1. Afrika Maarif Spor Oyunları Türkiye'de Yaşanan Depreme Yönelik Destek Mesajlarıyla Başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
1. Afrika Maarif Spor Oyunları Türkiye'de Yaşanan Depreme Yönelik Destek Mesajlarıyla Başladı
Abone ol
51 ülkede faaliyet gösteren okullarıyla dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından biri olan Maarif Okulları, elde ettiği akademik başarıların yanında gerçekleştirdiği sportif ve kültürel etkinliklerle de adından söz ettiriyor. Bu kapsamda yapılan ve 10 ülkeden 1500 sporcunun katıldığı 1. Afrika Maarif Spor Oyunları’nın ilki, Batı Afrika ülkelerinden Mali’de gerçekleştiriliyor.
tes heber içi kare

Etkinliğin açılış törenine Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Mali Milli Eğitim Bakanı Dedeou Ousmane, Mali Gençlik ve Spor Bakanı Mossa Ag Attaher, Türkiye Cumhuriyeti Bamako Büyükelçisi Murat Mustafa Onart ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde, Türkiye’de yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu ve stadyuma depremzedeler için destek pankartları asıldı.

"Futboldan voleybola, yüzmeden ve uzun atlamaya kadar birçok dalda yapılacak müsabakalarda yarışacak binlerce sporcumuzun heyecanını şimdiden görebiliyorum"

Törende konuşan Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, sözlerine 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depreme değinerek başladı. 14 milyona yakın vatandaşımızın yaşadığı 11 ilimizde etkili olan depremlerin çok büyük bir yıkıma yol açtığını ifade eden Prof. Dr. Akgün, “Artçı sarsıntılar hâlâ devam ediyor. Adeta bir çeşit deprem fırtınasına tutulmuş durumdayız. Toplamda 46 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. Ölenlere rahmet yaralılara acil şifalar geride kalanlara sabır diliyorum. Yaşadığımız sıkıntılar büyük olsa da var gücümüzle yaraları sarıyoruz. Bu süreçte en büyük destekçilerimiz, sizler gibi dostlarımız ve kardeşlerimizdir. Ulaştırdığınız destekleriniz ve ettiğiniz dualar için sizlere müteşekkiriz. Türk milleti bu zor gününde derdiyle dertlenenleri ve kendisine uzatılan yardım elini hiçbir zaman unutmayacaktır.” dedi.

Türkiye Maarif Vakfının, Türkiye’nin uluslararası eğitim alanında dünyaya açılan penceresi olduğuna, TBMM tarafından kabul edilen özel bir kanunla 2016’da kurulduğuna değinen Prof. Dr. Akgün, Vakfın amacının Türkiye adına yurtdışında örgün ve yaygın eğitim faaliyetleri vererek Türkiye ile ilgili ülke halkları arasında sosyal ve kültürel alanda insani bağları geliştirmek olduğunu söyledi.

Halihazırda 51 ülkede 440 eğitim kurumumuz bulunduğunu aktaran, bunların 418’i K-12 seviyesindeki okullardan oluştuğunun altını çizen Prof. Dr. Birol Akgün, “Afrika’da 25 ülkede 191 okulda 21053 öğrenciye 3810 yerel ve Türk çalışanla eğitim veriyoruz. Mali Cumhuriyeti’nde de 28 okulda 3425 öğrenciye eğitim vermekteyiz. Bu fırsatı bize sundukları ve yakın iş birlikleri için Mali Cumhuriyeti yetkililerine teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Oyunlara katılan ülkelerle bu vesileyle kurulan münasebetlerin ve katılımcılar arasında gelişen pozitif enerjinin herkese yeni bir kültürel diplomasi kapısı açacağını düşündüğünü söyleyen Prof. Dr. Birol Akgün, “Oyunlara 10 ayrı ülkeden, 1500 sporcunun katılması, bu umudumuzu güçlendiriyor. Futboldan voleybola, yüzmeden ve uzun atlamaya kadar birçok dalda yapılacak müsabakalarda yarışacak binlerce sporcumuzun heyecanını şimdiden görebiliyorum. Oyunların halklarımızı birbirine yaklaştıran yeni ve kalıcı ilişkiler kurulabilmesine imkân sağlayan diplomasi yönü de bizleri en az sizler kadar heyecanlandırıyor.” diyerek yarışmalarda boy gösterecek gençlere başarılar diledi.

