Bu Dava Birleşik Kamu-İş Davası Değil Bu Dava Tüik Tarafından Açlığa Mahkum Edilenlerin Davasıdır!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bu Dava Birleşik Kamu-İş Davası Değil Bu Dava Tüik Tarafından Açlığa Mahkum Edilenlerin Davasıdır!
Abone ol
Bu Dava Birleşik Kamu-İş Davası Değil Bu Dava Tüik Tarafından Açlığa Mahkum Edilenlerin Davasıdır!

TÜİK enflasyonunun gerçeği yansıtmadığını hepimiz biliyoruz, gerçeği yansıtmayan rakamlar üzerinden milyonlarca emekçinin yaşam koşulları belirlenmektedir.
Hesaplama yöntemlerinde yaptığı türlü oyunlarla düşük enflasyon rakamları elde etmeyi başaran TÜİK; uzun süredir milyonlarca işçi, memur, emekli ve dar gelirlinin ezilmesine neden olmaktadır. TÜİK açıkladığı enflasyon oranıyla kamu emekçilerinin ve işçilerinin ekmeğini küçültmeye, halkı yoksullaştırmaya devam etmektedir. 
TÜİK enflasyonunun gerçek enflasyonu yansıtmadığı bilinse de fiiliyatta ücret ve maaş zamlarında TÜİK oranları halen kullanılmaktadır. Ancak bağımsız iktisatçıların kurduğu ENAG’ın, İstanbul Ticaret Odasının ve konfederasyonumuz KAMU-AR’ın düzenli açıkladığı oranlar ile TÜİK oranları arasında büyük farklar vardır. Bunun yanında TÜİK başkanlarının görevden alınması ya da istifa şekli ile TÜİK’in enflasyon verilerini açıklarken, her ay yayımladığı hangi maddelerde fiyat artışının ne kadar olduğunu gösteren “TÜİK madde sepeti fiyat listesi”ni yayımlamaması ve bundan sonra bu listenin yayımlanmayacağını duyurması TÜİK’in enflasyon hesabı ve enflasyona dair verilerini daha da tartışmalı hale getirmiştir. 
Elbette ki TÜİK enflasyonu etrafındaki tartışmalar bitmek bilmiyor ve iktidarın bağımsız bir kuruluş üzerindeki baskısı toplumun tüm kesimlerini rahatsız etmektedir ve halen aynı tutum devam etmektedir.
TÜİK eskiden enflasyon sepetini açıklarken sepetteki kalemleri ve ağırlıklı oranlarını da açıklıyordu ancak şimdi, enflasyon sepetini ve kalemlerini de açıklamıyor. Bu durum bile TÜİK'in açıkladığı verilerin yanlış olduğu göstermesi açısından yeterlidir. Bu durum kurumun bağımsız ve tarafsız kalmadığının, talimatlarla kararlar aldığının en belirgin göstergesidir. 
Resmi bir devlet kurumu olarak enflasyon rakamını açıklayan TÜİK'in açıkladığı rakamların tarafsız ve güvenilir olduğuna inanan kimse kalmamıştır. 
Ülkemizde vatandaşlar her geçen gün yüksek enflasyon karşısında eziliyor, en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor
İktidara sesleniyoruz; yoksulluğu yalan dolanla bir süre TÜİK rakamlarıyla yönetebilirsiniz ancak açlık yönetilemez diyoruz !
TÜİK milyonların ekmeğiyle şu şekilde oynamaktadır; 
• Sendikalı kamu emekçilerinin ve işçilerinin toplu sözleşme zamlarını ve enflasyon farklarını olduğunda düşük göstererek. 
•  Asgari ücretli, memur, işçi, memur emeklisi, BAĞ-KUR emeklilerinin maaşlarına yapılacak zammın tamamını gerçek enflasyonu gizleyerek hesaplamaktadır.
TÜİK’in açıkladığı enflasyona inanmadığımız için 9 Haziran 2022’de Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) önünde; TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranlarını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapmak istedik ancak polis tarafından izin verilmemiş ve konfederasyon üyelerimize biber gazlı müdahale yapılmıştır. 
Gerçeklerden uzak veri açıkladığı gerekçesiyle TÜİK önünde yapmak istediğimiz eyleme polis müdahale etmesini ve en temel sendikal hak ve özgürlüklerden biri olan protesto hakkımız gasp edilmesini olarak değerlendiriyoruz.
Uzunca bir zamandan beri TÜİK’in itibarı, çarşı-pazarda geçek enflasyonu yaşayan emekçiler nezdinden sıfırlanmıştır. Çünkü memuru, memur emeklisini, işçileri ve asgari ücretlileri açıkladığı oranlarla açlık koşullarına sürüklemiştir. 
Emekçiler adına, emekliler adına buradan bir kez daha uyarıyoruz
 “Mızrak çuvala sığmıyor, TÜİK felaketi gizleyemiyor” 
TÜİK gerçekleri açıkla, ekmeğimizle oynama” diyoruz. 
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; 19 Eylül Salı Günü Saat 09.35’te Ankara Adliyesi’ndeyiz. Bu dava, hepimizin davasıdır. Ama her şeyden önemlisi, TÜİK’e karşı milyonların ekmek davasıdır.
Bu yüzden çağrımız hepinize: ‘Adalet’ diyen, hak diyen, insanca yaşam istiyoruz diyerek TÜİK’e itiraz eden herkesin mücadelemize destek olmasını bekliyoruz. 
Bu vesileyle bir kez daha ifade ediyoruz! 
Ne TÜİK’in manipülasyonlu rakamlarına ne de yandaş konfederasyonun maskelenmiş satış sözleşmesine teslim olacağız.
Emekçilerin alın terini çalanlara karşı mücadelemiz sürecek.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
60 saniyede bugünÖnceki Haber

60 saniyede bugün

Milli Savunma Sanayiinde Bu Hafta YapılanlarSonraki Haber

Milli Savunma Sanayiinde Bu Hafta Yapıla...

Yorum Yazın