." açıklamasında bulunmuştu.

https://www.ogretmenler.net/egitim-ve-ogretim/meb-den-yeni-tedbirlere-iliskin-ilk-aciklama-h23956.html

14 Nisan 2021 Tarihinde;

CUMHURBAŞKANLIĞI

COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler ile İlgili 2021/8 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımlandı ve genelgede idari izinli sayılanlarla alakalı olarak Bu çalışanlar, amirlerinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar görevlerine dönecektir. hükmü bulunmaktadır.

https://www.ogretmenler.net/gundem/covid-19-kapsaminda-kamu-calisanlarina-yonelik-tedbirler-ile-ilgili-h24028.html

14 Nisan 2021 Tarihinde;

TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim genel Müdürlüğü; Yüz Yüze Ve Uzaktan Eğitim Uygulamaları” konulu, 13 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında alınan kararlarla ilgili detaylarını açıkladığı resmi yazısında öğretmenlerin haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacağına dair bir talimat yer almamış aynı zamanda da bu yazın ilgisinde Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 19.11.2020 tarih ve 16964289 sayılı yazılarına yer verilmemiştir.

https://www.ogretmenler.net/egitim-ve-ogretim/meb-yeni-alinan-tedbir-ve-kisitlamalara-dair-resmi-yazi-yayinladi-h24085.html

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

14 Nisan 2021 Tarihinde;

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü; 13 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında alınan kararlarla ilgili detaylarını açıkladığı internet sitesinde öğretmenlerin haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacağına dair bir talimat yer almamış aynı zamanda da bu yazın ilgisinde Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 19.11.2020 tarih ve 16964289 sayılı yazılarına yer verilmemiştir.

https://www.ogretmenler.net/egitim-ve-ogretim/mesleki-ve-teknik-egitim-genel-mudurlugu-nde-tedbirlere-iliskin-h24108.html

14 Nisan 2021 Tarihinde;

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü; “Yüz Yüze  ve uzaktan Eğitim İle Sınav Uygulamaları” konulu, 13 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında alınan kararlarla ilgili detaylarını açıkladığı resmi yazısında öğretmenlerin haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacağına dair bir talimat yer almamış aynı zamanda da bu yazın ilgisinde Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 19.11.2020 tarih ve 16964289 sayılı yazılarına yer verilmemiştir.

https://www.ogretmenler.net/egitim-ve-ogretim/meb-ozel-ogretim-kurumlarinda-yuz-yuze-ve-uzaktan-egitime-dair-h24130.html

PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

14 Nisan 2021 Tarihinde;

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü; 13 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında alınan kararlarla ilgili detaylarını açıkladığı 2021/Covid-19 Kapsamında Esnek Çalışmaya İlişkin Usul ve Esasları yürürlüğe koymuştur. Söz konusu esaslarda, öğretmenlerin haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacağına dair bir talimat yer almamıştır.

Söz konusu esaslarda, Bakanlık personelinin sağlığını korumak amacıyla idari izinli sayılan personelin idari izinli olduğu müddetçe görev mahallerinden mücbir sebepler dışında ayrılmamasının esas olduğu, İdari izin verilenler ile uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar, amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılamayacağı, İdari izin verilenler ile uzaktan veya dönüşümlü çalışanlardan hizmetlerine ihtiyaç duyulanlar, çağrıldıkları anda görevlerine dönmek zorunda olduğu kayıt altına alınmıştır.

https://www.ogretmenler.net/egitim-ve-ogretim/mill-egitim-bakanligi-2021covid-19-kapsaminda-esnek-calismaya-h24116.html

ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

15 Nisan 2021 Tarihinde;

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü;  “Yüz Yüze Ve Uzaktan Eğitim İle Sınav Uygulamaları” konulu, 13 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında alınan kararlarla ilgili detaylarını açıkladığı resmi yazısında öğretmenlerin haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacağına dair bir talimat yer almamış aynı zamanda da bu yazın ilgisinde Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 19.11.2020 tarih ve 16964289 sayılı yazılarına yer verilmemiştir.

https://www.ogretmenler.net/egitim-ve-ogretim/ortaogretim-genel-mudurlugunden-yuz-yuze-ve-uzaktan-egitim-ile-h24268.html

Dolayısıyla yukarıda yer verdiğimiz emir ve talimatlarda hiçbir şekilde Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 19.11.2020 tarih ve 16964289 sayılı yazılarının 8. maddesindeki; “8-Uzaktan eğitim sürecinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla okul yönetimleri tarafından zümre öğretmenleri ve rehberlik servisinde görevli öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama doğrultusunda öğretmenler haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecektir. Öğretmenler uzaktan eğitimi sürdürmek için okulda bulunan bilgisayar ve kamera gibi araçlardan yararlanabilecektir.” açıklamasına yer verilmemiş atıfta bulunulmamıştır.

Bu söz konusu yazı yürürlüğünü yitirmiş durumdadır. Eğer MEB aynı durumu düşünüyorsa aynı meyanda tekrar bir yazı yayınlaması gerekmektedir.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Vatandaş 3 hafta önce

çok güzel bir çalışma tebrikler. defteri imzalamak için dahi olsa bir gün okula gitmek hareketlilik yaratmaktadır ki, gidince bir gün okulda kalınması isteniyor. gerek yok diye düşünmekteyiz.

Avatar
Vatandaş 3 hafta önce

kısa zamanda açıklama yapılmasını bekliyoruz.