data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Özel eğitim kurumlarında kamera kaydına bağlı ödeme işlemlerinin yürürlüğü durduruldu. İşte yeni uygulama
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen 02.03.2021 tarih ve 21516515 sayılı yazıda "Danıştay 8. Dairenin 17.09.2020 tarihli ve 2019/8892 Esas sayılı yürütmenin durdurulması kararı uyarınca ilgi (a) Yönetmeliğin 25 inci maddesinin dokuzuncu fıkrasının; Danıştay tarafından nihai karar verilinceye veya mevzuat hükmünde değişiklik yapılıncaya kadar uygulamasının nasıl gerçekleştirileceği ilgi (b) Makam Onayı ile belirlenmiştir.

Bu kapsamda ilgili hükmün;“Kurumlar, engelli birey ve eğitim personelinin yüzünün net bir biçimde görülebileceği şekilde kamera sistemini kurmakla ve elektrik kesintisi, kayıtların kaybolması, teknik arıza gibi durumlarda kayıt alınmasının kesintiye uğramaması için her türlü önlemi almakla yükümlüdür. Kamera görüntülerinin deprem, sel, heyelan, yangın gibi doğal afet veya her türlü önlem alınmasına rağmen öngörülemeyen başka bir nedenlerden ötürü sunulamadığı hallerde, durum yetkili resmi veya özel makam ya da kuruluşlardan alınacak belgelerle tespit ettirilir ve değerlendirmek üzere bir iş günü içerisinde il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne sunulur. Verilen destek eğitimlerine ilişkin kamera görüntülerinin mücbir sebep olarak nitelendirilecek bir durum olmaksızın sunulamaması halinde gerçekleşen ödemelerle ilgili olarak 652 sayılı Özel Barınma Hizmeti Veren Kurumlar ve Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 43 üncü maddesinin ikinci fıkrası hükümleri uygulanır.” şeklinde uygulanması uygun görülmüştür." ifadelerine yer verildi.

Yazının devamında ise uygulamanın detayları açıklanarak ödeme işleminde kurumlarca yapılması gereken iş ve işlemler belirtildi.


İşte bakanlık yazısı:

Cihat KARAKUŞ

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol