Adana’da Öğretmenler Günü kutlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Adana’da Öğretmenler Günü kutlandı
Abone ol
Adana Valisi Süleyman Elban, öğretmenlik mesleğinin tüm nesilleri geleceğe hazırlayan kutsal bir görev olduğunu söyledi.

 

 

Vali Elban, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen “24 Kasım Öğretmenler Günü” kutlama programına katıldı. Şehit Yunus Uğur Ortaokulundaki kutlama programında öncelikle Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in kutlama mesajı okundu. Programda İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak’tan sonra bir konuşma yapan Vali Süleyman Elban sözlerine tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak başladı.

 

Milletin nazarında öğretmenin yerinin hep ayrı olduğunu söyleyen Vali Elban, “Öğretmenlik kelimesinin ağırlığını, yüceliğini, gücünü, anlamını ve kutsiyetini göstermek için başka bir sıfata gerek olmadığını düşünüyorum. Çünkü bizim milletimizin gönlünde, bizim insanımızın nazarında öğretmen özel bir yere, özel bir anlama, özel bir konuma sahiptir. Bu hep böyle gelmiştir, bundan sonra da kıyamete kadar böyle gideceğini düşünüyorum. Çünkü toplumumuzda önemli bir yeri olan bazı değer ve duygularımız, bazı kavram ve yaklaşımlarımız, bazı kurumlarımız vardır. Aile gibi, inanç sistemimiz gibi, geleneklerimiz gibi, insani anlayışımız gibi. Bunlar bize millet olma ve bir arada olma vasfımızı gösteren ve bunu sağlayan değer, kavram ve kurumlardır; bunların başında da öğretmen ve öğretmenlik kavramı gelir“ ifadelerini kullandı.

 

 

Öğretmenlik mesleğinin tüm nesilleri geleceğe hazırlayan kutsal bir görev olduğunu söyleyen Vali Elban, “Öğretmenlerimiz nesillerimizi şekillendirmekte, onların hem iyi bir insan olarak yetişmelerini hem de hayata donanımlı, dünya vizyonuna uygun bir şekilde hazırlanmalarını sağlamaktadırlar. Bu anlamda öğretmenlerimizin geleceğimizin yükseltilmesi, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarılması noktasında büyük sorumlulukları bulunmaktadır“ dedi.

 

 

Değer sistemini çökertmek ve bu değer sistemi üzerinden milletin tüm varlığını hedef almak için öğretmenlik kavramının içini boşaltmak, öğretmenleri itibarsızlaştırmak ve öğretmen üzerinden eğitim sistemini, bu sistem üzerinden de geleceği riske etmek için öğretmenlerin hedef seçildiğini bildiklerini söyleyen Elban, “Her ne pahasına olursa olsun bizim milletimizin gönlündeki öğretmen duygusunu, öğretmen anlayışını yaşatmamız ve bir erozyona uğramasına asla izin vermememiz gerekiyor. Bu konuda hepimize bir sorumluluk düşüyor. Bu konuda öğretmenlerimizin bu haklı konumunu, saygın konumunu, kutsiyetini muhafaza etmek ve yaşatmak hepimizin görevi“ ifadelerine yer verdi.

 

 

Vali Elban, konuşmasının devamında öğretmenlerin sorumluluklarından bahsederek şunları kaydetti: “Öğretmenlerimize bu haklı gururu, bu haklı konumu yaşatmak için büyük görev düşüyor. Öğretmenlerimizin öğrencilerini bilgi ışığında, Atatürk ilke ve inkılapları ışığında, inancımız ışığında, geleneklerimiz ve o tarihten süzülüp gelen tüm birikimlerimiz ışığında hazırlamaları gerekiyor. Bu konuda fedakarlık yaptıklarını biliyoruz ama daha büyük fedakarlık ve gayret göstermeleri gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için öğretmenlerimizin sürekli kendilerini yenilemeleri ve saygın olan konumlarını devam ettirebilmeleri için de öğrencilerimiz ve toplum içinde tavır ve davranışlarına dikkat etmelerini, kendilerini yetiştirmelerini, bilgi ve birikimlerini arttırmalarını hülasa bir bütün olarak öğretmenlik kavramını yaşatmalarını kendilerinden bekliyoruz.”

 

 

Program, 2022 yılında emekliye ayrılan öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgesi” verilmesi, günün anlam ve önemiyle alakalı yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi, aday öğretmenlerin “Yemin Töreni”, şiirlerin okunması, öğretmen orkestrasınca müzik dinletisi sunulması ve öğretmenlerden oluşan halk oyunları ekibi gösterisi ile devam etti.

 

Adana’da Öğretmenler Günü kutlandı

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Minik öğrencilerden anlamlı destekÖnceki Haber

Minik öğrencilerden anlamlı destek

Şanlıurfa’da bulunan çöl varanı tedaviye alındıSonraki Haber

Şanlıurfa’da bulunan çöl varanı tedaviye...

Yorum Yazın

Deprem nedeniyle eğitime ara verilen günlerde hangi ek ders ücretleri ödenir?
Memura Refah Zammı Verilmelidir
Sosyal Araştırmalar ve Yenilik Enstitüsü Protokolü YÖK’te imzalandı
AES: MEB becayiş uygulamasını hayata geçirmelidir
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na katıldık
Rehber Öğretmenlerin Normu Bulunmayan Okullara İkinci Görev Niteliğinde Görevlendirilme Uygulamasına Dava Açtık
Afet bölgesi eğitim faaliyetleri hakkında bakanlıktan açıklama
Öğretici: Torba Kanuna Çalışanların Sorunları Da Eklenmelidir
TEKNOFEST 2023 Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 2204-D Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!
Torba kanunla eksiklikler tamamlanmalıdır
Evliya Çelebi Öğrenci Değişim Programını Başvuru Sonuçları Açıklandı
Meclis Kapanmadan Kamu Çalişanlarinin Sorunlari Torba Yasaya Girmeli!
2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı 16 Haziran'da Tamamlanacak, Uzatma Yapılmayacak
Gaziantep’te deprem nedeniyle idari izinli sayılan öğretmenlere ek ders ücreti ödenir mi?
Kamu yönetiminin, liyakat ve ehliyet yerine, mensubiyetler üzerinden tanzim edilmesi, doğrudan KUL HAKKI YEMEKTİR!
Avrupa Kupası Şampiyonu: Aybüke KILINÇ!
Afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmeti eğitimleri eğitimi uzaktan eğitim kapısında paylaşıma açıldı