Adana Kız Lisesi’nde Üç Üyemizin Görevden Uzaklaştırılmasına Tepki Gösterdik

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Adana Kız Lisesi’nde Üç Üyemizin Görevden Uzaklaştırılmasına Tepki Gösterdik
Abone ol
İsimsiz bir şikayet mektubu sonrasında Adana Kız Lisesi’nden 3 idarecinin görev yerleri ani bir kararla değiştirildi. Kararın yanlış ve haksız olduğunu belirten Eğitim-İş Üyeleri Adana Kız Lisesi önünde basın açıklaması düzenledi. Bu yanlış karardan dönülmesi gerektiği vurgulandı.

Adana Kız Lisesi’nde görev yapan üyemiz 3 idarecinin isimsiz bir şikayet mektubu sonrası görev yerlerinin değiştirilmesine tepki gösterdik.
Üyemiz Müdür Baş Yardımcısı Mehmet Ali Yentur, Müdür Yardımcısı Tijen İncefikir ve Müdür Yardımcısı Fatma Taşkın için, Adana Kız Lisesi önünde gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasına Genel Sekreterimiz Cengiz Sarıyer ve Adana 2 No’lu Şube, Mersin ve Tarsus Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz katıldı. 
Açıklamayı yapan Genel Sekreterimiz Cengiz Sarıyer, sözlerine; Adana Kız Lisesi’nin, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret ettiği ve ülkemizin tarihi 100 lisesinden biri olduğunu belirterek başladı.
Okul Pansiyonunda kalan öğrencilerin baskı altında tutuldukları, mevzuata uygun olmayan usulsüz uygulamaların olduğu bilgisinin, sendikamıza geldiğini belirten Sarıyer, “Bunun üzerine 2022’nin Haziran ayında İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Yaşar Koçak ile görüşerek, Eğitim İş Adana 2 Nolu Şube olarak yazılı müracaatta bulunduk. Mevzuata uygun olmayan konuların araştırılmasını talep ettik” dedi.
“3 İDARECİ ARKADAŞIMIZ VE İŞYERİ TEMSİLCİMİZLE İLGİLİ İNCELEMEYİ AYNI MÜFETTİŞLER YÜRÜTMEKTEDİR.”
Yazılı müracaatından sonra okul idarecisi 3 sendika üyesi, iş yeri temsilcisi ve üyelere okul müdürü tarafından mobbing uygulanmaya başlandığına yer veren Sarıyer, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Bu 3 idareci arkadaşımız ve iş yeri temsilcimizle ilgili Fetövari taktiklerle isimsiz bir şikayet mektubu ve cd düzenlenerek, hukuksuz bir şekilde elde edildiğini düşündüğümüz mektup ve cd içindeki belgeler gerekçe gösterilerek üyelerimiz hakkında soruşturma açılmıştır. Sonrasında bu 3 idareci arkadaşımız okuldaki görevlerinden 07.11.2022 tarihinde apar topar uzaklaştırılmıştır. Eğer arkadaşlarımız soruşturmanın selameti için görevden uzaklaştırıldıysa hakkında inceleme yapılan pansiyon müdür yardımcısı ve okul müdürü neden hala görevinin başındadır? Pansiyon işleyişiyle, sendika üyemiz 3 idareci arkadaşımız ve işyeri temsilcimizle ilgili incelemeyi aynı müfettişler yürütmektedir.”
Sarıyer, incelemeyi yürüten müfettişlerin başından itibaren yanlı davrandıkları, hakkaniyetli olmadıkları yönünde iddialar olduğunu söyleyerek, “İncelemeyi yürüten müfettişlerin değiştirilmesini ve incelemenin Bakanlık Müfettişlerince yapılmasını 17.10.2022 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden talep ettik. Fakat buna rağmen talebimiz kabul görmemiştir. Aynı müfettişlerin incelemeyi yürütmeye devam etmektedir” diye kaydetti.
EĞİTİM BİR SEN VE AK PARTİ İLÇE YÖNETİMİ OKUL MÜDÜRÜNE BİR ŞEY OLMAMASI İÇİN SÜREKLİ TEMASLARDA BULUNUYOR
“Müfettişler sendikamızın bu talebinden sonra, ‘kendilerini şikayet ettiğimizi’ dile getirerek yanlı davranmış ve sendika üyelerimizin ifadelerini alırken bu tavırlarını açıkça belli etmişlerdir. Ayrıca Eğitim Bir Sen’in ve AK Parti İlçe Yönetimi’nin, bahsi geçen sendikanın üyesi olan pansiyon müdür yardımcısı ve okul müdürüne bir şey olmaması için sürekli temaslarda bulundukları sendikamıza iletilen bilgiler arasındadır” diyen Sarıyer, bu incelemenin tarafsız yapılmadığının ve siyasileştirildiğinin Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından da bilindiğini söyledi.
