Çukurova Belediyesi Robotik Kodlamayla Eğitiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çukurova Belediyesi Robotik Kodlamayla Eğitiyor
Abone ol
Çukurova Belediyesi Tesisler Müdürlüğü’nün, Gülen Yüzler Semt Kreşlerinde başlattığı Robotik Kodlama eğitimleriyle, Türkiye’deki az sayıdaki örnek belediyelerden biri olmayı sürdürüyor.

Çukurova Belediyesi Tesisler Müdürlüğü’nün, Gülen Yüzler Semt Kreşlerinde başlattığı Robotik Kodlama eğitimleriyle, Türkiye’deki az sayıdaki örnek belediyelerden biri olmayı sürdürüyor. Geleceğin teknolojik düşünme dili olarak adlandırılan ve sorun çözme, analitik düşünme, algoritma ve takım duygusu oluşturma, kendini geliştirme, yaratıcı düşünceler ile planlar oluşturtmak gibi pek çok alanda beceri kazandıran robotik kodlama eğitimlerine katılan minikler hem eğleniyor hem de yeni neslin çocuk yazılımcıları olarak yetişiyor. Bu çağdaş uygulamadan oldukça memnun gözüken Çukurovalı aileler, Başkan Soner Çetin’in kreşler için gösterdiği özel ilgiden dolayı ayrıca mutlu olduklarını ifade ediyor. 

Çukurova Belediyesi eğitim anlayışında yeni ufuklar çizmeye devam ediyor. Tesisler Müdürlüğü, ilçede faaliyet gösteren Gülen Yüzler Semt Kreşlerinde başlattığı robotik kodlama eğitimleri hem çocuklardan hem de ailelerinden büyük ilgi görüyor. Önceliği çocukların gelişimine ve geleceğine yatırım yapmak üzerine hizmetler sunan Çukurova Belediyesi, Robotik Kodlama programı ile yeni neslin yazılımcılarının yetişmesine olanak sağlıyor. Robotik kodlama eğitimiyle zihinsel olarak gelişmeleri, bilişim teknolojisiyle küçük yaşlarda tanışmalarını sağlayarak gelecekteki hayatlarına şimdiden dokunmaya çalışıyor.

İlçede faaliyet gösteren 9 semt kreşinde, 3 ila 5 yaş arasındaki çocuklara verilen robotik kodlama ve oyun eğitimleriyle geleceğe hazırlanıyor. Tiny adı verilen robota, programlar yükleyen ve günlük yaşamda yapması gerekenleri kodlayan çocuklar, hayal dünyalarıyla analitik düşünceyi birleştirerek yaratıcılık yönlerini geliştiriyor. Algoritmalar oluşturan ve ortaya çıkan sorunları da çözmeye çalışan minik yazılımcı adayları, Çukurova Belediyesi’nin kreşlerinde hem çok eğleniyor hem de geleceğin teknolojik düşünme ve uygulama dili olarak gösterilen robotik kodlama ile onun oyunlarıyla kendilerini keşfetmeleri, beceriler kazanmaları sağlanıyor.

Robotik kodlama becerisinin ve düşüncesinin önemini anlatan kurs öğretmeni Cansu Arguz Yakut, robotik kodlamanın geleceğin dünyasının yeni anlayışı ve çözüm mekanizmalarının temeli olduğunu söyleyerek, Türkiye’de çok az sayıda kreşlerde bu eğitimlerin verildiğinin altını çizdi ve bu örnek kreşlerden bazılarının da Çukurova Belediyesi’nin Gülen Yüzler Semt Kreşleri olduğunu ifade etti.  Robotik Kodlamanın önce bir oyun gibi çocuklara sevdirildiğini, sonra da robot Tiny’e talimatlar ve planlamalar yükleyerek çocukların düşünme ve analitik zekâlarının geliştirmeye çalıştıklarını anlatan Yakut, bu yeni çağın eğitim modelini başarıyla uyguladıklarını, ülkenin geleceği olan çocuklara Başkan Soner Çetin’in talimatıyla en son teknolojik becerileri ve düşünceleri kazandırmaya çalıştıklarını belirtti.   

Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin, eğitimde fırsat eşitliği ilkesinden yola çıkarak, Çukurovalı çocukları bilim ve teknoloji ile buluşturduklarını belirterek; “Robotik kodlamanın, geleceğin dili olarak adlandırıldığını biliyoruz. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin eğitim programlarına baktığımızda, robotik kodlamanın önemli bir yeri olduğunu görüyoruz. Çukurova Belediyesi olarak, geleceğin dili olarak adlandırılan bu programdan çocuklarımızı mahrum bırakamazdık. Onlar geleceğimiz ve bizlerde geleceğimize önem veriyoruz”  ifadelerini kullandı.

Kaynak:BYZHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı 21 Mayıs'ta, 32 ilde yapılacakÖnceki Haber

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınav...

Egeli akademisyenlerden dezavantajlı bölgelerde eğitim alan öğrencileri bilimle buluşturan projeSonraki Haber

Egeli akademisyenlerden dezavantajlı böl...

Yorum Yazın

Bir Miktar Ne Kadar?
Online İkraz Hizmetleri Hakkında Duyuru
Çalışacak ekip arkadaşları arıyoruz
YKS Puan Hesaplama Motoru Yayında
"ETKİM İstasyon Programı" başvuruları başladı!
Haritalar, Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) yayımlandı
Öğretici: TBMM Mesaiye Başlıyor, Artık Çalışan Ve Emeklilerin Bekleyen Sorunları Çözülsün!
Yapay Zeka 101 Eğitimi   
Okul Sporları Duyuruları
 eTwinning Projelerinde Üretken Yapay Zekâ
Dağ Fare Doğurmasın!
Mesleki Eğitimde 8 Bin 406 İş Yerinin Sözleşmesi Feshedildi
Türk Eğitim Sen, “Türk Eğitim Sisteminde Proje Okulları” Çalıştayı Düzenliyor
İş Gücü İstatistikleri Yayımlandı
Ali YALÇIN'dan önemli açıklamalar
2024 Nisan Ayı Tebliğler Dergisi Yayımlandı
İşte haftanın yalan haberleri
"Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni (D-AOBM) Tamamlayıcı Cilt Mahallî Eğitimleri" Devam Ediyor
"LGS DKAB Hazırlık Serisi" Yayında
Aile Çocuk Eğitim Programı (AÇEP)