"Etkinlik birlik ve beraberliğimize katkı sunacak"

Prof. Dr. Birol Akgün’ün ardından söz alan Büyükelçi Onart, “Türkiye’de yaşanan bu zor dönemde yanımızda olan Mali’ye ve tüm kardeş Afrika ülkelerine teşekkür ederim. Bugün çok gururluyum. Çünkü Maarif Vakfı ve Mali’nin desteği ile 10 ülkenin gençlerini bir araya topladık.” sözleriyle etkinliğin birlik ve beraberliğe katkı sunacağına işaret etti.

Mali Milli Eğitim Bakanı Dedeou Ousmane “Kardeş ülke Türkiye’de depremde vefat eden herkese Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. Mali tüm devlet gücü ile bu zor zamanda Türkiye'nin yanındadır. Ülkemize misafir olarak gelen tüm sporculara ve buna vesile olan Türkiye Maarif Vakfına teşekkür ederim.” dedi.

Mali Gençlik ve Spor Bakanı Mossa Ag Attaher ise, “Türkiye Maarif Vakfını bu organizasyonda sporun değerini gösterdiği ve çocuklarımıza sporu sevdirdiği için tebrik ediyorum. Üç gün boyunca Bamako’nun genç sporcuları ve Afrika’nın kardeş ülkelerinden gelen sporcularımız sporun farklı dallarında yarışacaklar. Ülkemize hoş geldiniz. Bu kıymetli organizasyonda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” cümleleriyle şükranlarını dile getirdi.

10 Ülkeden 1500 Sporcu

Mali, Nijer, Togo, Gine, Gambiya, Gabon, Senegal, Kamerun, Moritanya ve Fildişi Sahili’nden 1500 sporcunun katıldığı 1. Afrika Maarif Spor Oyunları üç gün boyunca devam edecek. Yarışmaların sonunda dereceye giren kişi ve takımlara ödülleri takdim edilecek.

Kaynak:ogretmenler.net


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Pakistan’dan Türkiye’ye çadırlar gelmeye başladıÖnceki Haber

Pakistan’dan Türkiye’ye çadırlar gelmeye...

AGÜ’den depremzedeler için burs atağıSonraki Haber

AGÜ’den depremzedeler için burs atağı

Yorum Yazın

T3 Akademi Atölyeleri - Güneş Sistemi Atölyesi
Teknofest Çeşitli Kategorilerdeki Yarışma Sonuçları Açıklandı!
Hukuk Devleti İlkesini Ayaklar Altına Alan Sendikal Baraja Karşı, Tbmm Görüşmelerimize Devam Ediyoruz.
Üyelerimize Özel Kıbrıs Turu
Canlı Yayında YKS Tercih Stratejileri Ele Alınacak
Mülakat İnadından Vazgeçin!
Sendika Seçme Özgürlüğüne Darbe Vuran %1 Barajı Derhal Geri Çekilmelidir
Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Başvurusu (2024-2) Bugün Başlıyor
"Okulum Temiz" Belgelendirme Programının yürütülme esasları yeniden belirlendi
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
Öğretici: Sabit Gelirliler Göz Göre Göre Enflasyon Altında Eziliyor
Öğretmenlerin Mazerete Dayalı Atama Duyurusundaki Mağduriyeti Giderilmelidir
Uluslararası Eğitim Raporları: Özet ve Öneriler
Danıştaydan Tarikatlara Ve Açık Öğretime Kapı Açan Düzenlemeye Yürütmeyi Durdurma
Sayılarla LGS 2024
İmam Hatipli Öğrenciler, Güney Kore'deki Robot Yarışmasında Dünya Şampiyonu Oldu
1 Ekim 2008 Tarihinden Önce Sözleşmeli Olarak Başlayıp Daha Sonra Kadroya Geçen Öğretmenler 5434 Sayılı Kanuna Tabii Olmalıdır
LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
2024-KPSS: Alan Bilgisi Oturumlarının Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
Deneyap Teknoloji Atölyelerinde Yaz Okulu Başlıyor!