Üniversite çalışanlarının kronikleşen sorunları çözülmelidir

Eğitim gündemine ve toplu sözleşme sonucuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çakırcı, eğitim çalışanlarının mali, özlük ve sosyal haklarının korunması ve geliştirilmesi, sorunlarına çözüm bulunması, özgürlük alanlarının genişletilmesi, vesayetin izlerinin silinmesi için 29 yıldır mücadele verdiklerini belirterek, “Çalışma hayatında keyfî olarak ortaya çıkmış yasakların önüne geçmek, eğitim çalışanlarının çözüm bekleyen sorunlarını çözüme kavuşturmak için yola çıktık. Bu yolculukta birçok sorunu çözüme kavuştururken, onlarca kazanımın da altına imza attık. Sendikal tecrübemiz ve mücadelemizle bundan sonra da kamu görevlilerinin hak arama mücadelesinde yanlarında olmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. Örgütlü olanın kazandığını, gücümüzü birlikte olmaktan aldığımızı unutmadan hak, emek ve özgürlük mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.


Eğitimcilere PCR testi dayatmasından vazgeçilmelidir

Eğitim kurumlarının temizlik personeli açığının olduğunu, bunun da eğitim kurumlarında yönetici ve öğretmenlerin stresini ve endişesini artırdığını kaydeden Çakırcı, şunları kaydetti: “Türkiye’de şu anda yüz yüze eğitime devam ediliyor. Bazı okullar temizlik ve güvenlik personelini istihdam edemiyor. Eğitimcilere PCR testi dayatılmamalıdır. Okul yöneticilerinin, öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının sağlık ve huzur içinde, salgına yakalanmadan işini yapabileceği bir ortamın sağlanması gerekiyor. Bunun için okulların temizlik ve güvenlik personeli açığı giderilmeli, sorunlar ivedilikle giderilmelidir.”


Üniversite idari personelinin sorunlarına da değinen Çakırcı, “İdari personelin de akademik personel gibi yükseköğretim tazminatı ve geliştirme ödeneği gibi mali ve sosyal haklardan faydalanması sağlanmalıdır. Ayrıca üniversite idari personelinin atama ve yer değiştirme süreçleri muvafakat engelinden kurtarılmalı, belli bir takvim doğrultusunda merkezî olarak yapılmalıdır” şeklinde konuştu.


dari personelin merkezi yer değişikliği konusunda çalışma yapılmasını karara bağladık

6. Dönem Toplu Sözleşme ile üniversite idari personelinin merkezi yer değişikliği konusunda çalışma yapılmasını karara bağladıklarını dile getiren Çakırcı, “Toplu sözleşmeyle üniversitelerdeki akademik ve idari personelin mali haklarında düzenlemeler yapılmasını sağladık. Dolayısıyla yeni dönemde öğretim görevlisi kadrolarında bulunan akademisyenlere geliştirme ödeneği 10 puan artışla yüzde 60 oranında ödenecek. Üniversitelere bağlı yurtlarda görev alan personele fazla çalışma ücreti dört kat artırımlı ödenecek. Ayrıca üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan sözleşmeli personeli de dâhil ederek, fazla çalışma ücretinin dört kat artırımlı ödenmesini temin ettik” ifadelerini kullandı.


Ramazan Çakırcı, 3600 ek gösterge teklifinin karara dönüşmesini dolayısıyla büyük bir adımın atılmasını sağladıklarını sözlerine ekledi.
 


 

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol