Depremzede çocuklara verilen eğitimle yaşadıkları travma atlatılmaya çalışılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Depremzede çocuklara verilen eğitimle yaşadıkları travma atlatılmaya çalışılıyor
Abone ol
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen şehirlerden Siirt’te gelen ve Esme Han Sultan Kız Öğrenci Yurdu’nda barınan ailelerin çocukları kurulan anasınıfında eğitim görüyor. Öğretmenler tarafından çocuklara çeşitli etkinlikler yapılarak, eğitim almalarının yanı sıra depremin meydana getirdiği travmayı atlatmaları hedefleniyor.

 

 

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem sonrasında Siirt’e gelen afetzedeler, Siirt Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı yurtlara yerleştirilmeye devam ediyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Esme Han Sultan Kız Öğrenci Yurdunda açılan anasınıfında aileleriyle kalan çocuklara eğitim veriliyor.

 

 

Siirt Valiliği koordinesinde yurtlara yerleşen depremzede aileleri en iyi şekilde ağırladıklarını dile getiren Esme Han Sultan Kız Öğrenci Yurdu Müdürü Semanur Uluç, 3-6 yaş yaş arası öğrencilere de yurtta açtıkları anasınıfında eğitim verdiklerini söyledi.

 

 

Yurtta depremzede misafirleri ağırladıklarını ifade eden Ulaç, "Hatay’dan Gaziantep’ten Kahramanmaraş’tan, Malatya’dan, Adıyaman’dan misafirler ailelerimiz var. Buna mukabil öğrencilerimiz var. Şu an içinde bulunduğumuz anaokulumuzu kurduk. Hem sabah hem de öğlenden sonra olmak üzere iki tane öğretmenimiz görev yapıyor. 11 tane 3-6 yaş arası öğrencimiz var. Psikososyal servis kurduk. Kurum psikoloğumuz ve Milli Eğitim Bakanlığından gelen psikolojik danışmanlarımızla beraber tek tek aileleri gezerek onların ihtiyaçlarını tespit ettik. Onlara psikolojik ilk yardım hizmetinden bulunduk. Psikososyal servisimiz var o odadan oluşuyor. Aileler sürekli olarak danışabiliyorlar psikolojik danışmanlarımıza; ayrıyeten öğrencilerimizi tespit ettik. LGS’ye, YKS ya da KPSS’ye hazırlanan öğrencilerimiz tespit edip onlara kaynak kitaplar ayarladık, gerekli görüşmeleri yaparak. Ayrıyeten etüt merkezleri ve dershanelereler de görüşüp öğrencilerin oralara ücretsiz gitmelerini sağladık” dedi.

 

 

Günde üç öğün yemeklerinin olduğunu belirten Ulaç, "Manevi danışman odamız var. Kur’an’ı Kerim kurslarımız açıldı ve şu an depremzede misafirlerimiz Kur’an’ı Kerim kursuna başladılar. Bunun yanında öğrencilerimizle çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Oyun parkları yaptık, yemeğe götürüyoruz. Bayanlar için belirli aralıklarla sauna ve hamam gibi etkinliklerimiz mevcut. Ayrıyeten berber ve kuaför hizmetlerimiz de mevcut. İhtiyaçlarını bize bildirdiklerinde biz gerekli yerlerle bağlantıyı kurarak yardımcı olmaya ihtiyacını giderme konusunda onlara destek olmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimiz daha iyi çalışsın diye okuma salonlarımız ve kütüphanemiz var. 7/24 misafirlerimizin hizmetindeyiz. Depremin açtığı yaraları hep birlikte sarmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mobil etkinlik tırı, çocuklar için afet bölgesindeÖnceki Haber

Mobil etkinlik tırı, çocuklar için afet...

Depremler kuş satışlarını patlattıSonraki Haber

Depremler kuş satışlarını patlattı

Yorum Yazın

Bir Miktar Ne Kadar?
Online İkraz Hizmetleri Hakkında Duyuru
Çalışacak ekip arkadaşları arıyoruz
YKS Puan Hesaplama Motoru Yayında
"ETKİM İstasyon Programı" başvuruları başladı!
Haritalar, Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) yayımlandı
Öğretici: TBMM Mesaiye Başlıyor, Artık Çalışan Ve Emeklilerin Bekleyen Sorunları Çözülsün!
Yapay Zeka 101 Eğitimi   
Okul Sporları Duyuruları
 eTwinning Projelerinde Üretken Yapay Zekâ
Dağ Fare Doğurmasın!
Mesleki Eğitimde 8 Bin 406 İş Yerinin Sözleşmesi Feshedildi
Türk Eğitim Sen, “Türk Eğitim Sisteminde Proje Okulları” Çalıştayı Düzenliyor
İş Gücü İstatistikleri Yayımlandı
Ali YALÇIN'dan önemli açıklamalar
2024 Nisan Ayı Tebliğler Dergisi Yayımlandı
İşte haftanın yalan haberleri
"Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni (D-AOBM) Tamamlayıcı Cilt Mahallî Eğitimleri" Devam Ediyor
"LGS DKAB Hazırlık Serisi" Yayında
Aile Çocuk Eğitim Programı (AÇEP)