Başkan Ünal: Bizler işçi kardeşlerimiz için varız

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Ünal: Bizler işçi kardeşlerimiz için varız
Abone ol
İşçi Haklarını Koruma, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Sultan Ünal, dernek merkezinde önemli açıklamalarda bulundu.

İşçi Haklarını Koruma, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Sultan Ünal, dernek merkezinde önemli açıklamalarda bulundu.

İşçi Haklarını Koruma, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Sultan Ünal, hiçbir işçinin sahipsiz olmadığını hatırlatarak, "Biz derneği işçi kardeşlerimizin mağduriyeti olduğunda, mobinge maruz kaldığında, dar gününde sığınacak bir kapısı olsun diye kurduk ve derneğimizin kapısı bütün işçi kardeşlerimize açıktır” dedi.

Son zamanlarda ülke genelinde  işverenler tarafından işçiler üzerinde baskılar kurularak mobing uygulandığına işten çıkarmalara yönelik farklı bahaneler üretildiğine ve asgari ücret yükselmelerinin de bunun etkisi olduğuna dikkat çeken İşçi Haklarını Koruma, Sosyal Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Sultan Ünal şu ifadeleri kullandı:

“İşçi Haklarını Koruma, Sosyal Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği 2022 Şubat'ta dernek kurulmuş amacı işçilerin zorda, darda, mobing uyguladığı alanda ya da iş hakkı feshedilmesi durumunda işçilerin manevi olarak yanında olabilmek ve ücretsiz hukuki danışmanlık verebilmek ve arabuluculuk görevli üstlenmek, bu şekilde çözemiyorsak dava açıp haklarını iş yerinden alabilmek için  kurulmuştur. Bir işçi kardeşim, işten çıkarıldığı zaman bir geliri olmuyor,  sorumlulukları var.  İşten çıkınca haklarını alamadığında, maddi durumundan dolayı hukuki yollara maddiyattan dolayı başvuramıyor. Çünkü maddi durumlarının zor olduğunu ondan dolayı eğer bir işsizlik maaşı veya başka bir yerden yan gelir elde edebiliyor ise  o üç beş kuruş kazandığında ise önceliği evinin kirası, elektriği,  suyu gibi temel ihtiyaçlara yöneliyor ve haklarını hukuki yoldan aramak biraz lüks kaçıyor. Tam bu noktada biz Dernek olarak devreye giriyoruz. Amacımızda işçi kardeşlerimizin mağduriyetine göz yummamaktır. Hakkını sonuna kadar savunmaktır.”

“İŞÇİNİN EMEĞİNDEN BAŞKA SERMAYESİ YOKTUR ONU DA HİÇ KİMSEYE YEDİRMEYİZ”

"İşçi emeği kutsaldır ve işçinin emeğinden başka sermayesi yoktur" diyen Başkan Ünal, “İşçinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler vardır. İşçinin kutsal olan emeğinin çiğnenmesi ve yok sayılması ne hukuk tarafından ne dinimiz tarafından ne de insanlık tarafından kabul edilebilir bir durum değildir. işten çıkan bir işçi hem işini hem de gelir kaynağını kayıp ettiği için Hukuki yollardan haklarını arayamıyor.  Çünkü ekonomik olarak buna müsait değil. Dolayısıyla bu haklarını aramamak lüksü doğuyor. Bizde Dernek olarak burada devreye giriyoruz ve bu işe dur demeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“HİÇBİR İŞVERENE KARŞI DEĞİLİZ VE SAVAŞ AÇMIŞ DEĞİLİZ”

"Aslında işçilerin mağduriyet yaşamaması için biz bu derneği kurduk onların mağdur oldukları zor zamanlarında onların çalabileceği bir kapısı olsun diye bu derneği faaliyete geçirdik" diyen Genel Başkan Ünal şunları söyledi:

