data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Kümesine giren tilkiye böyle seslendi
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Amasya’da tavuklarının bulunduğu kümesine giren tilkiyle karşılaşan çiftçi, öfkeye kapılıp silahla vurmak yerine yaşatmayı tercih etti. Kümesten çıkmasına müsaade ettiği tilkiye “Tilki kardeş lütfen. Kendine bir şey yapacaksın” diye seslenen Seyfi İkzek’in merhameti yürekleri ısıttı.

Merkeze bağlı Büyük Kızılca köyünde yaşayan evli ve 3 çocuk babası İkzek, tavuklarından sesler gelmesi üzerine hızla gittiği kümesinde kendisini görünce paniğe kapılıp toprağı eşelemeye çalışan bir tilkiyle karşılaştı.

Kümese yeni girdiği için tavuklara zarar veremediğini fark ettiği tilkinin sıkışıp etrafa çarpması üzerine kapıyı aralayıp hızla uzaklaşmasına müsaade ettiği anları cep telefonuyla da görüntüleyen yaşındaki İkzek, “Vay ciğerine ateş düşmesin senin. Tavuklara bir şey yapmamış. Tilki kardeş lütfen. Oğlum kendine bir şey yapacaksın ya çık” diye seslendi.

Amasya’da kümesine giren tilkiyle karşılaşınca “Tilki kardeş lütfen. Kendine bir şey yapacaksın” diye seslenerek gönülleri ısıtan Seyfi İkzek, “Çok çaresizdi. Ona kıyamazdım” dedi.

Merkeze bağlı Büyük Kızılca köyünde yaşayan evli ve 3 çocuk babası Seyfi İkzek, gündüz saatlerinde tavuklardan seslerin gelmesi üzerine girdiği kümeste tilkiyle karşılaştı. Paniğe kapılıp toprağı eşeledikten sonra etrafa çarpan tilkinin tavuklarına zarar vermediğini gören Seyfi İkzek, kapıyı aralayıp hızla uzaklaşmasını sağladı. Cep telefonuyla da görüntülediği anlarda “Vay ciğerine ateş düşmesin senin. Tavuklara bir şey yapmamış. Tilki kardeş lütfen. Oğlum kendine bir şey yapacaksın ya çık” diye seslenen 61 yaşındaki İkzek, bir cana asla kıyamayacağını söyledi.

‘Şampiyonun torunu’ adlı horozunun da acemi tilkiyle mücadele ettiğini anlatan İkzek, “Hayvan açtı. Biz insanoğlu olarak kurdun, kuşun nasibini yiyoruz. Kıyamazdım. Tilkinin o vaziyetini görseniz. Çok çaresizdi. Bir bakışı vardı. Gel de zarar ver. Kümesi komple götürse yine zarar vermeyi düşünmezdim” şeklinde konuştu.

Amasya'da kümesine giren tilkiye, “Ne yapıyorsun sen. Vay ciğerine ateş düşmesin senin" diye seslendiği görüntüler sosyal medyada ilgi toplayan kümes sahibi Seyfi İkzek, “Tilki, kümesten çıkmaya çalışırken, hep tellere çarptı, o duruma çok üzüldüm. O yüzden ‘ciğerine ateş düşmesin” dedim. Zaten kümese girince horoz karşılamış, yani delikanlı horozum tavukları vermemiş” dedi.

Merkeze bağlı Büyük Kızılca köyünde yaşayan Seyfi İkzek, kümese giren tilkinin sıkıştığını görünce tilkiyi uzaklaştırmaya çalıştı. O anları kayda alan İkzek tilkiye, "Ne yapıyorsun oğlum. Ne yapıyorsun sen. Vay ciğerine ateş düşmesin senin, vay vay vay tavuklara bir şey yapmamış Allah'tan. Yeni girmiş demek ki. Tilki kardeş lütfen. Oğlum kendine bir şey yapacaksın ya çık. Tamam haydi, haydi, haydi" diye seslendi. Bir süre sonra sıkıştığı yerden kurtulan tilki, kümesten çıkıp uzaklaştı. Seyfi İkzek'in sosyal medyadan paylaştığı görüntüler ise yoğun ilgi gördü. Tilkiyle karşılaşmasını anlatan İkzek, kümeste tilkiyi görünce çok şaşırdığını söyledi.

ÇIKMAK İÇİN BAYA UĞRAŞTI

Yaşadığı o anları anlatan Seyfettin İkzek, “Tilkinin kümese girdiğini gelinim haber verdi, hemen kümese koştuk. Tilki, gözümün önünde suçlu gibi kaldı. Tavukları yese, hayvanı telef edecek halimiz yok. Bizi görünce tilki panik oldu, zarar görmesin diye sakinleştirmeye çalıştık. En sonunda kümesten çıktı. Ama kümesten çıkmaya çalışırken, hep tellere çarptı, o duruma çok üzüldüm. ‘Ciğerine ateş düşmesin, niye girdin benim kümese’ dedim. Tilki, kümese girince horoz karşılamış, yani delikanlı horozum tavukları vermemiş. Çıkmak için baya uğraştı, sonda kümesten kaçtı ve gözden kayboldu. Göz açıp kapayıncaya kadar ırmak kenarına kadar gitti. ‘Hırsızı dövmeyeceksin, korkutacaksın’ demişler. Kümesine sahip çıkacaksın, doğanın kanunu bu. Biz insanoğlu olarak kurdun kuşun nasibini yiyoruz fakat kurda kuşa bir şey bırakmıyoruz” dedi.

Kaynak: İHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol