data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Bakan Pakdemirli: Orman yangınlarında dron ve insansız helikopterleri kullanacağız
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu yıl orman yangınlarıyla mücadelede insansız hava araçlarının (İHA) yanı sıra hem elden atılan dronları hem de insansız helikopterleri müdahale, önleme ve yönetmek amacıyla kullanacaklarını söyledi.
Bakan Pakdemirli, Adana'daki orman yangını tatbikatına, Orman Yönetim Merkezi'nden video konferans ile katıldı. Tatbikat sonrası açıklama yapan Pakdemirli, yangınlarla ilgili hazırlıkları tamamlamak ve eksikleri görmek amacıyla bu tatbikatı yaptıklarını belirtti. Son yıllarda orman yangınlarının sayısında çok ciddi artış olduğunu kaydeden Pakdemirli, "Bu yıl haziran ayı itibarıyla Türkiye'de 897 yangın meydana geldi. Bir kıyaslama yaparsak 2018 yılı haziran ayına kadar 377 yangın çıkıyorken, bu yılın haziran ayında bu sayı 897 oldu. Bu artışların en büyük sebeplerinden bir tanesi havaların daha kurak olmasıdır. 2018 yılında 377 yangında 1077 hektar alan yanmışken, bu yıl 897 yangında 1013 hektar alan yandı. Yangın sayısı üç misli artarken yanan alan neredeyse başa baş. Bu başta orman teşkilatımızın her yıl kendini daha çok motive ederek, daha yeni makine ve teçhizatla sahaya çıkmasıyla ilgidir. Orman teşkilatımızın her yıl kendini yenilemesi ve en yeni teknolojileri kullanması gerekiyor. Türkiye bu konuda dünyada öncü ülkelerden bir tanesi, özellikle yangınlarda İHA'ları kullanmaya başladık. Ülkemizin İHA'larda kendi teknolojisine sahip olması bizim açımızdan son derece avantajlı. Dünyada bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar ülke askeri İHA'ları orman yangınlarını önleme ve gözleme konusunda kullanmaya başladı. Türkiye, Amerika'dan sonra İHA'ları orman yangınlarını önleme ve gözetlemede kullanan öncü ülkelerden biri" dedi.
Bu yıl orman yangınlarında İHA'ların yanı sıra hem elden atılan dronları hem de insansız helikopterleri müdahale, önleme ve yönetme amacıyla kullanacaklarını belirten Pakdemirli, "Ankara'daki Orman Yönetim Merkezi'nden Türkiye'deki bazı yangınları buradan kontrol edebilir hale geldik. Buradan hem yangın hava araçlarının yönlendirilmesi, yangının gittiği yönün tespiti ve diğer konularda burada azami bir hakimiyet sağlıyoruz. Adana'daki tatbikatı buradan yönetmemizdeki ana sebep de oradaki yangına olan hâkimiyetimizi buradan sağlamak, buradan nasıl yönetebildiğimizi görmek ve bununla ilgili neticeleri raporlamak. Böylece yangınların çok olduğu temmuz ve ağustos aylarında bu deneyimimizi kullanabileceğiz" diye konuştu.
Orman yangınlarıyla ilgili vatandaşa da çağrıda bulanan Bakan Pakdemirli, "Özellikle havaların daha sıcaklaştığı ve daha kurak bir döneme giriyoruz. Vatandaşlarımız ormanda ve ağaçlık alanları kullanırken, piknik yaparken çok çok dikkatli olmalıdır. Yasak olan yerlerde asla mangal yakmasınlar. Bir de herhangi bir orman yangını gördüklerinde lütfen 'Alo 177' hattını arasınlar" dedi.

Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol