Altınyıldız Classics’ten doğa dostu kendinden renkli pamuk için ilk hasat

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Altınyıldız Classics’ten doğa dostu kendinden renkli pamuk için ilk hasat
Abone ol
Altınyıldız Classics, “Dünya Yaşasın Diye” platformu çatısı altında sürdürülebilir doğa için yaptığı çalışmalar ile kendinden renkli pamuk üretimine başladı ve ilk hasadını gerçekleştirdi. Marka kendinden renkli pamuk üretimi sayesinde su ve enerji tasarrufu sağlamayı hedefliyor ve çevreye olumlu katkısıyla da iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir adım atıyor.

 

Erkek modasının öncü markası Altınyıldız Classics, gelecek nesillere karşı sorumluluğunun bilincinde bir marka olarak “Dünya Yaşasın Diye” platformu altında sürdürülebilirlik çalışmalarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Kaynakların aktarımının ancak sürdürülebilir bir dünya ile mümkün olacağına inanan Altınyıldız Classics, gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmaları sonucunda boyama süreçlerine ihtiyaç duymayan kendinden renkli pamuk üretimine başladı ve ilk hasadını yaptı. Marka bu inovasyonuyla renkli pamuklar elde ederek sonradan yapılan boyama işleminden tasarruf etmeyi hedeflediği gibi çevreye olumlu katkısıyla iklim değişikliği ile mücadelede de önemli bir adım atıyor. 

Renkli pamuk üretimiyle bu süreçte bazı kimyasal işlemlerin saf dışı bırakılması avantaj sağlarken aynı zamanda büyük miktarda enerji tasarrufu imkanı da veriyor. Kendinden renkli pamuklar yumuşak bir dokunuşa ve hisse sahip olduğu için, yumuşatıcılarla apre gibi bir temizleme ve düzeltme işlemine gerek kalmıyor. Bu adımların atlanması sonucunda kayda değer miktarda su, enerji, elektrik, işgücü, yardımcı madde, boya ve kimyasal madde tasarrufu elde ediliyor. Kendinden renkli pamuklardan yapılan kumaşların kullanıcılara sağladığı bir diğer avantaj ise yıkama sonrasında solmaması.  

Habif, “Sürdürülebilirlik odağıyla yeni çağın dengeleyici markalarından olmaya devam edeceğiz”

Bu yeni, inovatif ürün ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan BR Mağazacılık Yönetim Kurulu Üyesi ve Altınyıldız Classics CEO’su Enis Habif şunları söyledi: “Altınyıldız Classics olarak eğitimden geri dönüşüme, üretimden kullandığımız enerjiye, mağaza ve ofislerimize kadar tüm ekosistemimizi sürdürülebilirlik üzerine kurguluyoruz. Çıktığımız bu yolculukta çalışmalarımızı doğaya, insana ve ekonomiye saygılı şekilde yürütmek ve daha sürdürülebilir hale getirmeyi hedefledik. Bu alandaki tüm çalışmalarımızı da “Dünya Yaşasın Diye” çatısı altında topladık. Şimdi bu büyük çatının altında teknoloji ve inovasyona yaptığımız yatırımın bir meyvesi olarak kendinden renkli pamuk üretimine başladık ve ilk hasadımızı da gerçekleştirdik. Ürünlerimizde kendinden renkli pamuk kullanarak kimyasalları, su tüketimini ciddi oranda azaltmayı ve büyük bir enerji tasarrufu sağlamayı planlıyoruz. Sürdürülebilirlik odağıyla çevre dostu adımlar atan bir marka olarak, teknoloji gücümüzü ne kadar doğayla uyumlu kullanabilirsek çevreyi de o kadar koruyabileceğimizi düşünüyoruz. Kendinden renkli pamuk üretimimiz de bu vizyonumuzun bir sonucu olarak doğdu. Karbon ayak izimizi azaltan, gelecek nesillerin habitatını korumaya yönelik inovatif uygulamalarla yeni çağın onaran, dengeleyen, öncü markalarından olmaya devam edeceğiz.”    

Renkli pamuktan üretilen 15 bin kıyafet yolda 

Altınyıldız Classics’in Çukurova’da 5 dönüm arazide gerçekleştirdiği kendinden renkli pamuk ekimi sonucunda ilk hasatta 2 bin 230 kilogram pamuk toplandı. Hasat sonrası kumaş üretim sürecine geçildi ve pamuklardan 780 kilogram elyaf elde edilerek 4000 kilogram ipliğe dönüştürüldü. Daha sonra örme işlemiyle ipliklerden yaklaşık 3500 kilogram kumaş çıkarıldı. Erkek modasına yön veren marka, sweatshirt, t-shirt, eşofman altı ve şort olmak üzere örme ürün gruplarında yaklaşık 15 bin adet üretim yapmayı hedefliyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

Kaynak:BYZHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kocaeli’den öğrencilere ’sınav ücreti’ desteğiÖnceki Haber

Kocaeli’den öğrencilere ’sınav ücreti’ d...

Kız kardeşlerine küfür edildiği iddiasıyla okul çıkışı 2 kişiyi bıçakladılarSonraki Haber

Kız kardeşlerine küfür edildiği iddiasıy...

Yorum Yazın

LGS Kapsamındaki Merkezi Sınava İlişkin Yapılan Hazırlıkları Açıkladı
Doğru Soru Hangisi? Milli Eğitim Bakanı Kim Olmalı? Milli Eğitim Bakanı Nasıl Birisi Olmalı?
Devletimizi Türkiye Yüzyılına Taşıyacak Bir Kamu Personel Rejimi Mutlaka Hayata Geçirilmeli
“Kervan Yolda Dizilir” Mantığı Gelişmiş Bir Ülkenin Refleksi Olamaz. TBMM Açılır Açılmaz ÖMK ile İlgili Düzenlemeler Hayata Geçirilmelidir
Öğretici: Milli Eğitim Bakanı Muhakkak Eğitimci Olmalıdır
Genel Başkanı Talip Geylan Türk Eğitim- Sen 242.262 üyesiyle eğitim çalışanlarının güven kapısı olduğunu bir kez daha gösterdi
TBMM Açıldığında ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürlerinin ücret düzenlemesi yapılmalıdır
Akademisyenlerimiz Geçim Derdinden Kurtarılmalıdır!
Talip Geylan'dan ülke ve çalışma hayatı gündemine ilişkin değerlendirmeler
Deprem Tazminatı Ödemelerine Dahil Edilmeyen İlçeler İçin Cumhurbaşkanlığına Başvurduk
Değişen Ödül Yönetmeliği Hakkında Değerlendirme
Öğretmen Çocukları, Bursluluk sınavına depremden etkilen öğrenci kontenjanından başvuru yapamıyor
2023 YKS’ye girecek depremzede adayları ilgilendiren yeni gelişme
Millî Teknoloji Meslek Lisesi, çok özellikleri olan bir meslek lisesi olacak
Milli Eğitim Bakanlığından deprem bölgesindeki okul birincilerine dair yeni düzenleme
Bursluluk sınavına girecek öğrenciler hangi konulardan sorumlu olacaklar?
Haziran ayı mesleki çalışmalarının detayları belli oldu
Deneyap Kart Akademi Eğitimleri - 3 Başlıyor!
Bu okullarımıza artık köy yaşam merkezi diyoruz
Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Kapsamında Sıkça Sorulan Soruların Cevapları Yayımlandı