Atama ve yer değiştirme sürecinde yaşanan sorunlara kalıcı çözüm getirilmelidir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Atama ve yer değiştirme sürecinde yaşanan sorunlara kalıcı çözüm getirilmelidir
Abone ol
Atama ve yer değiştirme sürecinde yaşanan sorunlara kalıcı çözüm getirilmelidir

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mesut Öner, eğitim çalışanlarının atama ve yer değiştirme sürecinde yaşadığı sorunlara kalıcı çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Iğdır, Kars ve Ardahan şubelerinin düzenlediği toplantılarda konuşan Mesut Öner, öğretmenlerin yer değişikliği taleplerinin karşılanması, öğretmen açığının kapatılması ve bölgesel farklılıkların giderilmesi hedeflerinin bir arada yürütülmesinin zorluğunun açık olduğunu ifade ederek, “Norm kadro verilerine göre en az 100 bin öğretmen ihtiyacının olduğu eğitim sisteminde aynı anda 50 bine yakın norm fazlası öğretmen ve 80 binden fazla ücretli öğretmen görev yapmaktadır. Öğretmen istihdamı ve insan kaynakları politikalarında görülen problemlerin yanında her yıl tekrarlanan öğretmen atama ve yer değiştirme iş ve işlemlerinde de eğitim-öğretim faaliyetlerini sekteye uğratacak düzeyde tasarım eksiklikleri mevcuttur. Eğitim-öğretim devam ederken öğretmenlerin ilk ataması yapılabilmekte, yer değişiklikleri gerçekleştirilmektedir. Öğretmen istihdam politikalarında planlama sorunu vardır ve eğitim, günlük rutinlerin telaşında uzun vadeli stratejiler yerine günlük taktiklerle yönetilmeye mahkûm edilmektedir. Eğitimde yaşanan istikrarsızlık öğretmen istihdamını da olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Bunun yanı sıra, bakanlığın, anayasal hak olan mazerete bağlı yer değişiklikleri ve isteğe bağlı yer değişikliği ile yaşa ve tecrübeye dayalı bölgeler arası adil bir öğretmen istihdamını bir arada yürütmesi gerekmektedir. Bakanlık, norm kadro esaslarının bölge-okul temelinde esnek hâle getirilmesi, kariyer basamaklarında pozitif ayrımcılık gibi uygulamaları bir arada yürütmek suretiyle esnek çözümler geliştirmelidir” dedi.

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmesi, kadroya geçiş düzenlemesinin belirsiz sonuçlarının giderilmesi çağrısında bulunan Öner, öğretmen istihdamında sözleşmeli öğretmenlik dayatmasının, hukuki olmadığı gibi çalışma ilişkileri yönünden de kabulünün ve tahammülünün mümkün olmadığını dile getirerek, şöyle devam etti: “Öğretmenlerin anayasal haklarını sınırlayan, aile bütünlüğünü bozan, eşleri birbirinden, çocukları da anne babalarından ayrı bırakan, öğretmeni eşi ile işi arasında tercih yapmaya zorlayan, mesleği ve öğretmenin itibarını zedeleyen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmelidir. Kadroya geçen tüm öğretmenlere, süre şartı aranmaksızın başta aile bütünlüğü başta olmak üzere mazerete bağlı yer değişikliği hakkı verilmeli, aynı eğitim kurumunda üç hizmet yılını tamamlamış olan tüm öğretmenlere isteğe bağlı yer değişikliği imkânı sağlanmalıdır.”

Ucuz işçilikten farksız ücretli öğretmenlik kolaycılığından vazgeçilmesi gerektiğini kaydeden Öner, öğretmen ihtiyacının ücretli öğretmenlerle karşılanmaya çalışılmasının kısa dönemde kârlı bir uygulama gibi görünse de uzun vadede eğitimin çıktıları üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğunu söyledi.

Mesut Öner, sözlerini, “Bölgeler arasında gelişmişlik farkının yüksek olduğu Türkiye gibi ülkelerin dezavantajlı ve elverişsiz şartların hüküm sürdüğü yerleşim yerlerinde görev yapan kamu görevlilerine yönelik gönüllülüğü esas alacak tedbirlerin alınması, rasyonel atama ve yer değiştirme sisteminin kurulması beklenmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı, bu konuda teşvik edici yöntemler yerine zorlayıcı ve mecbur kılıcı yaklaşımları ısrarla tercih etmeye devam etmektedir. Gelmezden gelmek sorunu ortadan kaldırmamakta, aksine katmerleştirmektedir” şeklinde tamamladı.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mesuliyet ve aidiyet duygusuyla Eğitim-Bir-Sen’de buluşanlara selam olsunÖnceki Haber

Mesuliyet ve aidiyet duygusuyla Eğitim-B...

Özgür Ve Bilimsel Bir Akademi, Ülke Geleceği İçin Nefes Gibi Bir İhtiyaçtırSonraki Haber

Özgür Ve Bilimsel Bir Akademi, Ülke Gele...

Yorum Yazın

Anayasa Mahkemesi Önünde Mum Işığında Adalet Aradık! (2.Hafta)
Başvuruları Devam Eden Çeşitli Konulardaki Yarışma Ve Etkinlikler
Valilikler, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Hakkını Keyfi Engelleyemez!
PISA Sonuçları Türkiye’nin Başarısını Düzenli Olarak Artırdığını Gösteriyor
PISA 2022 Sonuçlarına Göre Türkiye Her Alanda Sıralamasını Yükseltti
Üniversitelerde ’Adalet’ ve ’Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği’ ön lisans programları kaldırıldı
2023-ALES/3 Sınav Sonuçları Açıklandı ve Aday Cevapları Erişime Açıldı
5 Aralık Salı önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (04 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
DEMİREL :"Geciken Adalet, Adalet Değil Aksine Bir Zulümdür."
Çizgi Filmler - Suat Turgut'tan İyilik Ağacı Masalları
II. Uluslararası Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumu Aralık Ayında İstanbul’da Düzenlenecek
İşte haftanın yalan haberleri Dezenformasyon Bülteni Sayı 102 - Filistin Özel
Kaşıkla Verilen Artık Kepçeyle Gitti
“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Anısına” Düzenlediğimiz 4. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi Tamamlandı
Ülke genelinde 6 ve 9. Sınıflar için yapılacak ortak sınavlara yönelik konu soru dağılım tabloları yayımlandı
Millî Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Bilişim Personeli Alım İlanı
Bütün Kamu Çalışanlarına BDDK’da Olduğu Gibi Ek Ödeme Verilmelidir
Bakan Tekin, Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi'nin Tanıtım Programına Katıldı
MEB Ortaokul Ve Liselerde "Türk Sosyal Hayatında Aile" Dersinin Müfredatı Hazırlandı