Depremde yıkım riski olan bölgeler tespit ediliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Depremde yıkım riski olan bölgeler tespit ediliyor
Abone ol
İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi akademisyenleri, İzmir ve çevresindeki muhtemel bir depremde risk arz edecek bölgeleri tespit etmek için harekete geçti. Akademisyenler ilk tespitlere göre Aliağa’da bir risk alanı tespit ettiklerini söyledi.

 

 

Deprem kuşağında yer alan İzmir ve çevresinde meydana gelebilecek muhtemel bir deprem için çalışmalarını sürdüren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) akademisyenleri, depremde risk arz edecek bölgeleri tespit etmek için harekete geçti. İzmir ve çevresine yerleştirilen 6 sabit, 28 geçici istasyonla ölçümler yapan DEÜ akademisyenleri, elde ettikleri verilerle riskli alanları tespit edecek.

 

 

Proje ile 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6,6’lık Sisam depreminin ardından meydana gelen riskli bölgeleri tespit etmek istediklerini söyleyen DEÜ Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Yer Fiziği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oya Pamukçu, “Depremsellik açısından uydu verileriyle de yanal yöndeki deformasyonlarla ilgili çalışmalarımız var. Arazi çalışmalarımız devam ediyor. Buradan elde ettiğimiz verilerle Sisam depreminden sonra İzmir çevresinde, Manisa’da ve çevre illerde gerilim alanının hangi yapıda olduğunu tespit edeceğiz. Bu çalışma sonucunda risk alanlarının tespitini kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

 

 

 

“Aliağa bölgesinde bir risk alanı tespit ettik”

 

 

 

Sisam depreminin ardından İzmir’deki Buca Fayı’nın da çalışmaya başladığını söyleyen Prof. Dr. Pamukçu, “Buca Fayı’na yönelik araştırmalarımız var. Şu anki projede konum belirlemeyle, zamana bağlı olarak ne kadar yer değiştirdiğini, yer değiştirme hızını ve bu hıza bağlı olarak da depremden sonra meydana gelmiş ya da meydana gelmesi muhtemel yer değiştirmeleri tespit etmek için çalışıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız birinci dönem çalışmalarımızda Aliağa bölgesinde bir risk alanı tespit ettik. İstasyonların çoğunun deprem fırtınasından etkilendiğini tespit ettik. Şu an yanal yönde çok bir değişim yok. Verilerimize dayanarak söylemem gerekirse stres altında olan bölge mevcut. Ama bunu Eylül ayındaki son ölçümlerimizden sonra net olarak söyleyebiliriz. Deformasyon açısından riski bölgeleri raporumuzda sunacağız” diye konuştu.

 

 

 

“Araştırmamızdaki yüksek riskli alanlardan bir tanesi olan Bornova zarar gördü”

 

 

 

2005 yılında Seferihisar merkezli meydana gelen 5,7 ve 5,9’luk depremlerin ardından yine böyle bir araştırma yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Pamukçu, “Söz konusu araştırmamızda riskli alanları çeşitli bilimsel ortamlarda sunmuştuk. Sisam depreminde, bu araştırmamızdaki yüksek riskli alanlardan bir tanesi olan Bornova zarar gördü. Bu projede sonraki hedefimiz bu verilerin erken uyarıda ne şekilde kullanacağıyla ilgili. Proje sonuçlarımız bir erken uyarı gibi davranacak. Riskli bölgelere dikkat edilmesi konusunda bir uyarı niteliği taşıyacak” ifadelerini kullandı.

 

 

Ege Denizi’ndeki Uzunada’ya da bir istasyon yerleştirdiklerini ifade eden Pamukçu, “Uzunada’daki istasyonumuz önemli bir konumda. Denizdeki tek kara parçası olarak kullandığımız kısım. Hem kuzeyi hem güneyi denetliyor. Herhangi bir deprem olduğunda Yunan adalarındaki istasyonlardan veri istemek durumundayız. Onlar da kendilerine göre bir prosedür uyguluyorlar, sonra verileri bize aktarıyorlar” şeklinde konuştu.

 

 

 

“Depremler artan sıklıkla devam ediyor”

 

 

 

Son 10 yıldır Ege Denizi ve kıyı bölgelerde sürekli depremlerin gerçekleştiğini söyleyen Pamukçu, “Depremler artan sıklıkla devam ediyor. Deprem, küresel şeklinde yayılan bir enerji ve hangi kırığın ne zaman çalışacağı, ne zaman nerede birikim oluşturacağını hesaplamak mümkün değil. Bazı yaş tayinlerinden, kırılma periyodundan fikir çıkarılıyor ama anlık tetiklenmelerde hangi fayın ne zaman çalışacağı kestirilemeyen bir şey. İşte bu tip çalışmalarla en azından alanı gözetim altında tutmuş oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Depremde yıkım riski olan bölgeler tespit ediliyor

Depremde yıkım riski olan bölgeler tespit ediliyor

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
40 yaş üzeri baba adaylarına uyarıÖnceki Haber

40 yaş üzeri baba adaylarına uyarı

400 yıllık Sanki Yedim Cami hikayesiyle ders veriyorSonraki Haber

400 yıllık Sanki Yedim Cami hikayesiyle...

Yorum Yazın

24 Eylül Pazar önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
"100. Yılında Cumhuriyet" Konulu Resim, Şiir Ve Kompozisyon Yarışması
Değerli Öğretmenler! Önlük İçin Beden Ölçüleri Vermemeli, Tek Tip Kıyafet Dayatmasını Kabul Etmemeliyiz!
Memur Zamları, Hedef Enflasyonun Altında Kaldı. Enflasyon Farkı Zam Değildir, Refah Payı Verilmelidir
Anadolu Meslek Programlarında Alana Geçiş İşlemleri
MEB’den Personelin Maaşla Ödüllendirilmesi Sürecinde Adaletsizliklerin Giderilmesini Talep Ettik
Mülakat Sürecinde Karşılaşacak Hatalar
Evdeki Bulgurdan Olmayalım!
Bakan Yusuf Tekin'den Yeni Mülakat Açıklaması
Bakan Tekin Eğitim Gündemini Değerlendirdi
Yusuf Tekin'den kariyer sınavı açıklaması
MEB’den Türkçe kararı
23 Eylül Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
Öğretici: Sayıştay Raporuna Göre Pansiyonlu Okullarda Yeterince Güvenlik Ve Sağlık Tedbirleri Yok!
Kariyer basamakları yazılı sınavında başvuru ücreti alınmamalıdır
Hiçbir Eğitim Emekçimizi, Sendika Temsilcimizi Asılsız İddialara Kurban Etmeyiz! Ettirmeyiz!
"Türkçe Öğretiminde İyi Uygulamalar Konferansı Bildiri Kitabı" Yayımlandı
MEB, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile (TFF) arasında Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü imzalandı.