Ankara Üniversitesi’nde afetzede illerin türküleri yankılandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ankara Üniversitesi’nde afetzede illerin türküleri yankılandı
Abone ol
Ankara Üniversitesinde, 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin açtığı yaraların sarılmasına destek olmak amacıyla tüm repertuvarı felaketten etkilenen illerin türkülerinden oluşan “Deprem Özel Konseri” düzenlendi.
tes heber içi kare

Ankara Üniversitesinde, 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin açtığı yaraların sarılmasına destek olmak amacıyla tüm repertuvarı felaketten etkilenen illerin türkülerinden oluşan “Deprem Özel Konseri” düzenlendi.

Spor Bilimleri Fakültesi ile Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığının destekleriyle Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda düzenlenen konser, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, rektör yardımcıları, dekanlar, akademik ve idari personel, öğrenciler ve depremzede vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Henüz iki yıl önce kurulan ve TRT Yurttan Sesler Topluluğu Şefi Ömer Hayri Uzun yönetiminde çalışmalarını sürdüren Ankara Üniversitesi Gönülden Gönüle Türk Halk Müziği Korosu, verdiği ikinci konserinde repertuvarını, deprem felaketinin etkilediği illerin türkülerinden oluşturdu.

Konserin ilk bölümüne “Maraş” türküsüyle başlayan Ankara Üniversitesi Gönülden Gönüle Türk Halk Müziği Korosu, daha sonra Gaziantep, Malatya, Diyarbakır ve Elazığ yöresinden türküler seslendirdi. Koro, ikinci bölümde ise Şanlıurfa, Kilis, Adana, Osmaniye, Hatay ve Adıyaman yöresinden seslendirdiği eserlerle salonu dolduran türkü severlere güzel bir akşam yaşattı. Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semiyha Tuncel de seslendirdiği türküyle dinleyenlerden büyük alkış aldı.

Rektör Ünüvar, konser sonunda yaptığı konuşmada, böyle bir programa ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Müziğin genellikle eğlencenin bir parçası olarak görüldüğünü belirten Ünüvar, müziğin aynı zamanda haykırmanın da bir parçası olduğunun altını çizdi. Ünüvar, “Bir toplumu ayağa kaldıran iki unsur görürüm. Birisi şairlerdir. Güçlü şairler hep acılardan doğar. Diğeri de bizim ülkemiz için söyleyeyim türkülerdir” ifadelerini kullandı.

“Deprem 11 ilde 14 milyon insanımızı etkiledi” gibi cümleler kurulsa da deprem felaketinin aslında 85 milyonu derinden etkilediğini aktaran Ünüvar, burada seslendirilen her bir türküyü depreme yakılan ağıt gibi görmek gerektiğini dile getirdi.

Ankara Üniversitesinde depremin hemen ardından başlatılan yardım faaliyetlerinden de bahseden Ünüvar, “Acıyı paylaştıkça millet oluyoruz. İnşallah el birliğiyle deprem bölgesindeki kardeşlerimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Ben tekrardan korumuzu tebrik ediyorum” diye konuştu.

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semiyha Tuncel de sanatın ve türkülerin şifa olacağı temennisiyle konserin repertuvarını depremden etkilenen illerin türkülerinden oluşturduklarını, böylelikle depremde hayatını kaybeden, yaralanan ya da şehrini terk etmek zorunda kalanları unutmadıklarını bir kez daha göstermek istediklerini kaydetti.

Program, Rektör Ünüvar’ın emeği geçenlere plaket takdiminin ardından anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

 

Kaynak:IGFA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kontrolden çıkan araçtan yara almadan kurtulduÖnceki Haber

Kontrolden çıkan araçtan yara almadan ku...

Üreten kadınlar Büyükşehir ile güçleniyorSonraki Haber

Üreten kadınlar Büyükşehir ile güçleniyo...

Yorum Yazın

16 Temmuz Pazartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün 15 Temmuz 2024 Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Resmî Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Kılavuzu yayımlandı
Memur-Sen’den Lisansüstü Öğrencilerine Burs
“2024 Emekleme değil, Emekli yılı olsun!“
Kazandığımız Davanın Gereğini İstiyoruz; Hemen Şimdi!
2024 KPSS Soru Ve Cevap Anahtarı Yayımlandı
Akademide Eğitim Görecek Öğretmenlerin Maaşı 21 Bin 160 TL Oldu
YÖK’ten Hayali Üniversite Açıklaması
Türk Asrında Yeni Bir Kamu Personel Rejimi
Teknoloji ve Yetkinlik Buluşmaları üçüncü programı ile devam ediyor!
Ulusal Spor Projelerimizde siz de yerinizi alın
Yeşil Gezegen Projesi Çevre Bilinci ve Afet Farkındalığı Eğitimi
Başvurabileceğiniz Ulusal Ajans Etkinlikleri
TEKNOFEST 2024 Yarışma Takvimi Yayınlandı!
Sizce bir saat ek ders ücreti ne kadar olmalıdır?
Temmuz Ayında Yapılan Zamla Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Ne Kadar Oldu?
Türk Eğitim-Sen MEB’den İl/İlçe Emri talebinde bulundu
ÖSYM’den Sınav Görevlilerine Uyarı
Milli Eğitim Bakanlığı Başka Okula Atanan Okul Yöneticilerinin İlişik Kesme Tarihini Erteledi