4 il doğu statüsüne alındı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
4 il doğu statüsüne alındı
Abone ol
Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, emniyet hizmetleri sınıfı mensuplarının atamalarına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikle Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Malatya, doğu illeri statüsüne alındı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

”26 Şubat 2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6873 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler aşağıda sıralanmıştır. 1-) 2024 yılında yürürlüğe gireceği bildirilen (4) grup uygulaması sonlandırılarak, halen uygulanmakta olan 1. Bölge (Batı) ve 2. Bölge (Doğu) şeklindeki (2) Bölge uygulaması aynen devam ettirilmiştir. Batı ve Doğu illeri kendi arasında gruplara ayrılmamıştır.

2-) 1. Bölge (Batı) illerinde zorunlu görev süresini doldurduktan sonra uygulanan rotasyon (zorunlu yer değişikliği) uygulaması yürürlükten kaldırılmıştır. 3-) 2. Bölge (Doğu) görevinden muafiyet ve nüfusa kayıtlı olduğu yere atanma hakkından yararlanan şehit ve gazi yakınlarımızın kapsamı daha da genişletilerek; 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun (muharip gaziler), 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun (sivil terör mağdurları), 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun mülga 56’ncı maddesi kapsamında olan şehit ve gazi yakınları teşkilat mensuplarımızın da bu haklardan faydalanması sağlanmıştır.

4-) Yönetmelikte yaş haddinden emekliliğine (3) yıl kalan personelimize sağlanan haklarla ilgili kapsam genişletilerek (5) yıla çıkarılmıştır. Dolayısıyla yaş haddinden emekliliğine (5) yıl kalan personelimiz, talep etmesi ve durumunun yönetmelikteki şartlara uyması halinde yerinde bırakılabilecek ya da istediği yere tayin olma hakkından yararlanabilecektir.

5-) Personelimizin çocuğunun öğrenimi mazeretiyle ipka talebinde bulunmasının kapsamı genişletilmiş olup, personelimizin en az (2) çocuğunun üniversitede öğrenim görmesi durumunda ipkası yapılabilecektir.

6-) 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonrasında yapılan değerlendirmeler sonucunda; Halen 1. Bölge (batı) statüsünde bulunan Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Malatya il ve ilçeleri ile burada kurulu bulunan doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatları olarak, 4 İl, 48 İlçe, 4 doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olmak üzere toplam 56 birimimiz 2. Bölge (doğu) statüsüne alınmış ve süreleri yeniden düzenlenmiştir.

Bahse konu illerimizde görevli personelin, yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden sonra burada çalışacakları süre şark hizmetinden sayılacaktır. Ayrıca, deprem nedeniyle 2. Bölge (doğu) kapsamına alınan birimler de dahil olmak Üzere doğu illerinde bulunan;

15 İl, 99 İlçe ve 9 doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olmak üzere toplam (123) birimimizin görev süreleri düşürülmüştür.

7-) Şark görevini yapan personelimize aynı yerde üst üste kesintisiz olarak ikinci şark yapma imkanı tanınmıştır. Ayrıca iki şark hizmeti aynı yerde kesintisiz olarak yapıldığında toplam süreler düşürülmüştür.

Bu doğrultuda şark illerinde bulunan birimlerde görev süresini bitiren personelimizin kesintisiz bir biçimde aynı yerde görevlerine devam etmesi durumunda; Hizmet süresi (6) yıl olarak belirtilen birimlerde toplam (10) yıl, (5) yıl olarak belirtilen birimlerde toplam (8) yıl, (4) yıl olarak belirtilen birimlerde toplam (6) yıl, (3) yıl olarak belirtilen birimlerde toplam (4) yıl, (2) yıl olarak belirtilen birimlerde toplam (3) yıl kesintisiz olarak görev yapmaları durumunda ikinci şark görevini tamamlamasına imkan sağlayacak düzenleme getirilmiştir. (Emniyet Müdürü ve Emniyet Amiri rütbesindeki personel hariç tutulmuştur). Ayrıca geçmiş dönemlerde şarkta kesintisiz olarak çalışanların da bu haktan yararlanması sağlanmıştır.”

 

 

Kaynak:HIBYA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İki afet kentine aşeviÖnceki Haber

İki afet kentine aşevi

Kahramanmaraş’ın 75 mahallesine altyapı hizmetiSonraki Haber

Kahramanmaraş’ın 75 mahallesine altyapı...

Yorum Yazın

Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı
1. Dereceye gelen kamu görevlilerinin tamamının ek göstergeleri 3600 olarak belirlenmelidir
Kamu mühendislerinin, görevlerinin getirdiği risk, yetki ve sorumluluklarına mütenasip şekilde özlük, ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi kaçınılmazdır
Okul idarecilerimizin muhakkiklik görevi angarya olmaktan çıkarılmalıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan depremin 45. gününde kaydedilen gelişmeler!
Kamu Çalışanlarına Seyyanen Artış İstiyoruz
45 Bin Atama Yetmez!
TEKNOFEST 2023 Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Psikolojide Teknolojik Uygulamalar Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Tarımsal İKA Yarışması Kritik Tasarım Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Savaşan İHA Yarışması Kritik Tasarım Raporu Sonuçları Açıklandı!
Dersler Cepte, Uygulama Marketleri Eğitim Kategorisinde En Çok İndirilen Uygulamalar Arasında Yerini Aldı
2022 Yılı Eğitim, Koordinasyon ve Proje Faaliyet Raporu Yayımlandı!
Depremzede Öğrenciler, LGS ve YKS'ye "Yüzen Okul"da Hazırlanacak
Lisansüstü Öğrenim Gören İdarecilerin Artırımlı Ek Ders Ücreti Mağduriyeti İçin Dava Açtık
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Emekli aylığı açıklaması!