Arıcılığın sorunları Bornova’da konuşuldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Arıcılığın sorunları Bornova’da konuşuldu
Abone ol
Arıcılığın yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla Kayadibi’ne kurduğu arılıkta faaliyetlerini sürdüren Bornova Belediyesi, düzenlediği organizasyonlarla arıcılığa ilgi duyan vatandaşları uzman isimlerle buluşturmaya devam ediyor.

Arıcılığın yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla Kayadibi’ne kurduğu arılıkta faaliyetlerini sürdüren Bornova Belediyesi, düzenlediği organizasyonlarla arıcılığa ilgi duyan vatandaşları uzman isimlerle buluşturmaya devam ediyor. Üreticileri tohum, fide ve fidan dışında eğitimlerle de destekleyen Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü son olarak, “Ekolojik Tarım Havzaları ve Sürdürülebilir Arıcılık” başlıklı bir panel düzenledi. Yoğun katılımla gerçekleşen panelde özellikle iklim krizinin arıcılık üzerinde yarattığı sıkıntılara dikkat çekildi, çözüm önerileri tartışıldı.

 “Ekolojik Tarım Havzaları ve Sürdürülebilir Arıcılık” başlıklı panel, Bornova Belediyesi, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, ApiKoop(Arıcılık ve Apiterapi Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi) ve Çarık(Çevre ve Arı Koruma Derneği) işbirliğinde Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Hakan Çakıcı’nın açılış konuşmasını yaptığı, Bornova Belediyesi Tarımsal İşler Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Anıl Ayvaz’nın Bornova Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri arıcılık faaliyetlerini anlattı panelde,  Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir Karaca, ApiKoop Başkanı Şamil Tuncay Baştoy, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu  Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Taylan Doğaroğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Arıcılığın tarımsal üretimde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Hakan Çakıcı, “Ne yazık ki tarımsal faaliyetleri sürdürmek her geçen gün zorlaşıyor. Bunun sebebi insan eliyle yaratılan çevre sorunları ve iklim değişikliği. Tüm bunlar ekolojik çevremizi daraltıyor. Bu sıkıntıların aşılması adına böylesi buluşmaların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda verdiği destek nedeniyle Bornova Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

ApiKoop Başkanı Şamil Tuncay Baştoy arıcılığın çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “İklim krizi arıcılığa dair kitaplardan öğrendiğimiz bilgileri tamamiyle gözden geçirmemezi gerektiriyor. Örnek vermek gerekirse biz Muğla’dan geliyoruz. Geçtiğimiz yıl aynı gün Muğla’da hava sıcaklığı -2 dereceyken şu anda 19-20 derece. Bu normal bir durum değil. Oysa arı kolonisinin iki kritik dönemini var: biri kışa girişi ve diğeri bahara çıkışı.  Bütün ezberlerimiz bozuldu. Artık kovana müdahele etmek durumundayız. Şimdi bunun çalışmasını yapıyoruz” diye konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir Karaca, katılımcıları İzmir ve Ege Bölgesi’nde sürdürülen arıcılık faaliyetleri konusunda bilgilendirdi. Muğla bölgesinde dörde kadar çıkan hasat sayısının bire, 2021 yılında 30 ton olan üretimin 4 tona kadar düştüğünü ifade eden Karaca, sıcaklıkların arttığı sürece arılığın daha da zorlaşacağına dikkat çekti.

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ tarımsal alandaki çalışmaların ve desteklerin artarak devam edeceğini belirterek, “Biz bu alandaki faaliyetlerin devamlılığını sağlamak için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kayadibi Mahallesi’nde bir arılığımız var. İlgili vatandaşlarımız buradan yararlanabiliyor. Biz onlara kovan desteği ile hem teorik hem de pratik eğitimler veriyoruz. Eğitim niteleğindeki bu panel de çalışmalarımız bir parçası. Katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Kaynak:HIBYA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Muğla İtfaiyesi’nden 277 bin kişiye eğitimÖnceki Haber

Muğla İtfaiyesi’nden 277 bin kişiye eğit...

Adana’da “Bir Evren: Yaşar Kemal’in Çukurovası” paneliSonraki Haber

Adana’da “Bir Evren: Yaşar Kemal’in Çuku...

Yorum Yazın

Bu Yarıyıl Tatilinde İlk Kez Açılan Kış Okullarından 250 Bin Öğrenci Yararlandı
6 Şubat Pazartesi kar tatili verilen iller
Öğretmenlik, adanmışlıktır. Bu fotoğrafı başka yerde göremezsiniz
Hava koşulları nedeniyle görev yerlerine gidemeyecek öğretmenlerimizi idari izinli saymalıdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler ne zaman özür durumu, il içi ve il dışı yer değiştirmelerine başvurabilecek?
Milli Eğitim Bakanlığı Yemek/Beslenme Hazırlama Ve Dağıtımı Kılavuzu Yayınladı
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri nasıl yapılacak?
DEVLETİN MÜLKÜ olan makamları, DEVRE MÜLK gibi görenler
Sendikal Hukuk Mücadelemiz kitabının dördüncüsü yayımlandı
Şeflerimizin sorunlarını biliyor ve çözümü noktasında her düzeyde kesintisiz gayretimizi sürdürüyoruz
"Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığından eğitim öğretimin ikinci yarıyılı için genelge
TEKNOFEST İzmir Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması ve Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması başvuruları başladı
Rehber Kitap ve Öğrenme Senaryoları Hazırlandı
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması
Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu 3’e Katlanıyor!
Engelli Kamu Görevlilerinin Talepleri Bakan Yanık’a İletildi
Düşen Enflasyon Değil, Alım Gücümüzdür!
Mücadelemiz sonucu 50/d sorunu çözüldü