“28 Şubat ile Yüzleşilmeli, Mağduriyetler Giderilmelidir”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“28 Şubat ile Yüzleşilmeli, Mağduriyetler Giderilmelidir”
Abone ol
“Kapanmayan Yara” 27. Yılında 28 Şubat Mağdurların Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı ve Basın Açıklaması Memur-Sen Genel Merkezinde gerçekleştirildi.

Memur-Sen’in ev sahipliğinde, 28 Şubat Post-modern darbesi mağdurları ve mağduriyetleriyle ilgili çalışma yürüten sivil toplum kuruluşları ile Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu (TİHEK) ve Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) ortaklığında gerçekleştirilen “27. Yılında 28 Şubat Mağdurların Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı ve Basın Açıklaması” Memur-Sen Genel Merkezinde gerçekleştirildi.

28subat128 Şubat mağdurlarının devam eden mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik çözüm önerilerinin tartışıldığı çalıştaya Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın yanı sıra; TİHEK üyesi Muhammet Ecevit Carti ve Kamu Denetçisi Sadettin Kalkan başta olmak üzere, Memur-Sen ve bünyesinde faaliyet gösteren sendikaların genel yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda STK temsilcisi, 28 Şubat mağdurları ve basın mensupları katıldı.

Çalıştayın sonuçlarına ilişkin basın açıklaması gerçekleştiren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, darbecilikle mücadelenin gerçek bir yüzleşme sağlayarak başarılı bir şekilde yapılabilmesi için mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini söyledi.

28 Şubat mağdurlarının, “TİHEK ve KDK’ya yaptıkları başvurulara verilen Kararlar, Meclis Araştırması Komisyonu Raporu, Sivil Topum Kuruluşlarının Raporları ve Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlallerine ilişkin kararlarına vurgu yapan Yalçın, “28 Şubat mağdurlarının yaşadıkları gibi ağır ve açık hak ihlalleri karşısında devlet; mağdurların maruz kaldıkları ihlalleri ve failleri tespit etmek, ihlallerden sorumlu olanları yargılamak, mağduriyetleri tazmin etmek veya zararı telafi etmek, hak ihlallerinin tekrarlanmaması için kurumsal reform niteliğinde gerekli adımları atmak yükümlülüğü altındadır” dedi.

28subat2“Cumhurbaşkanlığına bağlı bir komisyon kurulmalı”

Yalçın, 28 Şubat mağdurlarının ve mağduriyetlerinin giderilmesi; hakların iadesi, tazmini ve telafisi için Cumhurbaşkanlığına bağlı bir komisyon kurulması önerisinde bulunduğu konuşmasında, “Komisyon; doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulmalı ve hukukî denetime elverişli kararlar alabilmesine imkân tanıyacak şekilde tarafsız ve bağımsız bir kuruluş olarak teşekkül ettirilmelidir. STK’ların da Komisyonda temsili sağlanmalıdır. Komisyon; mağduriyetin ve hak iddiasının tespiti konusunda somut bilgi ve belgeye dayalı ispat aramak yerine yapılan başvuruları res’en araştırmalı, sosyal hukuk devleti ve hakkaniyet ilkeleri gereğince mağduriyet tarihindeki koşulları göz önüne alarak karar vermelidir. 1982–2014 tarihleri arasında başörtüsü, irtica vb sebeplerle haksız ve hukuksuz idari işlemlere/kararlara maruz kalanlara, hak arama yollarına başvuru hakkına sahip olup olmadığına veya bu yola başvurup başvurmadığına bakılmaksızın komisyona başvuru hakkı tanınmalıdır” diye konuştu. 

28subat3Yalçın: Tek bir darbe mağduru kalmasın

Çalıştay ve raporun 28 Şubat’ın mağduriyetlerinin çözümü noktasında önemli bir adım olduğunun altını çizen Yalçın, “Bütüncül, kapsayıcı, hakkaniyetli bir yaklaşımla Türkiye Yüzyılına yakışır şekilde, tek bir darbe mağduru kalmaması için gerekli tüm adımların kamu otoritesi tarafından ivedilikle atılmasını ve vesayet heveslilerine bütün kapıları kapatacak demokratik reformların yapılmasını bekliyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı. 28subat428subat628subat

 

 

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ölümüne sebep olduğu kuzeniyle 1 gün önce böyle poz vermişÖnceki Haber

Ölümüne sebep olduğu kuzeniyle 1 gün önc...

"Eskişehir'i TÜBİTAK Yayınları ile Buluşturuyoruz Projesi"nin İmza Töreni YapıldıSonraki Haber

"Eskişehir'i TÜBİTAK Yayınları ile Buluş...

Yorum Yazın

22 Nisan Pazartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (21 Nisan 2024) 60 saniyede Türkiye ve dünya gündemi
Halk Eğitim Merkezleri Spor Programları Tanıtımı
Türkçemizin hazinelerini keşfetmeye devam ediyoruz
2024-ALES/1 Sınavı Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Yayımlandı
Türk Eğitim Sisteminde Proje Okulları Çalıştayı Yapıldı
İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Tamamlandı
Zümre toplantısına katılan öğretmene ek ders ücreti ödenir mi?
Amir, işçi mi olur memur mu?
Yetiştirilmek amacıyla yurt dışına gönderilecek personel ile ilgili duyuru
Teknoloji ve Yetkinlik Buluşmaları’nın ikincisi başlıyor!
"Özel Çocuklara Özel Mektuplar Seçkisi" düzenlenecek
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
EBA'da "Zenginleştirilmiş Kitap" Çalışmaları
23 Nisan, Özel Etkinliklerle Kutlanacak
TBMM’de "Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi Ve Bilim Şenliği" Başladı
20 Nisan Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (19 Nisan 2024) 60 saniyede Türkiye ve dünya gündemi
4688 Sayılı Kanun’a İlişkin Hazırladığımız Rapor Seti
Devletimize, Milli Birliğimize Ve Ay Yıldızlı Bayrağımıza Yönelik Bu Hain Girişimleri Şiddet Ve Nefretle Kınıyoruz