data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Geliştirdiği Projeyle Dünya Birincisi Oldu
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

BİLSEM öğrencimizden büyük başarı

Bilim insanı olma yolunda emin adımlarla ilerleyen ve ülkesine katkı sağlama gayesiyle "mobil robot kol" projesi geliştiren öğrencimiz Artun Özsoy, Uluslararası Bilim Olimpiyatları'nda (INSPO) Dünya 1.si oldu.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen "2021 Yılı TÜBİTAK Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması"nda da 80 proje içerisinde finale kalarak büyük bir başarı gösteren İzmir Arkas Bilim ve Sanat Merkezi 11. Sınıf öğrencimiz Artun Özsoy'un herhangi özel bir programlama eğitimi gerektirmeden tehlikeli işlerde kullanılabilecek basit ve kullanıcı dostu olan bu projesiyle hazırladığı robot kolun belirli bir uzaklıktan kol hareketlerini taklit ederek kimyasal yaralanmalar ve ölümlere yol açan deneylerde, tehlike yaratabilecek ağır malzemelerin hassas bir şekilde taşınmasında kullanılabileceğini söyledi.

Askeri veya güvenlik gereksinimlerinde, robot kolun her yöne hareket edebildiğini belirten Artun Özsoy, "Kimyasal ve biyolojik deneylerde insanların yaralanıp kör olabildiğini görünce aklıma bu projeyi geliştirmek geldi. Günümüzde, robotların maliyeti ve kullanımının uzmanlık istemesi nedeniyle hala insan gücüyle yapılan tehlikeli işler var. Sınır dışında ve ülke içinde yürütülen askeri operasyonlarda tespit edilen düzenekler bu robot sayesinde saptanıp imha edilebilir." dedi.


Öğrencimiz Artun Özsoy'u, danışman öğretmeni Bora Cemal Özdemir'i, velimizi, Arkas BİLSEM idareci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyoruz.

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol