Özvar: “ Erzincan’da ‘Deprem Teknolojileri Enstitüsü’ açılması yönündeki müracaatı oy birliği ile kabul ettik.”

- YÖK BAŞKANI ÖZVAR’IN ERZİNCAN ZİYARETİ

- Özvar: “ Erzincan’da ‘Deprem Teknolojileri Enstitüsü’ açılması yönündeki müracaatı oy birliği ile kabul ettik.”

- “Sayın Cumhurbaşkanımızın onayının ardından Enstitümüz hizmete açılacak.”

20 Haziran 2022 / Erzincan

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde incelemelerde bulunmak ve bazı etkinliklere katılmak üzere Erzincan’ı ziyaret etti. Özvar’a ziyaretinde YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan eşlik etti.

İlk olarak Erzincan Valisi Mehmet Makas’ı makamında ziyaret eden Özvar, Valilik çıkışında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileriyle bir araya gelerek sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Özvar, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Bir Osmanlı Alimi: Eğinli Ebu Sehl Numan Efendi" konulu panele katıldı.

 ​

“Milli Teknoloji hamlesi peşindeyiz”

Özvar, Panel’de yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönlendirmesiyle millî teknoloji hamlesi peşinde olduklarını belirterek, Numan Efendi’nin millî teknoloji hamlesinin ilk örneklerini veren kişilerden biri olduğunu kaydetti. Numan Efendi’nin millî izzet, millî gurur ve hamiyet sahibi bir insan olduğunu vurgulayan Özvar, “Bu tür başarı örnekleri çok önemli. Bu örneklerin sayısı arttıkça millî teknoloji hamlesi başarıya ulaşacak. Kendisi de Erzincanlı olan Numan Efendi, İmparatorluğun birçok yerinde çok önemli ve farklı konularda sorunları çözmüş bir dehadır.” dedi.

 ​

“Barajı kaldırmamız başarı sıralamasını kaldırdığımız anlamına gelmiyor”

YÖK Başkanı Özvar, YKS'ye katılan öğrencileri kutlayarak, "3 milyon 250 bin civarında öğrencinin bu sınava girerek ter akıtması, yükseköğretim kurumlarına, üniversitelerimize girme çabası, her şeyden önce takdire şayandır. Bu vesileyle sınava giren, kazanacak ve kazanamayacak bütün öğrencilerimizi tebrik etmek isterim, hakikaten büyük bir çaba sarf ettiler. Aynı ölçüde aday öğrencilerimizin anne-babalarını, ailelerini de kutluyorum, tebrik ediyorum. Onlara da bu vesileyle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” dedi.

YÖK olarak YKS ile ilgili birtakım yeni düzenlemeler yaptıklarını, TYT ve AYT barajlarını kaldırdıklarını ve sınav süresini uzattıklarını hatırlatan Özvar, “Doğrusu bu yeni düzenlemenin gerek öğrencilerimizin nezdinde gerekse öğretmenlerinin nezdinde fevkalade bir memnuniyet meydana getirmiş olması, bizlerin almış olduğu kararda doğru olduğumuzu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Özvar, baraj puanları uygulamasını kaldırmalarının başarı sıralamasının kalkması anlamına gelmediğini, başarı sıralamasının devam ettiğini vurguladı. Önümüzdeki yıllarda sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yüksek öğretime talebin artacağını öngördüklerini belirten Özvar, şöyle devam etti:

“Yapmaya çalıştığımız şey, genç nüfusa sahip ülke vatandaşlarının YÖK imkanlarından daha fazla istifade edebilmeleri. Bu uygulamamızın arkasında her daim söylediğim gibi aslında tercih yapan öğrenci kitlesinin artması, yani biz bu tabanı genişletmek istedik. Yoksa tercih yapan demek, sizlerin de bildiği gibi üniversiteyi kazanan anlamına gelmemektedir. Üniversiteyi tercih edebilecek, programları tercih edebilecek öğrenci sayımız ne kadar çok artarsa, doğrusu başarı sıralamasına dayalı bu sınavın etkinliği de o ölçüde yüksek olacaktır İnanıyorum öğrencilerimiz arzu ettikleri bölümde inşallah okuyacaklardır. Üniversitelerimize düşen görev de gelen öğrencilerimize en iyi şekilde eğitim-öğretim desteği vermek, onlara tabiri caizse koçluk yapmak, onları geleceğe hazırlamaktır, üniversitelerimize düşen temel vazife budur.”