“BELGELER VE DELİLLER BİZZAT OKUL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN GİZLENMEKTE, KASITLI OLARAK İNCELEMEYİ YÜRÜTEN MÜFETTİŞLERE EKSİK VERİLMEKTEDİR”
Öğrenci ve öğretmen ifadelerinin inceleme usul ve esaslarına uygun alınmadığını düşündüklerini aktaran Sarıyer:
“Öğrenci ve öğretmenler baskı altına alınarak ve yönlendirme yapılarak özgürce ifade vermeleri ve doğruların açığa çıkması engellenmiştir. Alınan ifadelerin kendi istedikleri şekilde tutanaklara geçirilmesini sağlamışlardır. Ayrıca üyelerimiz hedef gösterilerek tanık ifadeleri alınmaya çalışılmaktadır. Belgeler ve deliller bizzat okul müdürlüğü tarafından gizlenmekte, kasıtlı olarak incelemeyi yürüten müfettişlere eksik verilmektedir. Gerçeği yansıtmayan belge düzenleyerek incelemenin seyrini değiştirilmeye çalışılmaktadır. Okul müdürünün, yönetmeliklere uygun olmayan bir şekilde hareket ettiği, devleti zarara uğrattığı bilgileri tarafımıza iletilen bilgiler arasında bulunmaktadır. Bu iddiaların araştırılmasını istemeye devam edeceğiz ve takipçisi olacağız. Bütün bu usulsüz uygulama ve keyfi yönetim anlayışının üzerinin örtülmesine izin vermeyeceğiz” dedi.
Sarıyer, bu 3 idarecinin görev yerlerinin değiştirilmesinin altında yatan sebebin; incelemeye konu olan olaylardaki gerçeklerin manipüle edilmesi, asıl suçların üzerini örtmek ve suç işleyenleri korumak istenmesi olduğunu belirtti.
“BÖYLE BİR İNCELEME VE SORUŞTURMA YÖNTEMİ OLAMAZ”
“İdarecilerimiz görev yerleri değiştirildikten sonra okul müdürü, müdür yardımcısı ve rehber öğretmen, iki müfettişle birlikte görev yerleri değiştirilen idarecilerimizin odalarına girdikleri, perdeleri kapatıp, kapıyı kilitleyip saatlerce dosyaları-belgeleri birlikte inceledikleri öğretmenler tarafından görülmüştür” diyen Sarıyer şu şekilde devam etti:
“Bu konuda duyulan rahatsızlık sendikamıza iletilmiştir. Böyle bir inceleme ve soruşturma yöntemi olamaz. Okul müdür ve müdür yardımcısının okulun rehber öğretmeni ile yakın arkadaş olduklarını bilmekteyiz. Bu nedenle okulda başka rehber öğretmenler de bulunmasına rağmen öğrencilerin ifadeleri alınırken sadece bu rehber öğretmenin sürekli müfettişlerin yanında olması ve ifadelerin bu rehber öğretmenin odasında alınması yürütülen incelemenin yanlı olduğunun bir diğer göstergesidir. Ayrıca müfettişlerin adı geçen kişilerle samimi ilişkiler içinde olduğu, bu kişilerin sanki müfettişlerin yardımcısı gibi hareket ettiği yine sendikamıza gelen bilgiler arasındadır. Bu durum son derece rahatsızlık vericidir. Belgelerin karartılma, yok edilme, sahte belgeler düzenlenme ihtimali vardır. Okul kamera kayıtlarının 07.11.2022 tarihinden itibaren yedeklenip saklanmasını talep ediyoruz.”
“GÜNEŞİ BALÇIKLA SIVAYAMAZSINIZ”
Görev yerleri değiştirilen idarecilerin öğrencileri tarafından sevilen, velilerin güvenini kazanmış saygı duyulan 3 idareci olduğunu kaydeden Sarıyer,
“Güneşi balçıkla sıvayamazsınız. Asıl suçlular, hata yapanlar görevlerinde kalırken, bunları tespit edenlerin sanki suçluymuş gibi okuldan gönderilmesi üyelerimize yönelik bir itibar suikastidir. Bu konunun peşini bırakmayacağız” diye vurguladı.
“SÜRECİNİN SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIMIZIN BİLİNMESİNİ İSTİYORUZ”
Sarıyer, ellerinde incelemeyi yürüten müfettişlerin taraflı davrandıklarını gösteren birçok bilgi ve belge olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sonlandırdı:
“İncelemeye ilişkin konular sendikamızca yazılı olarak bildirilmesine rağmen İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın gerekli önlemleri almadıklarına üzülerek şahit olmaktayız. İncelemenin Bakanlık Müfettişlerince yapılması talebimizi yineliyoruz. Bu hukuksuzluklara boyun eğmeyeceğimizi, üyelerimize sahip çıkacağımızı ve bu inceleme sürecinin sonuna kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

