Bakan Yusuf Tekin'den Yeni Mülakat Açıklaması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Yusuf Tekin'den Yeni Mülakat Açıklaması
Abone ol
Öğretmen alımlarında mülakat

Öğretmen alımlarında mülakat

Bakan Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "görevin getirdiği zorunluluklar" tanımına dikkati çekti. Kamuoyunda herkesin eğitimin önemine vurgu yaptığını hatırlatan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her şeyin temeline eğitimi koyuyoruz. O zaman bu cümleden görevin gerektirdiği zorunluluklar kısmında iyi bir öğretmen seçmek için bizim bu anlamda seçme mekanizmasını da iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum ve ben bir Millî Eğitim Bakanı olarak diyorum ki, görevim gereği en önemli meslek bana sorarsanız öğretmenlik dolayısıyla, öğretmeni seçerken de ben hem akademik anlamda yani uzmanlık alanıyla ilgili olarak alan bilgisini iyi tesis edebilmeliyiz. İkinci kısım Cumhurbaşkanımızın cümlesinde adalet. Bu Sayın Cumhurbaşkanımızın zaten en hassas olduğu konulardan bir tanesi. Millî Eğitim Bakanı olarak benim üstüme düşen şey Cumhurbaşkanımızın buradaki kendisine ulaşan şikayetler, eleştiriler ve benzeri şeyler varsa onları giderecek adil, objektif ve şeffaf bir mülakat mekanizması oluşturmak.

 

Üçüncü olarak da, kamu, öğretmen ataması yapacaksın size izin veriyoruz dediği zaman mevcut mevzuata göre benim öğretmen ataması yapmam gerekiyor. Mevcut mevzuatta da şu anda kanun diyor ki, KPSS puanını sonrasında üç katı aday mülakata davet edilir ve mülakat notuna göre atama yapılır diyor. Şimdi ben böyle bir mevzuat varken bu mevzuat üzerinden ben mülakatı adil, şeffaf, yani kamuoyundaki eleştirilere göre yönlendirerek kamuoyunu rahatlatacak tedbirleri alarak üstüme düşeni, sorumluluğumu yerine getirmek durumundayım. Ben bütün bunlardan hareketle geçen bu açıklamayı yaparken nasıl bir mülakat düzeni öngördüğümüzü paylaştım. Dedim ki, bir sadece mülakat notuyla atama yapılmasını doğru bulmadık ve yüzde 100 mülakat etkisini yüzde 50'ye düşürüyoruz dedik."

 

 

Burada, yarısının da mülakat notu olacak şekilde düzenleme yapıldığını dile getiren Bakan Tekin, "İki; adalet, şeffaflık ve benzeri konularda tedirginliği olan kişilerle ve bir de garanti verdim. Bakan olarak oturduk ekibimizle arkadaşlarımızla ve bu şikayetlerin olmadığı bir mülakat sistematiği nasıl kurarız diye tartıştık. Alabileceğimiz tedbirlerin neler olduğunu bulduk. Dedik ki bir, mülakat komisyonlarını oluştururken alana vakıf, tecrübeli öğretmenlerimiz olsun, uzman ve başöğretmenlerin mülakat komisyonlarında alan uzmanı arkadaşların yer aldığı bir komisyon kurmamız gerektiğine karar verdik. İki, madem adaletle ilgili bir endişe olmaması için çaba sarf ediyoruz, o zaman düşündüğümüz tedbirler bunlar mevzuatına koyduğumuz. Aday kendisine ait jürinin kim olduğunu bilmezse, torpil yapacak bir mekanizma da üretmeyecek. Aday kendi mülakatında bulunacak jüri üyelerinin, komisyon üyelerinin kim olduğunu bilmeyecek. Komisyon üyeleri de önüne sabahleyin gelecek adayın kim olduğunu bilmeyecek, biz kendisine sadece numara vermiş olacağız."

