Deprem sonrası çocukların okula uyum süreci

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Deprem sonrası çocukların okula uyum süreci
Abone ol
Bölgede 6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından felaketin yaralarının sarılması amacıyla çalışmalar sürdürülürken, Gaziantep’in de aralarında bulunduğu illerin bir bölümünde 13 Mart Pazartesi günü ders zili yeniden çalacak.

 

 

SANKO Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikoloğu Gizem Başkılıç Turan, bu dönemde öğrencilerin uyum ve odaklanma sürecine öncelik ve özellikle yoğunlaşmak gerektiğini söyledi. Bölgedeki her yaştan her kesimi çok derinden etkileyen depremin öncelikle hayatta kalma ve sağlıklı olmayı akla getirdiğini anımsatan Turan, bu nedenle müfredatı yetiştirmenin ikinci derecede önem taşıması gerektiğine dikkat çekti.

 

 

Turan, “Çocuklarımız en az yetişkinler kadar depremin yıkıcı psikolojik etkilerine maruz kaldı. Kitlesel afet dönemlerinde akut stres tepkisi gösteren çocuklar için ilk süreçte psikososyal ilk yardım, sonrasında ise normal hayata dönüş ve eski rutinleri yakalama ile ilgili planlamalar yapılmalı” dedi.

 

 

 

“Okul yönetiminin çocuğa yaklaşımı çok önemli”

 

 

 

Zamanın neredeyse tamamını okulda geçiren çocukların, okulun hem akademik hem de sosyal beceriler bütünlüğünden yararlanarak geliştirici bir rutin oluşturduklarını kaydeden Turan, şöyle konuştu: “Deprem sonrasında okula dönen ya da deprem nedeni ile nakil olan öğrencilerin okuldaki rutin faaliyetleri için kurumun öğrenciyi nasıl karşılayacağı, çocuklar ile nasıl iletişim kuracağı ve okul yönetiminin ne tür bir yaklaşımda bulunacağı çok önem taşımaktadır.”

 

 

 

Öncelikle okulda ekip çalışmasının herkesi güvende ve güçlü hissettirecek şekilde aktif hale getirilmesi gerektiğinin altını çizen Turan, şu önerilerde bulundu: “Öğrencilerin okuldaki ihtiyaç ve taleplerinden kimlerin sorumlu olacağı netleştirilmeli, gerektiğinde birbirleri ile iş birliği içerisinde olmalıdırlar. Misafir öğrencilerin okula uyum sürecinde onlara destek olacak kişi ile tanıştırılması önemlidir. Okulda kim ne açıdan ne kadar etkilenmiş tespitlerinin yapılması takip edilecek öğrencinin gereksinimlerinin belirlenmesi noktasında destekleyici olacaktır. Okula yeni başlıyor gibi değil, mümkün olduğunca eski okulundan devamlılık sağlayacak şekilde hizmet verilmelidir. Okulun Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümlerinde görev yapan öğretmenlerin yapacağı bireysel görüşmelerde çocuğun okula başlamak için hazır oluşu, onun için bu durumun ne açıdan kolay ne açıdan zor olduğu, hayatını kolaylaştıracak ve onu güvende hissettirecek alanlar ile ilgili soru içerikleri üzerinden ilerlenebilir. Çocukların depremle ilgili nelere şahit olduğunu bilmediğimizden sınıftaki ilk karşılaşmada ülkemizde bir deprem olduğunu ve çalışmaların devam ettiğini vurgulamak, öğrenciler ile bilgi alma ve bilgi verme üzerinden bir konuşma başlatmak iyi olabilir. Burada üzgün değilmiş gibi davranmak, umut kırıcı ifadeler kullanmak yerine ‘yaşananlardan dolayı üzgünüm’ demeniz yeterli olacaktır. Velilerin sürece uyumunu kontrol etmek için iletişimde kalmak, dayanışma ve mevcut düzeni korumak ön planda tutulmalıdır.”

 

 

 

 

“Müfredatı yetiştirmek ikinci derecede önemli olmalı”

 

 

 

Bu dönemde öğrencilerin derslere odaklanması zor olabileceğinden müfredatı yetiştirmenin ikinci derecede önemli olması gerektiği görüşünü yineleyen Turan, sözlerini şöyle tamamladı: “Mümkün olduğunca çocuğa seçenek sunulmalı ve kontrol duygusu güçlendirilmelidir. Öğrencileri dinlemeye hazır olunmalı fakat zorlayıcı olunmamalıdır. Toplu ortamlarda soru sorulmamalı, özel konuşmak isteyenler ile teneffüs zamanları tercih edilmelidir. Okullarda konaklama, gıda, tedavi vb. güçlükler ile karşılaşıldığında doğru yerlere yönlendirilmeli ve uzmandan destek istenmelidir.”

 

Kaynak:İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kayseri’de depremin hasarı artıyor: Ağır hasarlı yapı sayısı 851’e çıktıÖnceki Haber

Kayseri’de depremin hasarı artıyor: Ağır...

MHP lideri Bahçeli: "14 Mayıs seçimlerini riske atmayacak, ’aziz milletim, sıra sende’ diyeceğizSonraki Haber

MHP lideri Bahçeli: "14 Mayıs seçimlerin...

Yorum Yazın

TEKNOFEST 2023 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Çevrimiçi Yarışma Simülasyonu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Tarım Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Torba Kanunda SGK Çalışanları Unutulmasın!
Sadâ Kültür Sanat Ve Edebiyat Programı Proje Başvuruları Başlıyor
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı
1. Dereceye gelen kamu görevlilerinin tamamının ek göstergeleri 3600 olarak belirlenmelidir
Kamu mühendislerinin, görevlerinin getirdiği risk, yetki ve sorumluluklarına mütenasip şekilde özlük, ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi kaçınılmazdır
Okul idarecilerimizin muhakkiklik görevi angarya olmaktan çıkarılmalıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan depremin 45. gününde kaydedilen gelişmeler!
Kamu Çalışanlarına Seyyanen Artış İstiyoruz
45 Bin Atama Yetmez!
TEKNOFEST 2023 Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!