 

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2022 Yılı Eğitim Müfettiş Yardımcılığı Atama SonuçlarıÖnceki Haber

2022 Yılı Eğitim Müfettiş Yardımcılığı A...

Ücretli Öğretmenler Genel Merkezimizi Ziyaret EttiSonraki Haber

Ücretli Öğretmenler Genel Merkezimizi Zi...

Yorum Yazın

Eğitimcilerin beklentilerinin karşılanması geleceğimizin garantisidir
Yeni Zelanda Matariki İlkokulu'nun Açılışını Öğrencilerimizle Birlikte Gerçekleştirdik
2021 YLSY 3. Dönem Yurt İçi Dil Kursu Başlama Tarihleri Duyurusu
Vergi Dilimlerinin Kayıp Üretmemesi İçin Israrımız Sürecek
ÖSYM, dün açıkladığı 2023 yılı sınav takvimini geri çekti
Bir Kadın Daha Eksilmeyeceğiz!
15. Uluslararası MEB ROBOT Yarışması Başlıyor
Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek Yarışması Başvuruları Başladı
Riyakâr Övgülere Değil Acil Sorunlarımızın Çözülmesine İhtiyacımız Var
2022 YLSY - Sözlü Sınava Çağrılmaya Hak Kazanan Adaylar Açıklanmıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uzman Ve Başöğretmen Unvanı Almaya Hak Kazanan Öğretmen Sayılarını Açıkladı
Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınav Sonucu açıklandı
KPSS Ortaöğretim sonuçları açıklandı
Bakan Özer, Öğretmenlerle Anıtkabir'i Ziyaret Etti
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
12 Mart Kutlamaları İçin Ortak Tema Belirlendi
Erasmus Projemiz Bulgaristan Hareketliliği
Öğretmenlerin Yüzde 83`ü Yoksulluk Sınırının Altında Yaşıyor
Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapıldı
Genel Başkan Talip Geylan, 24 Kasım Öğretmenler Günü Anketinin Sonuçlarını Açıkladı.