ASO Anadolu Üniversitesinin gururu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ASO Anadolu Üniversitesinin gururu
Abone ol
Anadolu Üniversitesinin kültür ve sanata açılan en önemli kapılarından ve oluşumlarından biri olan Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası (ASO), 20 yıla yakın tarihiyle Anadolu Üniversitesinin gururu olarak başarılı çalışmalara imza atıyor.

Anadolu Üniversitesi, sanata yaptığı yatırımlar sayesinde üniversiteler arasında senfoni orkestrası ve profesyonel tiyatrosu olan ender üniversitelerden biri olma bayrağını gururla taşıyor. Bu çerçevede günümüzde sanat hayatına devam eden az sayıdaki üniversite orkestralarından birini de ASO oluşturuyor. Konuyla ilgili açıklamada, "Anadolu Üniversitesinin sanat alanındaki hızlı ilerleyişinin doğal bir sonucu olarak öğrencilerimizin müzik sanatındaki donanımlarını daha ileri bir seviyeye taşımak amacıyla profesyonel bir yapı olarak kurulan Senfoni Orkestrası’nın şefliğini ise Öğr. Gör. Murat Göktaş üstleniyor." denildi.

 

Profesyonel sanatçılardan oluşan orkestra

 

 

Orkestra, 20 profesyonel sanatçıdan oluşuyor. Konser repertuvarında yer alan eserlere göre Devlet Konservatuvarındaki öğretim üyelerinin ve öğrencilerin desteği ile başarılı konserler gerçekleştirildi ve gerçekleştirilmeye de devam ediyor. Ayrıca orkestra üyelerinin kurduğu oda müziği grupları da eğitim yılı içerisinde konserlerini sürdürüyor. Akademik kadroda yer alan öğretim üyeleri orkestradaki görevlerinin yanı sıra Devlet Konservatuvarında yarı zamanlı öğrencilerin çalgı derslerini (kursiyer öğrenci), ilköğretim ve lise devresinde eğitimini sürdüren öğrencilerin çalgı ve mesleki dersleri ile birlikte üniversite öğrencilerinin çeşitli derslerini de yürütüyor.

 

Öğrenciler de ASO’da yer alabiliyor

 

 

 

Açıklamada, "Geçtiğimiz Ekim ayında Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’ın desteği ile 25 Devlet Konservatuvarı öğrencisine burs olanağı verildi, böylece öğrencilerimiz orkestra bünyesine dahil oldu ve sezon konserlerinde yer almaya başladılar. Bu sayede öğrenciler mezun olmadan profesyonel bir orkestrada çalışma fırsatı yakaladılar. Kuruluşundan günümüze pek çok başarılı konser veren orkestra, Anadolu Üniversitesi öğrencilerini, çalışanlarını ve Eskişehir halkını çok sesli müziğin önemli bestecileri ve eserleriyle buluşturma hedefinden yola çıkarak bu sezon ayda en az bir konser vermeyi planlıyor. ASO, Türk Bestecilerinin eserlerine programlarında yer vermeyi ve genç bestecilerimizin eserlerinin ilk seslendirilişlerini yapmayı ayrıca alanlarında başarılı sanatçılar ile orkestramızı buluşturmayı da önemsiyor." diye belirtildi.

 

ASO, yurt içi ve yurt dışı turnelerde de konser veriyor

 

 

Konservatuvar öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının katılımıyla büyük kadrolu eserleri de seslendiren orkestra, çok sayıda yurt içi ve yurt dışı turneye de katılıyor. ASO, özellikle Türk bestecilerin eserlerine verdiği önem ve proje çalışmalarıyla ülkemizde bu konulardaki ihtiyaca cevap veren bir topluluk olarak da büyük takdir topluyor. ASO; yurt içinde Ankara, Antalya, Adana, İstanbul, İzmir, Afyon ve Bilecik’e turneler gerçekleştirdi. Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası ile Eskişehir, Adana ve Mersin’de ortak konserler verdi. Afyon Müzik Festivaline katıldı. Üniversitemizin 50. Yılı etkinliklerinde Eskişehir’in Doğançayır, Sivrihisar, İnönü ve Mihalıççık ilçelerinde, Kütahya Aizonai Antik Kentinde ve Afyonkarahisar Kocatepe’de konserler verdi. Yurtdışında ise Almanya, Azerbaycan, Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Kosova, Bosna Hersek, İspanya ve Slovakya’da konserler gerçekleştirdi. Çok sayıda dünya prömiyeri gerçekleştiren ASO, Üniversitemizin 50. Yılı dolayısıyla CD kayıtları yaptı, Halk Bilim Araştırmaları Merkezi ile iki büyük halk dansları projesinde yer aldı, Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü ile birlikte tamamen Anadolu Üniversitesi olanaklarıyla operet ve opera temsillerini gerçekleştirdi.

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
13 yıl önce öldürüldüğü ileri sürülen şahsın cesedi aranıyorÖnceki Haber

13 yıl önce öldürüldüğü ileri sürülen şa...

Okul Müdürü Tunay kalbine yenildiSonraki Haber

Okul Müdürü Tunay kalbine yenildi

Yorum Yazın

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan öğretmene disiplin cezası verilmesi, ifade özgürlüğünün ihlali sayıldı.
MEB, özel okullarda ücretsiz okutulacak öğrencilerin nasıl belirleneceğini açıkladı
Anayasa Mahkemesi üniversitelerde yapılan disiplin soruşturmalarını düzenleyen 2547 sayılı kanunun bazı kısımlarını iptal etti
Okul müdürüne yönetici görevlendirmede başvuru hakkı verilmemesini mahkeme iptal etti
İstinaf mahkemesi toplantı ve gösteri yürüyüşüne katıldığı gerekçesiyle öğretmene verilen cezayı iptal etti
Türk Eğitim Sen Akademiden açıklama
Özel Okul Öğretmenlerinin Özlük ve Mali Hakları İyileştirilmelidir
2022 YLSY - Kurum Kontenjanlarına Yerleşmeye Hak Kazanan Adayların Belge Teslimi Hakkında Duyuru
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Tarım Teknolojileri Yarışması
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması
Bilsem ‘in Özel Yetenekli Öğrencileri, Uzay Yolculuğunu Deneyimliyor
Matematik Polikliniği Projesi
Okul yöneticileri başka kurumlarda ders okutabilir mi?
Yüksek lisans yapan rehber öğretmenlere ek ders ücretleri artırımlı ödenecek
MEB, promosyon ihalelerindeki rezilliğe çekidüzen verecek tedbiri almalı ve böylesi aymazlıklara dur demelidir
EYT Düzenlemesinde Zorunlu Emeklilik İçin Önlem Alınmalıdır
İşte haftanın yalan haberleri
Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı
Sıra ‘Üniversite idari personelinin yer değiştirebilme hakkı’ düzenlemesinde
Eğitime Bakış 2022 raporu açıklandı