Deprem Kapadokya turizmini de etkiledi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Deprem Kapadokya turizmini de etkiledi
Abone ol
6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra Kapadokya bölgesini ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı azaldı.

 

 

Asrın felaketinden sonra turizm sektörü de olumsuz etkilendi. Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamaya göre Kapadokya Bölgesini ziyaret eden turist sayısında yüzde 43 azalma oldu.

 

 

Yapılan açıklamada bu yılın ocak ayında Kapadokya bölgesini 174 bin kişi ziyaret ederken, Şubat ayında ise 99 bin 389 kişi ziyaret etti.

 

 

Açıklamaya göre, Kapadokya bölgesinde en çok ziyaret edilen ören yeri 30 bin 164 kişi ile Göreme Açık Hava Müzesi oldu. Göreme Açık Hava Müzesini 26 bin 112 ziyaretçi sayısı ile Zelve ören yeri izledi.

 

 

Kapadokya bölgesinde Derinkuyu yeraltı şehrini 14 bin 357, Kaymaklı yeraltı şehrini 13 bin 494, Karanlık Kiliseyi 6 bin 291 ve Özkonak yeraltı şehrini de 5 bin 011 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

 

 

Ziyaretçi sayısındaki azalmaları depreme bağlayan Turist Rehberi Nesim Sigura “Bu ay turistlerin rahat gezebilecekleri bir ay. Mart ayı turizm ayının başlangıcı olmasına rağmen sayı bayağı düştü. Deprem felaketini yaşamamız bu sayıyı azalttı. Bir ay içinde tekrar durumlar düzelir. Türkiye’yi bilmeyen yabancı turistler depremin nerede olduğunu bilmedikleri için çekiniyorlar. Zamanla düzeleceğini sanıyorum. Nisan ayından sonra düzeleceğini sanıyorum” dedi.

 

 

Şubat ayında rezervasyonlarda ciddi bir ötelemenin yaşandığına dikkat çeken Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAP) Yönetim Kurulu Üyesi Talip Özdemir’de İhlas Haber Ajansına yaptığı açıklamada “Asrın felaketi sonrasında turizm sektöründeki bu düşüş normal. Yüzde kırk civarında Şubat ayı verilerinde bir düşüşümüz oldu. İç Pazar hemen hemen durmuş diyebiliriz. Mart ayı ile birlikte özellikle dış pazarda bir hareketlilik bekliyoruz. Geçtiğimiz yılı 4 milyon turist sayısı ile altın yıl dediğimiz bir süreçte kapattık. İnşallah bu yaralarımızı hep birlikte saracağız. 2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. Yılında tüm zamanların rekorunu kırarak en iyi seviyede kapatacağımızı düşünüyorum” dedi.

 

 

11 ili kapsayan depremlerin dış basında ve sosyal medyada geniş yer bulduğunu söyleyen Özdemir “Dış basında yer alan haberler ve özellikle sosyal medyada yapılan paylaşımlar sonrası turizm mutlaka etkilendi. En kısa sürede tekrar toparlanacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Depremzede Azra, Kaymakam Çalışır’ın resmini çizdiÖnceki Haber

Depremzede Azra, Kaymakam Çalışır’ın res...

Kuraklıktan endişelenen çiftçiler farklı sulama yöntemleri arıyorSonraki Haber

Kuraklıktan endişelenen çiftçiler farklı...

Yorum Yazın

Bir Miktar Ne Kadar?
Online İkraz Hizmetleri Hakkında Duyuru
Çalışacak ekip arkadaşları arıyoruz
YKS Puan Hesaplama Motoru Yayında
"ETKİM İstasyon Programı" başvuruları başladı!
Haritalar, Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) yayımlandı
Öğretici: TBMM Mesaiye Başlıyor, Artık Çalışan Ve Emeklilerin Bekleyen Sorunları Çözülsün!
Yapay Zeka 101 Eğitimi   
Okul Sporları Duyuruları
 eTwinning Projelerinde Üretken Yapay Zekâ
Dağ Fare Doğurmasın!
Mesleki Eğitimde 8 Bin 406 İş Yerinin Sözleşmesi Feshedildi
Türk Eğitim Sen, “Türk Eğitim Sisteminde Proje Okulları” Çalıştayı Düzenliyor
İş Gücü İstatistikleri Yayımlandı
Ali YALÇIN'dan önemli açıklamalar
2024 Nisan Ayı Tebliğler Dergisi Yayımlandı
İşte haftanın yalan haberleri
"Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni (D-AOBM) Tamamlayıcı Cilt Mahallî Eğitimleri" Devam Ediyor
"LGS DKAB Hazırlık Serisi" Yayında
Aile Çocuk Eğitim Programı (AÇEP)