Depremde TOKİ farkı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Depremde TOKİ farkı
Abone ol
Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından Elazığ’da binlerce binanın hasar alması sonrası açıklamalarda bulunan İnşaat Mühendisleri Odası Elazığ temsilcisi Hıdır Kaya, kentte bulunan eski yapılarda insanların korkarak oturduğunu, fakat TOKİ’de kalanların hiçbir çekince duymadan evlerinde güvenle oturduğunu söyledi.

 

 

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen yıkıcı depremlerde Elazığ’da bir bina yıkılırken, 4 binden fazla yapı ağır hasar aldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri, deprem anından itibaren yapılarda hasar tespit çalışmalarını sürdürmeye devam ederken, İnşaat Mühendisleri Odası Elazığ temsilcisi Hıdır Kaya depremden sonra yapılarda oluşan hasarlar hakkında açıklamalarda bulunarak, deprem bölgesinde bulunan binaların risk analizlerinin yapılması gerektiğini vurguladı.

 

 

 

"Türkiye’nin çok büyük bir bölümü hasar aldı"

 

 

 

Türkiye’nin çok büyük bir bölümünün hasar aldığını belirten Kaya, "Böyle büyüklükte bir deprem beklenmiyordu. Çok büyük bir hasar oldu. Bunun altından mutlaka kalkılacaktır ama çok büyük bir sıkıntı yaşandı. Dünya var olalı depremler hep olmuş, bundan sonra da olacak. Bizim buna tedbir almamız lazım. Gerçekten de bu binaları mühendislik hizmeti vererek yapabilseydik hiçbir şey olmazdı ve binaların çoğu yıkılmazdı. Demek ki binalarımız zayıf ve yönetmeliklere aykırı yapılmış, bundan dolayı da binalar yerle bir oldu. Bu kadar hasar olmasını kimse beklemiyordu. 2020 Elazığ Sivrice depreminde birçok binamız ağır hasar aldı. Bunların çoğu da yıkıldı. Elazığ’da hala da ağır hasarlı binalarımız var. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından yapılan hasar tespitinde Elazığ’da 4 bin civarında binanın hasarlı olduğu bilgisi var ve bu bina sayısı daha da artabilir" dedi.

 

 

 

"İnsanlar TOKİ’de korkmadan oturuyorlar"

 

 

 

TOKİ’nin binaları şehrin dışında yaptığını belirten Kaya, "Herkes TOKİ’nin yapmış olduğu binalara mutfağı dar, koridoru küçük falan dedi ama Elazığ’da bulunan eski yapılarda insanlar korkarak oturuyorlar. TOKİ’nin evlerinde ise korkmadan oturuyorsun. Zemini sağlam yerlere yapılmasının yanında, binalar da sağlam yapıldı. Onun için insanlar TOKİ’de korkmadan oturuyorlar. Bizim insanımız geniş yerde oturmaya alışmış ama dediğim gibi hiç olmazsa korkmadan evlerinde oturuyorlar. Bizim sıkıntımız eski yapılar. Elazığ nüfusunun yarısı eski binalarda oturuyor, bizim sıkıntımız da budur. Yıkıcı bir depremde bu binaların hali ne olacak bilemiyorum. Deprem bölgesinde olan bütün şehirlerin sorunu eski yapılar. Elazığ’dan örnek vermek gerekirse, burada bulunan eski yapıların hepsinin bir risk analizinin yapılması lazım. Depreme hangi bina dayanıklı, hangi bina dayanıklı değil. Öncelik sırasına göre dayanıksız binaların mutlaka güçlendirilmesi ya da yenilenmesi gerekir" diye konuştu.

 

 

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Köyceğizli öğrenciler Avrupa stajını tamamladıÖnceki Haber

Köyceğizli öğrenciler Avrupa stajını tam...

Çocuklara drama etkinlikleriyle yaşadıkları travmalar unutturuluyorSonraki Haber

Çocuklara drama etkinlikleriyle yaşadıkl...

Yorum Yazın

Kamu yönetiminin, liyakat ve ehliyet yerine, mensubiyetler üzerinden tanzim edilmesi, doğrudan KUL HAKKI YEMEKTİR!
Avrupa Kupası Şampiyonu: Aybüke KILINÇ!
Afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmeti eğitimleri eğitimi uzaktan eğitim kapısında paylaşıma açıldı
Deneyap Kart Akademi Eğitimleri - 2 Başlıyor!
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Deprem Bölgesinde Açılan Halk Eğitimi Kurslarından 79 Bin 162 Vatandaş Yararlandı
Meclisteki Torba Kanuna; 1. Dereceye Yükselen Tüm Kamu Görevlilerine 3600 Ek Gösterge Verilmesi Eklenmeli Ve Memura Bayram İkramiyesi Unutulmamalıdır
YKS Sınavına girecek okul birincileri sisteme işlenecek
TEKNOFEST 2023 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Çevrimiçi Yarışma Simülasyonu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Tarım Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Torba Kanunda SGK Çalışanları Unutulmasın!
Sadâ Kültür Sanat Ve Edebiyat Programı Proje Başvuruları Başlıyor
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı