Astımlı işçiye mahkemeden müjde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Astımlı işçiye mahkemeden müjde
Abone ol
Çalıştığı otelde kimyasal madde kullanılan havuz temizliğinde görevlendirilen astım işçisi, rahatsızlanınca olanlar oldu. Yıllar süren davada son sözü söyleyen Bölge Adliye Mahkemesi, işçinin sağlığına uygun çalıştırılmamasının yasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Bir otelde çalışan astım hastası temizlik görevlisi B.M., fitnes temizliğinden havuz temizliğinde görevlendirildi. Tozlu ve kimyasal bulunan ortamda çalışmasının uygun olmadığına dair raporunun bulunduğunu belirten temizlikçi kadın, otel yönetimine bölümünün değiştirilmesini iletti. Otel idaresi, B.M.’ye başka bir bölümde çalıştırılamayacağını bildirerek iş sözleşmesini feshetti.

 

 

İş Mahkemesi’nin yolunu tutan temizmikçi kadın, kimyasal temizlik malzemeleri kullandıktan sonra rahatsızlık yaşadığını dile getirdi. Temizlik işinde kullanılan klor, çamaşır suyu gibi kimyasal maddelerden dolayı astım hastası olduğunu, durumunu amirlerine ilettiğinde inanmadıklarını, aşağılayıcı ve alaycı sözlere maaruz kaldığını kaydetti.

 

 

Amirlerinin mobbing uygulamasına maaruz kaldığını ve haksız olarak işten çıkarıldığını beyanla davalarının kabulü ile feshin geçersizliğinin tespitine, işe iadesine ve işe başlatılmaması halinde ödenmesi gereken tazminatının 8 aylık ücreti tutarı olarak belirlenmesine karar verilmesini talep etti. Davalı otel işletmecisi, davacının çalıştığı süre boyunca çok sayıda rapordan dolayı devamsızlık yaptığını, sınırlı sayıda çalıştığı günlerde de arkadaşları ile sorunlar yaşadığını, kırka yakını rapor olmak üzere hafta tatilleri hariç 85 gün devamsızlığı bulunduğunu öne sürdü. Davacının iş sözleşmesinin haklı olarak fesih edildiğini beyanla davanın reddini savundu.

 

 

İş Mahkemesi davanın kabulüne hükmetti. Davalı şirket istinaf yoluna gitti. Dava dosyasını değerlendiren Bölge Adliye Mahkemesi (BAM), emsal nitelikte bir karar verdi. Astım hastası işçinin sağlığına uygun işlerde çalıştırılması gerektiğine hükmeden BAM, kimyasal maddelerin hasta işçiyi olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Kararda şöyle denildi: "Dosyanın incelenmesinde davacının astım hastası olduğu, tozlu ve kimyasal bulunan ortamda çalışmasının uygun olmadığına dair raporunun bulunduğu, dinlenen davacı tanıklarının beyanına göre davacının kimyasal temizlik malzemeleri kullandıktan sonra rahatsızlık yaşadığı, bu nedenle daha önce görevli olduğu havuz temizliğinden alınarak fitnes salonunda görevlendirildiği anlaşılmaktadır. Ancak tanığın işten ayrıldıktan sonraki dönemde davacının görev yeri değiştirilerek tekrar havuz temizliğine verildiği anlaşılmaktadır. Davacının 15/10/2019 tarihli fesih bildiriminde davacının temizlik malzemelerinin kendisine dokunması nedeni ile çok sayıda rapor aldığı ve devamsızlık yaptığı, savunmalarında çamaşır suyu nedeni ile kriz geçirdiği ve işe gidemediği, sağlık kurulu raporuna uygun olarak görev değişikliği talep edilmiş ise de davacıya uygun başka bir iş olanağının bulunmadığı belirtilerek iş akdi sağlık sebepleri nedeni ile haklı olarak feshedilmiştir. Ancak dosya çerçevesinde dinlenen davacı tanık beyanına göre fitnes bölümünde çalışma imkanı bulunduğu hususu dikkate alındığında istinaf taleplerinin yerinde olmadığı anlaşılmaktadır. İlk derece mahkemesi kararı usul ve yasaya ve dosya içeriğine uygundur, aksine itirazların hiçbirisi yerinde görülmemiştir."

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Devletten destek alan kadın girişimci ev kadınlarına istihdam sağlıyorÖnceki Haber

Devletten destek alan kadın girişimci ev...

“Merkez Bankası bozuk para dağıtım işini PTT’ye verdi, sabahın 7’sinde PTT’lerde sıraya giriyoruz”Sonraki Haber

“Merkez Bankası bozuk para dağıtım işini...

Yorum Yazın

Nükleer Enerji Alanında Tematik Lise Kurulacak
TEKNOFEST 2023 Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması Ön Değerlendirme Raporu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Eğitim Teknolojileri Yarışması Ön Değerlendirme Rapor Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması Ön Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Savaşan İHA Yarışması Ön Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Zirvesi
Ulusal ve Uluslararası Proje Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı
Emeklilik ve Sosyal Güvenlik: Temel Vazgeçilmez Bir İnsan Hakkıdır
İlksan Kanser Sağlık Destek Yardımı 2023 Yılı Sigorta İhalesi Yapıldı
MEB’e Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı ile Şube Müdürlüğü Sınavı Talebimizi ilettik
Ukraynalı İstiklal Marşı'ını CİMER'e şikayet etti haberi yalan çıktı
Sözleşmeli öğretmenin görevine son verildi
Kamu Emekçileri Eğilim Yoklaması Araştırması
BASK’tan Cumhurbaşkanına İkramiye Mektubu
TEKNOFEST 2023 İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması
Meslek Liselerinden Tarihi Rekor
Öğretmenlik, Joker Mesleği Değildir!
Öğrenim durumunun mazeret tayini gerekçeleri arasından çıkarılmış olması kabul edilebilir değildir
Eminiz ki, birileri, geride bıraktığımız yıl da olduğu gibi, yine bir dahaki kariyer sınavına kadar dönüp ÖMK’ya bakmayacaklar
Sözleşmeli personellerin kadroya geçmesine dair kanun resmi gazetede yayınlandı