Hükümlüler, çocuklar için ahşap oyuncak üretiyor

KÜTAHYA Tavşanlı T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndaki ahşap atölyesinde eğitim alan hükümlüler, bir yandan meslek edinirken bir yandan da çocuklar için ahşap oyuncak üretiyor.
Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre; hükümlü ve tutukluların meslek edinmelerini sağlamak, mevcut mesleklerini geliştirmek, rehabilite olmaları ve tahliyelerinden sonra topluma kazandırılmaları amacıyla, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutuk Evleri İş Yurtları Kurumu bünyesindeki atölyelerde birçok alanda mesleki kurs ve eğitimler veriliyor. Tavşanlı T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda 2018 yılında İş Yurtları Kurumu bünyesinde faaliyete geçirilen ahşap atölyesinde bulunan hükümlü ve tutuklular, ahşap oyuncak üretimine yönelik meslek ve sanat öğreniyor. Atölyede görevlendirilen 20 hükümlü ve tutuklu, ustalar tarafından verilen oyuncak üretimiyle ilgili eğitimin ardından ustalık belgelerini alıyor. Böylece meslek edindirilen hükümlü ile tutuklular, atölyede çocuk ve engellilere yönelik ahşap oyuncak üretimi yaparken, tahliyelerinden sonra da meslek sahibi olma imkanı buluyor. Atölyede hükümlü ve tutuklular tarafından 30 çeşit oyuncak üretiliyor. Bu ürünler, Türkiye genelindeki İş Yurtları Kurumu satış mağazaları başta olmak üzere özel sektör firmalarına da gönderiliyor. 

'DIŞARIDA ÇOK KOLAY İŞ İMKANI BULABİLİYORLAR'
Tavşanlı T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ceyhun Çiftçi, ahşap oyuncak atölyesinde verilen eğitimlerle meslek edindirilen 20 hükümlünün çalıştığını belirtti. Çocuklar için güvenli ve sağlıklı oyuncaklar ürettiklerini belirten Çiftçi, "Amacımız kurumumuzda barındırmakta olduğumuz tutuklu ve hükümlülere bir meslek öğretmek, dışarıya çıktığında suç işlemekten alıkoymak ve bir daha suç işlemesini önlemek. Hükümlü ve tutuklular iş yurtları atölyelerinde aldıkları belgelerle dışarıda çok daha kolay iş imkanı bulabiliyor" dedi. 

'İÇİMİZDEKİ UMUDU RENGARENK OYUNCAKLARA YANSITIYORUZ'
Ceza infaz kurumundaki atölyede çalışan hükümlülerden A.R., ceza infaz kurumuna girdikten sonra mesleki kurslara katılarak ahşap oyuncak ustası olduğunu belirtti. Aldığı eğitimlerle kendi hayatına yol çizmeye çalıştığını anlatan A.R., "Ahşap atölyesine gelmeden önce hayata küsmüş, beklentisi olmayan, yaşamak istemeyen biri gibi hissediyordum. Ama iş yurtlarının açmış olduğu bu atölye ve ceza infaz kurumumuzun yapmış olduğu girişimler sayesinde kendimize geldik, hayatımıza renk kattık. Burada içimizdeki sevgiyi, yaşantıyı, umudu rengarenk oyuncaklara yansıtıyoruz. Oyuncakları üretmekten, küçük çocuklara, topluma kazandırmaktan çok mutluyum. Burası diğer hükümlüler için de umut. Özgüvenimi yükselten ve geleceğe umutla bakmamı sağlayan bir meslek grubuna girdiğimi düşünüyorum. Bize bu imkanı sağlayan İş Yurtları Kurumuna, ceza infaz kurumu idaresine, devletimize ve atölye personeli şeflerimize teşekkür ediyorum. Bize hayata daha olumlu, güzel ve umutla bakmayı öğrettiler" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol