data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

MEB, 18 yıldır yapılamayan lisans tamamlama sürecini başlatmış!
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Aşağıdaki haberimizde "Uzaktan eğitimin tıp fakültelerinde bile yapıldığı günümüzde 18 yıldır yapılamayan öğretmenlerin lisans tamamlama işlemleri uzaktan eğitim yoluyla acilen başlatılmalıdır." demiştik.

 18 yıldır yapılamayan lisans tamamlama ne zaman yapılacak?

Konuyla ilgili Türk Eğitim Sen tarafından;

"Milli Eğitim Bakanlığı, halen bakanlık kadrosunda görev yapan öğretmenler ve öğretmenler dışındaki personeller için lisans tamamlama eğitimi vermelidir. Milli Eğitim Bakanlığı yaklaşık 20 yıl önce öğretmenler için 2+2 veya 3+1 lisans tamamlama eğitimi programları açarak öğretmenlere 4 yıllık yükseköğretim mezunu olma hakkını vermiştir. Ancak, aradan geçen 20 yıllık süreçte herhangi bir eğitim yapılmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan konuyla ilgili en son açıklama 2013 yılında yapılmış ve 2013 yılında ise uzaktan eğitim yoluyla lisans tamamlama programlarının açılmasının düşünüldüğü belirtilerek eğitimlere katılmak isteyenlerin tespit edilmesi istenmiştir. Buna rağmen bugüne kadar herhangi bir eğitim programı açılmamış ve lisans tamamlama yapılmamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılında Sendikamıza gönderdiği cevabi yazıda özetle 2023 Vizyon Belgesi’nin çalışma takvimine bağlı olarak Yükseköğretim Kurumu ve üniversitelerle işbirliği yaparak lisans tamamlama programlarının düzenlenmesinin planladığı ifade edilmişti. 

Lisans tamamlama eğitimlerinin sadece öğretmenler için yapılması da yeterli değildir. Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında görev yapan öğretmen dışındaki personeller için de lisans tamamlama eğitimleri verilmelidir. Bu personeller arasında da lisans eğitimi mezunu olmayan personeller de bulunmakta olup bu personeller içinde lisans tamamlama eğitimlerinin verilmesi gerekmektedir.

Türk Eğitim Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdiğimiz yazıda bakanlığınıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden lisans eğitimi almamış olanlara yönelik 2+2 ve 3+1 lisans tamamlama eğitim programlarının düzenlenmesi konusunda çalışma yapılmasını talep ettik."

Şeklinde yapılan başvuruya Milli Eğitim Bakanlığı aşağıdaki şekilde cevap vermiştir.

İşte o yazı;

"Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan lisans eğitimini tamamlamamış 2 veya 3 yıllık eğitim enstitüsü, 3 yıllık sağlık eğitim enstitüsü, yüksekokul veya meslek yüksekokulu mezunu öğretmenlere yönelik lisans tamamlama eğitim programlarının düzenlenmesi konulu ilgi yazı incelenmiştir.

Bakanlığımız verilerine göre Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında aktif olarak çalışan 19.541 öğretmenimizin ön lisans düzeyinde eğitim aldığı ve ön lisans düzeyinde eğitim alan öğretmenlerimizin yaklaşık olarak % 57'sinin 56 yaş üzerinde olduğu görülmüştür. Bahse konu lisans tamamlamaya ilişkin Genel Müdürlüğümüz ve ilgili yüksek öğretim kurumlan arasında işbirliği için girişimler başlamış olup ilgili programlarda yapılacak olan lisans tamamlamalarının daha önceki yıllarda olduğu gibi uzaktan eğitim faaliyetleri aracılığıyla yürütülebilmesi için yüksek öğretim kurumlarıyla görüşmeler sürmektedir."

Kaynak: Ogretmenler.net

Bu yazının tüm hakları www.ogretmenler.net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, alıntılanamaz ve kullanılamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının iktibas edilmesi, alıntılanması ve kullanılması halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Konu hakkında YASAL UYARI ve KULLANIM ŞARTLARI VE ÜYELİK HİZMET SÖZLEŞMESİ metinlerini okuyunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol