Bursa’da kentsel dönüşümler tam gaz!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bursa’da kentsel dönüşümler tam gaz!
Abone ol
Bir taraftan deprem bölgelerindeki yaraları sarmak için canla başla çalışan Bursa Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan muhtemel depremden Bursa'nın en az zararla çıkması için kentsel dönüşüm projelerine hız verdi. Halen inşaatların sürdüğü İstanbul Caddesi, Yiğitler-Esenevler-75. Yıl ve Sıcaksu Kentsel Dönüşüm projelerinde 297 riskli binanın yıkımı tamamlandı.

Bir taraftan deprem bölgelerindeki yaraları sarmak için canla başla çalışan Bursa Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan muhtemel depremden Bursa'nın en az zararla çıkması için kentsel dönüşüm projelerine hız verdi. Halen inşaatların sürdüğü İstanbul Caddesi, Yiğitler-Esenevler-75. Yıl ve Sıcaksu Kentsel Dönüşüm projelerinde 297 riskli binanın yıkımı tamamlandı.

Türkiye'nin 11 ilinde büyük yıkımlara yol açan asrın felaketinde yaraların sarılması için ilk günden başlatılan seferberlik devam ederken, başta Bursa olmak üzere tüm kentler ‘acı da olsa’ yeniden deprem gerçeği ile yüzleşti.

Son yaşanan afetlerde 'depremin değil binaların ölümlere yol açtığı' gözlenirken, ­dayanıklı yapıların ne kadar hayati önem taşıdığı da bir kez daha ortaya çıktı. Bu gerçekten hareketle riskli yapı stokunu ortadan kaldırmak için yoğun mesai harcayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, inşaatları devam eden kentsel dönüşüm projelerine hız verdi.

İSTANBUL CADDESİ'NDE SONA DOĞRU

Bursa’nın İstanbul’a açılan kapısı olan ancak ‘plansız yapılar ve düzensiz tamirhanelerle’ görüntü kirliliğinin yaşandığı İstanbul Caddesi’nin modern görünüm kazanması amacıyla başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi’nde bugüne kadar 55 bina ve 140 bağımsız bölümün yıkımı tamamlandı.

Mevcut hak sahipleri ile uzlaşma oranının yüzde 95'e ulaştığı proje alanı içerisinde, mülkiyeti Büyükşehir'e ait 11 bin metrekare alanda yüklenici firma tarafından yapılan inşaat hızla devam ediyor.

Mayıs ayı içerisinde inşaatın tamamlanması hedeflenirken; proje 193 konut, 118 ofis ve 30 dükkândan oluşuyor. Bunlardan Büyükşehir Belediyesi'ne kalacak olan 103 konut, 77 ofis ve 13 dükkân, bölgenin dönüşüm projesinde rezerv olarak kullanılıyor.

Proje sahası içerisindeki 39 bin metrekarelik diğer iki adada, 250 binada 730 bağımsız bölümün yıkımının gerçekleştirileceği kaydedildi. Rezerv yapı alanı içerisindeki toplam 8 adet adada dönüşüm projelerinin tamamlanması sonucunda 3 bin 500 konutun üretileceği bildirildi.

YILDIRIM'DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Bu arada zaman içerisinde yıpranan yapıları iyileştirerek Bursalılara güvenli yaşam alanları oluşturmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi'nin Yıldırım’ın Yiğitler, Esenevler ve 75. Yıl mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm projelerinde inşaatlar hızla devam ediyor. Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen sahada hak sahiplerinin yüzde 92'si ile uzlaşma sağlanırken, bu kapsamda 28 binada 80 adet bağımsız bölümün yıkımı tamamlandı.

Toplam 4 bin metrekarelik birinci etap alanda başlatılan inşaatların Mayıs ayında teslim edilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında 104 konut ve 16 dükkân inşa edilmiş olacak. Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’nda 2. etap proje alanı ile ilgili olarak da uzlaşma görüşmeleri ve uygulama çalışmaları devam ediyor. Bu etapta da riskli 60 binanın yıkımı yapılacak.

SICAKSU'DA FAALİYET BAŞLIYOR

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi'nin önemli dönüşüm projeleri arasında yer alan ve inşaatların yapımını Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın üstlendiği Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Projesi'nde de bugüne kadar ‘350 hak sahibinin yer aldığı alanda’ deri fabrikaları, depo ve konutlardan oluşan 214 adet bina yıkıldı. 2020 yılında konut – ticaret konsepti ile sunulan projede yer alan mevcut hak sahipleri ile yüzde 100 uzlaşma sağlandı.

Yapılan uzlaşmalarla hak sahiplerine 26 konut, 8 dükkân ve 15 bin 500 metrekare imar parseli verildi.

Toplam 52 bin metrekare alanda TOKİ tarafından yürütülen inşaat uygulamasında yapılacak 690 konut ve 92 adet dükkân, çevrede planlanan dönüşüm projelerinde rezerv olarak kullanılacak. Mevcut altyapının kaldırılması ve şantiye kurulması aşamasındaki projenin Eylül 2024’te tamamlanması hedefleniyor.

"SEÇİM HEPİMİZİN"

Deprem kuşağında yer alan Bursa’nın afet gerçeği ile karşı karşıya olduğunu hatırlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şehrin geleceğinin kentsel dönüşümde olduğuna vurgu yaparak, "Bu dönüşüm ya bizlerin elinde kontrollü ve planlı biçimde gerçekleşecek ya da maalesef deprem sebebiyle canların kaybı, millî servetin hebasıyla olacak. Seçim hepimizin" dedi.

Kaynak:IGFA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Saray Belediyesi’nden vatandaşlara ’demir gibi’ destek!Önceki Haber

Saray Belediyesi’nden vatandaşlara ’demi...

Keşan’da vatandaşların deprem endişesi arttıSonraki Haber

Keşan’da vatandaşların deprem endişesi a...

Yorum Yazın

Kamu yönetiminin, liyakat ve ehliyet yerine, mensubiyetler üzerinden tanzim edilmesi, doğrudan KUL HAKKI YEMEKTİR!
Avrupa Kupası Şampiyonu: Aybüke KILINÇ!
Afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmeti eğitimleri eğitimi uzaktan eğitim kapısında paylaşıma açıldı
Deneyap Kart Akademi Eğitimleri - 2 Başlıyor!
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Deprem Bölgesinde Açılan Halk Eğitimi Kurslarından 79 Bin 162 Vatandaş Yararlandı
Meclisteki Torba Kanuna; 1. Dereceye Yükselen Tüm Kamu Görevlilerine 3600 Ek Gösterge Verilmesi Eklenmeli Ve Memura Bayram İkramiyesi Unutulmamalıdır
YKS Sınavına girecek okul birincileri sisteme işlenecek
TEKNOFEST 2023 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Çevrimiçi Yarışma Simülasyonu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Tarım Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Torba Kanunda SGK Çalışanları Unutulmasın!
Sadâ Kültür Sanat Ve Edebiyat Programı Proje Başvuruları Başlıyor
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı