Canlı bağlantıyla Kocaeli’den Antalya’ya ameliyat ve operasyon eğitimi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Canlı bağlantıyla Kocaeli’den Antalya’ya ameliyat ve operasyon eğitimi
Abone ol
Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nden canlı bağlantıyla Antalya’da düzenlenen 10. Gastroenteroloji Cerrahi Kongresi’ne katılım sağlayan 2 bin uzmana uygulamalı eğitim verildi. Burada uzmanlar tarafından gerçekleştirilen yeni operasyon yöntemleri hakkında bilgiler verildi. Canlı bağlantıyla Antalya’daki katılımcılara eğitim veren Prof. Dr. Sadettin Hülagü, "Hastanemizde yaklaşık 3-4 yıldır yıldır canlı yayın yapıyoruz. Avrupa’da bile böyle büyük bir merkez yok. Türkiye’de ve dünyada yapılabilen endoskopik uygulamaların tamamı bu tesiste yapılabiliyor. Irak’tan, Beyrut’tan, Suriye’den Tayvan’dan, Avrupa’dan eğitim için gelen doktorlar var" dedi.

Antalya’da düzenlenen 10. Gastroenteroloji Cerrahi Kongresi’ndeki 2 bin katılımcıya Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi doktorları tarafından yeni uygulamalar ve cihazlarla alakalı canlı bağlantı yapılarak eğitim verildi. Yurt içi ve yurt dışından kongreye katılım sağlayan katılımcılar, hem sorularını sorma fırsatı hem de öğrendikleri yeni bilgileri kendi merkezlerinde uygulama fırsatı buldu.

 

 

 

"Hastanemizde yaklaşık 3-4 yıldır yıldır canlı yayın yapıyoruz"

 

 

Eğitim veren Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Hastanemizde yaklaşık 3-4 yıldır yıldır canlı yayın yapıyoruz. Bu yılki yayınımız 39. Gastroenteroloji Kongresi ve 10. Gastroenterolojik Cerrahi Kongresi. Bunlar hem ulusal hem de uluslararası toplantı. Bugün endoskopideki kullanılan yeni teknikleri göstereceğiz. Avrupa’da bile böyle büyük bir merkez yok. Burada çok büyük bir merkezimiz var. 8 tane odada canlı yayın yapılabiliyor. Konferans salonlarıyla, uygulama ve dinlenme alanları ile oldukça büyük bir ünite. Türkiye’de ve dünyada yapılabilen endoskopik uygulamaların tamamı bu tesiste yapılabiliyor. Cihaz, donanım ve personel açısından yeterli eğitimi tamamlamış bir kurumuz" dedi.

 

 

"Erken evre kanserlerin tanısında kullanılan yöntemlerle ilgili cerrahlara, uzmanlara eğitim verdik"

 

 

Yapılan işlemlerle alakalı bilgilendirmelerde bulunan Rektör Hülagü, "Bugün erken evre kanserlerin tanısında kullanılan yöntemlerle ilgili cerrahlara, uzmanlara eğitim verdik. Tanıya giderken hangi yoldan gidilmesi ve hangi aletlerin kullanılması gerektiğini anlattık. Erken evre kanserlerin endoskopik yöntemle ameliyat etmeden çıkarılma tekniklerini gösterdik. Bununla ilgili uygulamalar yaptık. İkinci bir uygulama alanımız endosonografi dediğimiz yöntem. Ucundaki ultrason cihazıyla pankreas hastalıkları, safra yolları hastalıkları ve diğer ulaşılamayan bölgelere endoskopik yolla girdik ve bu yöntemleri gösterdik” diye konuştu.