 ​

“YÖK olarak bize düşen en önemli görev üniversitelerin önünü açmak”

Özvar, amaçlarının sadece lisanstaki öğrenci sayısını değil lisansüstü öğrenci sayısını ve araştırmacı sayısını da artırmak olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Temel hedefimiz doktoralı araştırmacı sayımızı artırmak. Her ilde üniversite ile gençlerinizin üniversiteye erişimini sağlamak amacındayız. YÖK olarak bize düşen en önemli görev üniversitelerin önünü açmak. Üniversitelerin ne kadro ne program ne de diğer hususlarda bir engel ile karşılaşmaması lazım, hak edenin kadro ve yer bulabilmesi, özgürce akademik çalışmaları gerçekleştirmeleri lazım. Huzurun olduğu yerde ilmî çalışmalar artar, kavganın olduğu yerde ilmî çalışmalar azalır. Aldığımız her kararın arkasında araştırmaya, ilme uygun ortam sağlama çabası var. Yapmaya çalıştığımız üniversite hocalarınızın yayın kapasitesini artırmak, onları daha üretken kılmak ve bunun için de teşvik politikalarını hayata sokmak.”

YÖK Başkanı Özvar, üniversite hocalarının yayın kapasitesini ve üretkenliklerini artırmak için çalıştığını belirterek, bu tarzda çalışan ve uluslararası iş birliği yapan hocalara pozitif ayrımcılık yapılması, teşviklerin uygulanması ve her türlü desteğin verilmesi gerektiğini dile getirdi.

 ​

“Deprem Teknolojileri Enstitüsü açılmasını oy birliğiyle kabul ettik”

Özvar, Erzincan’ın depremle en fazla yüz yüze kalan il olduğuna dikkati çekerek, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin deprem enstitüsü açılması yönünde talepte bulunduğunu kaydetti. Başta Erzincan ve tüm bölge olmak üzere Türkiye için önemli bir gelişmeyi duyurmak istediğini belirten Özvar “Buradan bu müjdeyi paylaşmak istiyorum. YÖK olarak Erzincan'a Deprem Teknolojileri Enstitüsü müracaatını oy birliğiyle kabul ettik. Bu enstitü, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanmasından itibaren Erzincan'da çalışmalarına başlayacak” dedi.

Ensitütü’de önemli bilimsel araştırma ve çalışmalar yapılacağını anlatan Özvar, "İnşallah Kandilli Rasathanesi ile iş birliği içerisinde kalarak Erzincan'da deprem araştırmalarına hocalarımız ve uzmanlarımız başlayacak. Enstitüden beklentimiz, burada çalışacak hocalarımız bundan sonraki hayatlarını Erzincan'daki depremlere adayacak ve bilhassa lisansüstü eğitim yoluyla deprem araştırmaları ve teknoloji sahasında uzmanlar yetiştirecek. Biz de hocalarımızın gayretine destek vereceğiz." şeklinde konuştu.

 ​

- Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesini Ziyaret-

2022-ALES/2 Başvurularının Alınması 2022-ALES/2 Başvurularının Alınması

YÖK Başkanı Özvar, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesini ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Akın Levent'ten Üniversitenin güncel durumuna ve akademik faaliyetlere ilişkin bilgi alan Özvar, daha sonra Üniversitenin Senato Toplantısı'na katıldı.

Kentteki temaslarını tamamlayan Özvar Erzincan’dan ayrıldı.

​​​