Depremzede çocuklar oyun terapisiyle iyileşiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Depremzede çocuklar oyun terapisiyle iyileşiyor
Abone ol
Çocuk Gelişim Uzmanı ve Oyun Terapisti Tuğba Yıldız, bazı depremzede çocukların deprem olduktan aylar sonra tepki verebileceğini söylerken, bazı çocukların ise terapi sırasında oyuncakları kullanarak enkaz temasını yansıttıklarının altını çizdi.

 

 

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve toplam 11 ilde yıkıma neden olan depremin ardından, depremzede çocukların yaşadığı travmaları en az zararla atlatabilmesi de büyük önem kazandı. Oyun terapisiyle birlikte çocukların travmaları çok daha kısa sürede atlatabileceğini belirten Çocuk Gelişim Uzmanı ve Oyun Terapisti Tuğba Yıldız, "Çocukların ne kadar etkilendiklerine bakarak aslında hasar tespiti yapıyoruz. Onlara güvende olduğu mesajını vererek mutlu olmalarını sağlıyoruz" dedi.

 

 

 

"Depremzede çocuklar başlarda hiçbir reaksiyon göstermeyebilirler"

 

 

 

Terapi konusunun çocuklar üzerinde hayati önem taşıdığını söyleyen Tuğba Yıldız, sadece deprem bölgesinde olan çocukların değil, tüm ülkede bulunan ailelerin ve çocukların bu olaydan sonra travmatize olduğunu belirtti. Yaşanan depremlerin güvenlik algısını da ortadan kaldırdığının altını çizen Yıldız, "Sonuçta çok ciddi bir olay yaşandı. Hayatımızı tehdit eden bir durumla karşı karşıya kaldık. Böyle durumlarda depremzede çocuklar ilk başlarda hiçbir reaksiyon göstermeyebilirler. Aileler her şeyi normal zannedebilirler. Çocuğun uykusu ve yemek düzeni henüz bozulmamış olabilir. Fakat bazı çocuklar hemen olayın başında tepki verebilir. O yüzden ailelerimizin bu konuda çok uyanık olmaları gerekmektedir. Çocuklarının uyku düzenleri, yemek düzenleri ve okula gitme istekleri gibi durumları dikkatle takip etmeleri gerekiyor. Böyle psikolojik tepkilerin verilmesinin normal olduğunu da bilmeliyiz. Bunlar anormal şeyler değil. Fakat zamanla iyileşmeler görülmeye başlanması lazım. Azami süre bir ay diyebiliriz. Bir ay sonunda çocuk üzerinde bir değişim gözlemleyemezsek kesinlikle bir uzmandan yardım almalıyız" sözlerini kullandı.

 

 

 

"Onlara direkt depremle alakalı sorular sormuyoruz"

 

 

 

Oyun terapisi için özel hazırlanmış odaların bulunduğuna değinen Tuğba Yıldız, odaların belli standartlara uygun hazırlandığını söyledi. Bu durumlarda çeşitli oyun terapilerinin kullanılabileceğini belirten Yıldız, "Çeşitli oyun terapileri var. Ben çocuk merkezli oyun terapisi kullanıyorum. Bu, tamamen akışı ve yönetimi çocuğa bırakıyoruz anlamına geliyor. Biz hiçbir yönlendirme yapmıyoruz. Bu durum çocukta her insanda olduğu gibi çok önemlidir. Bazı depremzede çocuklar kum oyunu oynarken evleri yıkarak bir tema işliyor. Bazı çocuklar ise bir ay sonra bu tarz oyunları oynuyor. Çocuklarımız kendisinde bu anlatma gücünü o zaman bulabilir. Bana gelen çocuklarımızı genellikle büyük bir oyun alanı yerine küçük odalara almayı tercih ediyorum. Onlara direkt depremle alakalı sorular sormuyoruz. Çocuğumuzun bize anlattığı kadar bilgi alıyoruz. Bu şekilde psikolojik bir ilk yardım yapmış oluyoruz. Normal şartlarda çocuklar aynı şehirde ev değiştirdiğinde bile sıkıntılar olabiliyor. Bazı çocuklarımızda gözlemlediğim ana şeylerden birisi, oyun odasında bulunan oyuncakları çok sevmesine rağmen annesinin yanından ayrılamamaya başlıyorlar" ifadelerine yer verdi.

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ölüm sayısı 2021 yılında 565 bin 594 olduÖnceki Haber

Ölüm sayısı 2021 yılında 565 bin 594 old...

”Yılda 100 milyon kişi uyuz tehdidiyle karşı karşıya kalıyor”Sonraki Haber

”Yılda 100 milyon kişi uyuz tehdidiyle k...

Yorum Yazın

Zümre toplantısına katılan öğretmene ek ders ücreti ödenir mi?
Amir, işçi mi olur memur mu?
Yetiştirilmek amacıyla yurt dışına gönderilecek personel ile ilgili duyuru
Teknoloji ve Yetkinlik Buluşmaları’nın ikincisi başlıyor!
"Özel Çocuklara Özel Mektuplar Seçkisi" düzenlenecek
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
EBA'da "Zenginleştirilmiş Kitap" Çalışmaları
23 Nisan, Özel Etkinliklerle Kutlanacak
TBMM’de "Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi Ve Bilim Şenliği" Başladı
20 Nisan Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (19 Nisan 2024) 60 saniyede Türkiye ve dünya gündemi
4688 Sayılı Kanun’a İlişkin Hazırladığımız Rapor Seti
Devletimize, Milli Birliğimize Ve Ay Yıldızlı Bayrağımıza Yönelik Bu Hain Girişimleri Şiddet Ve Nefretle Kınıyoruz
Açık Öğretim Okulları 3. Dönem Sınavları İçin Kayıt Yenileme Duyurusu
Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı Başvuru Sonuçları Açıklandı
OGM Materyal YKS Çıkmış Sorular Çözüm Videoları
Okul Sporları Duyuruları
GSB Medya Kampı Katılımcı Listesi
2023 Yılı Merkez ve Taşra Teşkilatı Memur, Şef, Sayman ve İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri Şube Müdürü Kadroları İçin Görevde Yükselme Suretiyle Atama Sonuçları
Can Ataklı'ya Karşı Hukuk Mücadelemiz Sürüyor