 

 

"Uygulama için erken evre önemli"

 

 

Dış ülkelerden de eğitim için buraya doktorların geldiğini aktaran Prof. Dr. Hülagü, "Tümör şüphesi olan kanalların içerisine girip biyopsi alabiliyor ve uygulama yapabiliyoruz. Safra yollarında kırılamayan büyük taşları lazerlerle kırabiliyoruz. Pankreas kanallarında içeriye kaçan stentleri çıkarabiliyoruz. Tabi ki bunlar çok üst düzey teknik ve uygulamalar. Kanama olan bölgeleri lazerle yakabiliyoruz, müdahale edebiliyoruz. Tümör şüphesi varsa çıkarabiliyoruz. Tabi bunların hepsi erken evre olması gerekli." diye konuştu. Antalya’ya canlı bağlantı kurduklarını söyleyen Hülagü, "Bu canlı yayını 2 bin kişi izledi. Oldukça da başarılı bir uygulama oldu. Bizde sonraki nesil bu eğitim merkezinde bayrak yarışını sürdürecek. Arkadaşlar buradaki yeni teknikleri bizden öğreniyor ve kendi merkezlerinde yapıyor. Irak’tan, Beyrut’tan, Suriye’den Tayvan’dan, Avrupa’dan eğitim için gelen doktorlar var. Onları belli bir program dahilinde kabul ediyoruz. Türk Gastroenteroloji derneğinin Türkiye eğitim merkeziyiz. Onların uygun gördüğü kişileri fakülte ve üniversitelerden 1-2 ay gibi sürelerde eğitim veriyor ve sertifikalarını veriyoruz" şeklinde konuştu.

 

Canlı bağlantıyla Kocaeli’den Antalya’ya ameliyat ve operasyon eğitimi

Canlı bağlantıyla Kocaeli’den Antalya’ya ameliyat ve operasyon eğitimi

 

Canlı bağlantıyla Kocaeli’den Antalya’ya ameliyat ve operasyon eğitimi

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Soylu: “2019-2022 arasında 74 belediyede terörle bağlantılı 88 soruşturma yürütüldü, bunlardan 79’u tamamlandı”Önceki Haber

Bakan Soylu: “2019-2022 arasında 74 bele...

Milli Eğitim Bakanı Özer’den deprem bölgesindeki çocuklara tablet hediyesiSonraki Haber

Milli Eğitim Bakanı Özer’den deprem bölg...

Yorum Yazın

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan öğretmene disiplin cezası verilmesi, ifade özgürlüğünün ihlali sayıldı.
MEB, özel okullarda ücretsiz okutulacak öğrencilerin nasıl belirleneceğini açıkladı
Anayasa Mahkemesi üniversitelerde yapılan disiplin soruşturmalarını düzenleyen 2547 sayılı kanunun bazı kısımlarını iptal etti
Okul müdürüne yönetici görevlendirmede başvuru hakkı verilmemesini mahkeme iptal etti
İstinaf mahkemesi toplantı ve gösteri yürüyüşüne katıldığı gerekçesiyle öğretmene verilen cezayı iptal etti
Türk Eğitim Sen Akademiden açıklama
Özel Okul Öğretmenlerinin Özlük ve Mali Hakları İyileştirilmelidir
2022 YLSY - Kurum Kontenjanlarına Yerleşmeye Hak Kazanan Adayların Belge Teslimi Hakkında Duyuru
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Tarım Teknolojileri Yarışması
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması
Bilsem ‘in Özel Yetenekli Öğrencileri, Uzay Yolculuğunu Deneyimliyor
Matematik Polikliniği Projesi
Okul yöneticileri başka kurumlarda ders okutabilir mi?
Yüksek lisans yapan rehber öğretmenlere ek ders ücretleri artırımlı ödenecek
MEB, promosyon ihalelerindeki rezilliğe çekidüzen verecek tedbiri almalı ve böylesi aymazlıklara dur demelidir
EYT Düzenlemesinde Zorunlu Emeklilik İçin Önlem Alınmalıdır
İşte haftanın yalan haberleri
Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı
Sıra ‘Üniversite idari personelinin yer değiştirebilme hakkı’ düzenlemesinde
Eğitime Bakış 2022 raporu açıklandı