“Ama ne yazık ki işçiler başı sıkışmadan zorda dağda kalmadan gelip üye olmuyorlar ne zaman ki başları sıkıştı, ne zaman yardıma ihtiyaçları oluyor o zaman kapımızı çalıyorlar. Fikirlerimiz fikir danışmanlığa ihtiyacı oldu. Ne zaman ki zordalar yada zorda kaldılar, kapının önüne koydular o zaman bizim kapımızı gelip çalıyorlar. Halbuki biz, şunu aşılamaya ve empoze etmeye çalışıyoruz. Birlik olalım ki ihtiyaç olduğunda da açıp kapıyı girebileceğiniz bir yeriniz olsun istiyoruz. Maalesef işçilerin işini kaybetmek korkusu dolayısıyla ne bir derneğe, ne bir sendikaya dahil olamıyorlar. Bu sıkıntı sadece bizde değil; bu sıkıntı, ülke genelinde var.  Unutulmamalı ki, rızkı veren Allah tır. Biz bu bağlamda üye sayısında istediğimiz üye sayısına ne yazık ki işçilerin işten çıkarılır korkusu nedeni ile ulaşamadık.”

“HER İLDE TEMSİLCİLİKLERİMİZ OLACAK”

Her geçen gün büyüdüklerini bunu ise işçi kardeşlerine borçlu olduklarının altını çizen Başkan Ünal, “Biz işçi kardeşlerimizin her zaman yanlarında olduk. Onlarda bu süreçte bizle güvendiler. Yanlarında olduğumuzu fark edince bize ilgileri arttı. Bu nedenle de bizde çalışmalarımızı hızlandırdık. Ülke genelinde birkaç il haricinde temsilciliklerimizi belirledik. En kısa zamanda faaliyetlere başlayacaklar. Biz işçinin yanında olmaya devam ettikçe de büyüdüğümüz var olduğumuz fark edecektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak:IGFA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şehit Aileleri Konfederasyonu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık destekÖnceki Haber

Şehit Aileleri Konfederasyonu’ndan Cumhu...

Sınavları biten öğrenciler otogara akın ettiSonraki Haber

Sınavları biten öğrenciler otogara akın...

Yorum Yazın

Talip Geylan'dan ülke ve çalışma hayatı gündemine ilişkin değerlendirmeler
Deprem Tazminatı Ödemelerine Dahil Edilmeyen İlçeler İçin Cumhurbaşkanlığına Başvurduk
Değişen Ödül Yönetmeliği Hakkında Değerlendirme
Öğretmen Çocukları, Bursluluk sınavına depremden etkilen öğrenci kontenjanından başvuru yapamıyor
2023 YKS’ye girecek depremzede adayları ilgilendiren yeni gelişme
Millî Teknoloji Meslek Lisesi, çok özellikleri olan bir meslek lisesi olacak
Milli Eğitim Bakanlığından deprem bölgesindeki okul birincilerine dair yeni düzenleme
Bursluluk sınavına girecek öğrenciler hangi konulardan sorumlu olacaklar?
Haziran ayı mesleki çalışmalarının detayları belli oldu
Deneyap Kart Akademi Eğitimleri - 3 Başlıyor!
Bu okullarımıza artık köy yaşam merkezi diyoruz
Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Kapsamında Sıkça Sorulan Soruların Cevapları Yayımlandı
Uzman Öğretmenlik Ve Başöğretmenlik Eğitim Programı İçin Başvurular Başladı
İşte haftanın yalan haberleri
2023 İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuruları Alınmaya Başlandı
MEB’de Görevde Yükselme Sınavı İçin Yazılı Sınav İnternet Başvuru Ve Onay Süreci Başladı
2023 DGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı
Bilim ve sanat merkezlerimiz, TÜBİTAK'a damgasını vurmaya devam ediyor
Mesleki Ve Teknik Eğitimde Fikri Ve Sınai Mülkiyet Atılımı
Bakan Özer'den Müjde: Her Okula Rehber Öğretmen Atanacak