Çankırı’da üniversite öğrencileri genç depremzedelere rehber olacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çankırı’da üniversite öğrencileri genç depremzedelere rehber olacak
Abone ol
Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Çankırı’ya göç eden ailelere sosyal destek sağlayan Çankırı Karatekin Üniversitesi, üniversite öğrencilerini genç depremzedelerle bir araya getirerek rehberlik etmelerini sağlayacak.

Kahramanmaraş merkez üslü depremlerden etkilenen 11 ilde yaşayan binlerce vatandaş, farklı şehirlere göç etti. Çankırı’ya da gelen çok sayıda ile Çankırı il merkezindeki yurtlarda ve ilçelerde konaklıyor. Çankırı’ya yerleşen ailelere sosyal destek sağlamak için harekete geçen Çankırı Karatekin Üniversitesi, depremzedeler için projelere imza atmaya devam ediyor. Genç depremzedelere sağlamak için yeni bir projeye imza atan Çankırı Karatekin Üniversitesi, üniversite öğrencilerini depremzede gençlerle bir araya getirerek rehberlik etmesini sağlayacak. Depremin ardından çocukların ve gençlerin sosyalleşmesinin önem arz ettiğini ifade eden Çankırı Karatekin Üniversitesi Kadın ve Aile Uygulamaları ve Araştırma Merkezinde görev yapan Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yonca Odabaş, genç depremzedelerin güçlendirilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekti.

 

 

“Afet riskine karşı hazır olmak için öncesinde ve sonrasında aktif hale gelmek zorundayız”

 

 

 

Marmara Depremi’nden sonra afet sosyolojisi üzerine çalışmalar yapmaya başladığını ifade eden Odabaş, afet risklerine karşı bir farkındalığın oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, “Marmara Depremi’nden sonra Türkiye 2 büyük deprem deneyimledi. Bunlardan bir tanesi 2011 Van depremi, diğeri de 6 Şubat’ta gelen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen büyük deprem. Tabii bu yaşanan her deneyim bize afete karşı nasıl hazır olabiliriz sorularını hatırlatıyor. Bu noktada cevaplar bulma arayışı içerisine giriyoruz. Dünyadaki bu tarz tartışmalara baktığımız zaman afet geçmiş zamandaki bir durumu ifade eder, afet riski ise gelecek zamandaki ihtimal riski dile getirir. Gelecek ile ilgili ne yapabiliriz bunu tartışabiliriz ve afet sonrasında sosyal grupların güçlendirilmesi noktasında birkaç görüş bildirmek istiyorum. Biz afet riskine karşı hazır olmak için öncesinde ve sonrasında aktif hale gelmek zorundayız. Toplumun farklı sosyal kesimleri var. Bunların her birinin güçlendirilmesi, farkındalıkların arttırılması gerekmektedir. Bu afet riskinin azaltılmasında başarıya ulaşmayı sağlayacaktır. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, engelliler kırılgan, zarar ya da zarar görebilecek gruplar olarak ifade edilebiliyor ama kapasiteleri vardır. Çocukların sosyalleşmesi noktasında yetişkinlerle kıyasladığımızda başarılarını görüyoruz. Bir araya gelip, harekete geçip, daha dirençli bir Türkiye oluşturmak için büyük kaynakları ifade etmektedir. Bunları değerlendirmekte fayda görmekteyim” dedi.

 

 

 

“Öğrenci arkadaşlarımızı, genç depremzede arkadaşlarımızla eşleştirip onlara rehberlik etme noktasında yardımcı olmaya çalışacağız”

 

 

 

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin gençlere yönelik hayata geçireceği proje ile ilgili de bilgiler veren Odabaş, “Çankırı’da depremzede misafirlerimiz var. Kimileri yurtlarda geçici olarak kamaya devam ediyorlar. Bir kısmı da memleketlerine dönmek istiyor. Bir kısmı ise ilçelere yerleşti. İş bulma çabaları içerisindeler. Biz üniversite olarak hem Sosyoloji Bölümü hem de merkez olarak öğrencilerimizle beraber depremden sonra gelen misafirlerimizi daha dirençli hale nasıl getirebiliriz, nasıl güçlendirebiliriz noktasında çalışmalar içerisindeyiz. Özellikle gençlerimize odaklanma gibi bir hedefimiz var. Çankırı’da yerleşik olan öğrenci arkadaşlarımızı, genç depremzede arkadaşlarımızla eşleştirip onlara rehberlik etme noktasında yardımcı olmaya çalışacağız” diye konuştu.

 

Çankırı’da üniversite öğrencileri genç depremzedelere rehber olacak

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yargıtay’dan kur farkı talebi davasında karar: ”Çekle yapılan ödemede kur farkı istenemez”Önceki Haber

Yargıtay’dan kur farkı talebi davasında...

Elazığ’da sağanak sonrası evler ve tarım arazileri sular altında kaldıSonraki Haber

Elazığ’da sağanak sonrası evler ve tarım...

Yorum Yazın

LGS Kapsamındaki Merkezi Sınava İlişkin Yapılan Hazırlıkları Açıkladı
Doğru Soru Hangisi? Milli Eğitim Bakanı Kim Olmalı? Milli Eğitim Bakanı Nasıl Birisi Olmalı?
Devletimizi Türkiye Yüzyılına Taşıyacak Bir Kamu Personel Rejimi Mutlaka Hayata Geçirilmeli
“Kervan Yolda Dizilir” Mantığı Gelişmiş Bir Ülkenin Refleksi Olamaz. TBMM Açılır Açılmaz ÖMK ile İlgili Düzenlemeler Hayata Geçirilmelidir
Öğretici: Milli Eğitim Bakanı Muhakkak Eğitimci Olmalıdır
Genel Başkanı Talip Geylan Türk Eğitim- Sen 242.262 üyesiyle eğitim çalışanlarının güven kapısı olduğunu bir kez daha gösterdi
TBMM Açıldığında ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürlerinin ücret düzenlemesi yapılmalıdır
Akademisyenlerimiz Geçim Derdinden Kurtarılmalıdır!
Talip Geylan'dan ülke ve çalışma hayatı gündemine ilişkin değerlendirmeler
Deprem Tazminatı Ödemelerine Dahil Edilmeyen İlçeler İçin Cumhurbaşkanlığına Başvurduk
Değişen Ödül Yönetmeliği Hakkında Değerlendirme
Öğretmen Çocukları, Bursluluk sınavına depremden etkilen öğrenci kontenjanından başvuru yapamıyor
2023 YKS’ye girecek depremzede adayları ilgilendiren yeni gelişme
Millî Teknoloji Meslek Lisesi, çok özellikleri olan bir meslek lisesi olacak
Milli Eğitim Bakanlığından deprem bölgesindeki okul birincilerine dair yeni düzenleme
Bursluluk sınavına girecek öğrenciler hangi konulardan sorumlu olacaklar?
Haziran ayı mesleki çalışmalarının detayları belli oldu
Deneyap Kart Akademi Eğitimleri - 3 Başlıyor!
Bu okullarımıza artık köy yaşam merkezi diyoruz
Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Kapsamında Sıkça Sorulan Soruların Cevapları Yayımlandı