 

Bu tedbirlerin ardından da itiraz mekanizmasının bulunacağını belirten Tekin, kamera kaydının bunlardan biri olduğuna işaret ederek, "Tüm değerlendirme detayları bir kılavuzda yayımlanacak. Biz kul hakkı yemek istemiyoruz. Bir de açık çek veriyorum, diyorum ki, ben bunları düşündüm, kamuyla da paylaşıyorum, bu konuda fikri olan siyasetçim sosyal medyadan laf atmak, sataşmak yerine ya da sendikacı ya da gazeteci, televizyoncu bana desin ki, siz şu tedbir de alırsanız içimiz rahat edecek, onu da söylesin bana, onu da koyalım mevzuatımıza, o tedbir de olsun." çağrısını yaptı.

 

Mülakatlarda, ders anlatma, iletişim, problem çözme ve tutum ile değerleri aktarabilme becerisi şeklinde 4 başlığın değerlendirileceğini kaydeden Tekin, bunun sonucunda öğretmen adaylarının somut göstergelerle adaletli ve şeffaf bir biçimde notunun ortaya çıkacağını söyledi.

 Tekin, usul ile ilgili de şu bilgileri paylaştı: "Oradaki usul şöyle; biz ne kadar öğretmen ihtiyacımız olduğunu bizim norm kadro yönetmeliğimiz var, orada tanımlanmış durumda. Yani biz, işte şimdi seçmeli derslerin seçilmesi süreci vesaire tamamlandıktan sonra okullarımızdan her okulda hangi branştan ne kadar, kaç saat derse okutuluyor, bu dersi kaç öğretmen okutabilir üzerinde bir norm hesabı yapıyoruz ve bu norm hesabına göre de bize verilen kadroları, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bize istihdam etmek üzere tanımladığı kadroları orantılıyoruz. Diyoruz ki, bize 100 kadro verildi, 100 kadronun yüzde 1'i biz bakıyoruz ihtiyaçlarımıza göre şu branştan, yüzde 2'si şu branştan, orantılara göre nihayetinde hangi branştan kaç öğretmen atayacağımızı belirliyoruz. Sonra da belirlediğimiz bu sayıyı KPSS puanına göre, puan üstünlüğüne göre üç katı kadar adayı sözlü mülakata çağırmış olacağız, dolayısıyla bu böyle belirlenen bir süreç. Sözleşmeli öğretmen sürecinde ise böyle bir mülakat mekanizması yok zaten."

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Tekin Eğitim Gündemini DeğerlendirdiÖnceki Haber

Bakan Tekin Eğitim Gündemini Değerlendi...

Evdeki Bulgurdan Olmayalım!Sonraki Haber

Evdeki Bulgurdan Olmayalım!

Yorum Yazın

Bütün Kamu Çalışanlarına BDDK’da Olduğu Gibi Ek Ödeme Verilmelidir
Bakan Tekin, Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi'nin Tanıtım Programına Katıldı
MEB Ortaokul Ve Liselerde "Türk Sosyal Hayatında Aile" Dersinin Müfredatı Hazırlandı
Ocak Ayında Yapılacak Düzenleme Kamu Görevlisi Ve Emeklilerini Memnun Etmelidir
İşte Sendikanın Tespiti Memur Maaşlarındaki Erime Aylık 7 Bin 50 TL Oldu
Eğitim Sendikasından Formasyon Tepkisi
Kasım Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı
Yurt Yedek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
4 Aralık Pazartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (03 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Take Off İstanbul İçin Geri Sayım Başladı
Engel Tanımayan Öğretmenlerimiz, Engeller Aşan Çocuklar Yetiştiriyor
Engelleri Kaldıralım! Engelli Kamu Çalışanlarının Kullandığı Tüm Protez Ve Cihazlardaki SGK Payı Artırılsın!
Özel eğitim çocuk dergisi, Cumhuriyetin 100. Yılında özel sayısıyla yayında
"Buğday Tanesi" Filmi; Öğrenci, Öğretmen Ve Velilerle EBA'da Buluşuyor
60 saniyede bugün (02 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti.
3 Aralık Pazar önemli gündem başlıkları
Memur Sendikacılığında Sosyal Medyanın Kullanımı Ve Önemi Çalıştayımızı Tamamladık
Hükümetimizden; Memurlarımızın Sorunlarını İçeren Bir Torba Yasa (Memur Paketi) Bekliyoruz
İlkesel olarak alan değişikliğini doğru bulmuyorum!