data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

2021 yılı öğretmen atama takvimi açıklanmalı
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Haziran 2020’de 20 bin  öğretmen ataması yapıldığını, bu atamalarda da mesleki ve teknik öğretmen atama sayısının 24 branşta sadece 227 kişi olduğunu hatırlatarak, “Hem “Meslek lisesi memleket meselesi” diyeceksiniz hem de yeterli öğretmen atamayacaksınız. Bu, kabul edilemez!” dedi.

Hükümetin, 2021 yılı öğretmen atama takvimi ve sayısını derhal ilan etmesi ve ilk aşamada 60 bin atama yapılacağını bir an önce açıklamasını da talep eden Geylan, “Ayrıca atamalar, branşlar itibariyle ihtiyaçlar doğrultusunda ve adaletli şekilde gerçekleştirilmelidir” diye konuştu.

Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Haziran 2020’de 20.000 öğretmen ataması yapılmıştı.  Mesleki ve teknik öğretmen atama sayısı ise 24 branşta sadece 227 kişi oldu. Hem “Meslek lisesi memleket meselesi” diyeceksiniz hem de yeterli öğretmen atamayacaksınız. Bu, kabul edilemez! Hükümet, 2021 yılı öğretmen atama takvimi ve sayısını derhal ilan etmeli ve ilk aşamada 60 bin atama yapılacağını bir an önce açıklamalıdır. Ayrıca atamalar, branşlar itibariyle ihtiyaçlar doğrultusunda ve adaletli şekilde gerçekleştirilmelidir.”

Öğretmen Atamaları Tehir Edilemez Bir İhtiyaçtır

Türk Eğitim-Sen olarak, 2021 yılı içerisinde, öğretmen ihtiyacının karşılayacak bir atamanın mutlaka hayata geçmesini ve öncelikle Şubat ayı içerisinde 60 bin meslektaşımızın atamasının yapılmasını talep ediyoruz.

Salgın sürecinde eğitimde ortaya çıkan arazların telafisinin uzun yıllara yayılacağına dikkat çeken Genel Başkan Geylan  başta öğretmen atamaları olmak üzere, eğitimin ihtiyaç duyduğu her alanda  Hükümetin tedbirleri hızlı bir şekilde hayata geçirmesi gerektiğini ifade etti. Geylan; "Atama bekleyen gençlerimiz uzun bir süredir, 2021 yılına dair atama sayısı ve takvimi hakkında açıklama bekliyor. Ancak Hükümet tarafından şu zamana kadar bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk'u ziyaretimde de konuyu dile getirdim. Atama sayılarının ve takviminin geciktiğini, genç meslektaşlarımızın müjde beklediğini söyledim.  Normalde yarıyıl tatilinde atama takviminin açıklanması gerekiyordu. Ancak şu ana kadar bir açıklama yapılmış değildir. Ama şu konuya çok dikkat çekmek istiyorum.  Şöyle ki; salgın sürecinin ortaya çıkardığı yeni durumda bir çok alanda eksiklik ve gecikmelerin yaşanmasıdır. Gecemizi  gündüzümüze katar, daha çok çalışır ve bunları bir şekilde çözeriz. Ancak eğitimde ortaya çıkan arazların telafisi uzun yıllara yayılacaktır. Dolayısıyla eğitimdeki eksiklikler göz ardı edilemez. Başta öğretmen atamaları olmak üzere, eğitimin ihtiyaç duyduğu her alanda Hükümetin tedbirleri hızlı bir şekilde hayata geçirmesi lazım.  Öncelikli olarak; 2021 yılı Şubat ayında 60 bin öğretmen ataması yaparak bu ihtiyacın hayata geçirilmesini biran önce bekliyoruz. Çünkü,  öğretmen atamaları tehir edilemez bir ihtiyaçtır.” dedi.

20 bin atama yapılması demek genç meslektaşımızın beklentileri ile alay etmek demektir.

Geride bıraktığımız yılda 81 bin ücretli öğretmenin görevlendirildiği ve halen 500 binin üzerinde atama bekleyen eğitim fakültesi mezunu varken kamuoyunda söylenen 20-30 binler atama sayısının kabul edilemez olduğunu kaydeden Geylan Şubat ayı içerisinde 60 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini önemle vurguladı. Geylan: " Ülkemizde kadrolu öğretmen ihtiyacı kadar öğretmen ataması ne yazık ki yapılmamaktadır. Bu açık maalesef ücretli öğretmenlik eliyle kapatılmaya çalışılıyor. Şöyle ki; sendikamızın geçen yıl yaptığı araştırmaya göre, 81 ilden gelen veriler doğrultusunda ülkemizdeki ücretli öğretmen sayısı 80 bin 583’tür. Bunun yanı sıra yine sendikamızın geçen yıl yapmış olduğu araştırmaya göre, 150 bine yakın norm kadro açığı bulunmaktadır. Kaldı ki geçen  yıldan bu zamana kadar emekli öğretmenlerimizi de dahil ettiğimizde Milli Eğitim Bakanlığı'nda çok ciddi sayıda öğretmen açığı bulunmaktadır. Hal böyle iken kamuoyunda oluşan 20-30 bin sayıları bin atama sayısı asla kabul edilemez! Bu rakamlarla yapılacak atama sayısı sadece geçen yıl emekli olan öğretmenlerimizin yerini ancak doldurur. Hatta doldurmaz!

Üstelik 500 bin üzerinde eğitim fakültesi mezunu genç meslektaşımız atama bekliyor. Komik rakamlarla atama yapılması demek, genç meslektaşımızın beklentileri ile alay etmek demektir. Hükümetin ve sayın Ziya Selçuk'un böyle bir duruma mahal vermeyeceğine inanmak istiyorum.  Sendika olarak hükümete çağrımız; bir an önce atama sayısı ve takvimi hakkında açıklama yapılmasıdır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol