‘Deprem Suçları Soruşturma Bürosu’ kuruldu.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘Deprem Suçları Soruşturma Bürosu’ kuruldu.
Abone ol
Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından yıkılan ve ölümlerin yaşandığı binalarla ilgili soruşturmalar çerçevesinde, kentte 60’ın üzerinde kişi hakkında arama, yakalama ve gözaltı kararı verilmesine ilişkin işlemlerin sürdüğü öğrenildi.

Asrın felaketi sonrasında Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmalar titizlikle sürdürülüyor. Yıkılan binalara ilişkin soruşturmalar çerçevesinde teknik bilirkişi heyetleri görevlendirildi. Heyetler kentte yıkılan binalarda incelemelerine başlayarak karot örnekleri aldı. Elbistan Adliyesi’nde de cumhuriyet savcıları nezaretinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Büro Amirliği ekiplerinin çalıştığı ‘Deprem Suçları Soruşturma Bürosu’ kuruldu.

Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı, yıkılan binalarda hayatını kaybeden ve yaralanan kişi sayısı gözetilerek sorumluluğu tespit edilenler hakkında gerekli soruşturma işlemlerini ivedilikle yapıyor. Bu çerçevede yaklaşık 15 kamyonet dolusu imar dosyaları, Elbistan Belediyesi hizmet binasından alındı ve mühürlenerek muhafaza altında tutuluyor. Soruşturma açılan müteahhit, fenni mesul ve diğer görevlilerle ilgili dosyaların tasnifi cumhuriyet savcılarının talebi doğrultusunda KOM ekipleri tarafından yapılıyor. Depremde yıkılan ve ölüm yaşanan binaların ada-parsel gibi adres bilgilerinden yola çıkılarak dosyalar tek tek inceleniyor.

Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yürütülen soruşturmalara ilişkin olarak alınan bilgilere göre, ölümlerin meydana geldiği parsellerdeki binalardaki sorumlulukları bulunanların kaçma ve delil karatma ihtimaline karşı gerekli koruma tedbirlerine tereddütsüz başvurulduğu belirtildi. Elbistan’da bugüne kadar 60’ın üzerinde kişi hakkında gözaltı, arama ve yakalama kararı çıkarılmasına ilişkin çalışma sürdürüldüğü vurgulandı. Titizlikle sürdürülen soruşturmalarda; özellikle Güneşli Mahallesi’nde yıkılan binaların birçoğunun vatandaşlar tarafından inşa edildiği ve kendileri ile aile fertlerinden bazılarının da depremde hayatlarını kaybettiklerinin belirlendiğine işaret edildi. Hakkında yakalama kararı çıkarılan 2 müteahhidin deprem öncesinde yurt dışına çıktığının ve firari konumda olduğunun bilgisine yer verilen açıklamada, 1 müteahhidin de deprem öncesinde öldüğü ifade edildi. 3 şüpheliye yurt dışına çıkış yasağı konulduğuna işaret edilen açıklamada, daha önceden adli kontrol kararı verilen şüpheliler için de yeniden gözaltı kararı çıkarıldığının altı çizildi. Bazı şüphelilerin de depremden hemen sonra kenti terk ettiği anımsatılırken; bu kişilere yönelik de arama-yakalama kararları olduğu öğrenildi.

 

 

Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, binaların yapımını üstlenen ve sonradan binalarda imara aykırı şekilde değişiklik yaparak yıkılmasına neden olan sorumlu kişiler yönünden gerekli tedbir durumları değerlendirdiği; soruşturmayı konunun hassasiyeti de gözetilerek titizlikle ve tüm detaylarıyla sürdüreceği bildirildi.

 

Elbistan’da Deprem Suçları Soruşturma Bürosu harekete geçti

Elbistan’da Deprem Suçları Soruşturma Bürosu harekete geçti

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
1114 yılında tarihe "Karamaraş" olarak geçen depremÖnceki Haber

1114 yılında tarihe "Karamaraş" olarak g...

Üsküdar’da anaokulunda kaynar su 3 buçuk yaşındaki çocuğunun üzerine döküldüSonraki Haber

Üsküdar’da anaokulunda kaynar su 3 buçuk...

Yorum Yazın

Dersler Cepte, Uygulama Marketleri Eğitim Kategorisinde En Çok İndirilen Uygulamalar Arasında Yerini Aldı
2022 Yılı Eğitim, Koordinasyon ve Proje Faaliyet Raporu Yayımlandı!
Depremzede Öğrenciler, LGS ve YKS'ye "Yüzen Okul"da Hazırlanacak
Lisansüstü Öğrenim Gören İdarecilerin Artırımlı Ek Ders Ücreti Mağduriyeti İçin Dava Açtık
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Emekli aylığı açıklaması!
Kamu Sen Heyeti Tarafından Kamu Çalışanlarının Acil Olarak Çözüm Bekleyen Sorunları Hakkındaki Rapor Vedat Bilgin’e Sunuldu
Depremde Hayatını Kaybeden Eğitim Çalışanlarımız Hakkari/Çukurca'da Dualarla Anıldı
TEKNOFEST 2023 Turizm Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Türkiye’nin Festivali TEKNOFEST’ten Eğitime Destek
Öğretici: Deprem Bölgesinde Eğitimin Sağlıklı Sürdürülebilmesi İçin Gerekli Tedbirler Alınmalıdır
Eğitim-Bir-Sen 7. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi
Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Deprem Bölgesinde
Depremden En Çok Etkilenen 4 İlde Eğitim Öğretime Kademeli Olarak Başlanacak
Ortaokul Öğretmenlerine Dersinin En Az Olduğu Güne Nöbet Görevi Verilemez Sedat DEĞER Açıklık Getirdi
E-Sınav görevlileri yüz tanıma sistemi ile sisteme giriş yapacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 45 Bin Öğretmen Atama Müjdesi
4 İldeki Özel Takviye Kursları Da Bugünden İtibaren Açılabilecek
Bakan Özer: Deprem Bölgesinde 500 Çelik Konstrüksiyon Yeni Okul Yapılacak
12. Sınıfların stajları hakkında bakanlık görüş yayınladı