data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Z kuşağı ’muhtar’ oldu
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Samsun'da Haziran günü günü yapılan muhtarlık ara Z kuşağından 18 yaşında bir genç “Türkiye'nin en genç muhtarı” seçildi. 26 gün önce 18 Türkiye'nin en genç muhtarı olan Ali Külekci, “Mahalleme 'iyi ki Ali'yi seçmişiz' dedirttireceğim" dedi.

Samsun'da 6 Pazar günü 14 farklı mahallede muhtarlık heyecanı yaşandı. Ağcamahmut Mahallesi'nde eski Muhtar Ali Zengin kalp krizi geçirmek için mahalleli ara seçicie gitti. Gerçekleşen muhtarlık ise 18 yaşında olan Ali Külekci, Türkiye'nin en genç muhtarı. Liseyi yeni bitiren genç, mahalleli tarafından çok sevilmek için ve 'mahallenin genci' olmaya yönelik olarak hizmet etmek için muhtar adayı olduğunu açıkladı. Bilgisayar oyunu oynayan, oyun oynayan, halı oyunu yapan, yaşanılanlarla yaşanılan genç Külekçi'nin muhtar olması mahallede sevinçle karşılandı. Z kuşağından olan 53 kişi, 37 oy kullanande oyların'sini seçecek muhtar seçildi.

"İyi ki Ali'yi seçmişiz derttireceğim"

Muhtar olduğu için mutlu olduğunu dile getiren Ali'yi getiren, "2003 doğumluyum. Mayıs'ın 12 eski muhtarımız Alimizi rahmetle anıyorum. Muhtarımızın vefatı mahallemizde bir ara seçici oldu. Adaylığımım. Seçime gitmiş vem kazandı. Şu 18 yaşında Havza Şehit Recep Şahin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden mezun oldum. 'Ali'yi seçmişiz' derttireceğim" şeklinde konuştu.

"En geç muhtar olduğu için dikkat çekmeye dikkat edin. Okuldan çıktığım zaman bağ, bahçe, hayvancılıkla uğraşıyorum. Çiftçilikle geziyoruz. Arkadaşlarınızla vakit geçiriyorum. Arkadaşlarımla geziyoruz. Her genç arkadaşım gibi ben de geziyorum. Futbol oynarız, konsol oyunu oynarız. Bowling oynarız.

“Genç muhtarımızla güzel işlere imza atacağız”

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise Muhtar Külekci'ye tebrik ziyaretinde bulundu. Başkan Özdemir, "Türkiye'nin genç muhtarına hayırlı olsuna tercih. Hakikaten 18 yenimizi doldurarak muhtarlığı kazanmış, burnunda bir muhtardır. Gerçekten çok heyecanlandık. Genç, dinamik, çalışkan bir görünümü var. Havza Belediye Başkanı olarak Türkiye'ye örnek olacak bir Muhtarımın mahallesinin benim öğrenciydi. Okuluz olgunlaşması. Ali kardeşimin sınıfından genç genç çocuğumuz muhtemel. Muhtarımın mahallesinde benim bir özel yeri var. Eski mahalle çocuğumuzun benzerleri benim öğrencim. imza atacak"nda bulundu.

Ali Külekci’ye genç olduğu için seçtiklerini söyleyen mahalleli Kurtça Mercan (64) ise, "Muhtarımızdan Allah razı olsun. 18 yaşında verilmiş bir hakkı kullanmayı, gelecek nesillere aktarmayı başardı. Tebrik etmek gerekiyor. Gerçekten çok önemli bir durum. Olmaz denilen bir şeyi yaptı. 18 yaşında hak bu gençlere verilmiş. Gençler ise bu hakkı kullansın. Genç olduğu, pırlanta gibi biri olduğu için seçtik. Muhtarlar hep bizden büyük oluyordu. Bunlar kendi evladımız gibi, kendi çocuğumuz gibidir. İstediğimizi söyleyebiliriz, kızmaz bize. Yap dediğimiz şeyi yapar. Köyümüzün iki tane pırlanta gibi genci var. Zaten hizmeti bunlar yapıyordu. Mahalle hep yaşlı. İnşallah gençlerimiz bu köyden dışarı çıkmaz. Hizmet eder ve bu örnek olur" ifadelerini kullandı.

Muhtar Ali Külekçi’nin çocukluk arkadaşı Sadık Dursun Kaygusuz(19) ise şu şekilde konuştu:

"Arkadaşımla birlikte doğak hazırk. Bütüne sahip olmak mahallemize en iyi şekilde hizmet etmek mümkün. Çok mutlu bir mahallede olmalarını istiyoruz. Mahallede iki genci olarak yetiştirilmek. sonra muhtarlık aday adayıyız.

Anne Gülşen Külekçi de "3 çocuğumdan en küçüğü Ali'm. Kazanmasından dolayı çok mutlu oldu. Köyde kalmak istedi. Köye hizmet vermek.

Çiçeği burnundaki 11 Haziran günü mührü olmak üzere Cuma günü göreve Ali Külekçi başlayacak.

Kaynak: İHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol