Depremzede çocuklara verilen eğitimle yaşadıkları travma atlatılmaya çalışılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Depremzede çocuklara verilen eğitimle yaşadıkları travma atlatılmaya çalışılıyor
Abone ol
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen şehirlerden Siirt’te gelen ve Esme Han Sultan Kız Öğrenci Yurdu’nda barınan ailelerin çocukları kurulan anasınıfında eğitim görüyor. Öğretmenler tarafından çocuklara çeşitli etkinlikler yapılarak, eğitim almalarının yanı sıra depremin meydana getirdiği travmayı atlatmaları hedefleniyor.

 

 

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem sonrasında Siirt’e gelen afetzedeler, Siirt Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı yurtlara yerleştirilmeye devam ediyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Esme Han Sultan Kız Öğrenci Yurdunda açılan anasınıfında aileleriyle kalan çocuklara eğitim veriliyor.

 

 

Siirt Valiliği koordinesinde yurtlara yerleşen depremzede aileleri en iyi şekilde ağırladıklarını dile getiren Esme Han Sultan Kız Öğrenci Yurdu Müdürü Semanur Uluç, 3-6 yaş yaş arası öğrencilere de yurtta açtıkları anasınıfında eğitim verdiklerini söyledi.

 

 

Yurtta depremzede misafirleri ağırladıklarını ifade eden Ulaç, "Hatay’dan Gaziantep’ten Kahramanmaraş’tan, Malatya’dan, Adıyaman’dan misafirler ailelerimiz var. Buna mukabil öğrencilerimiz var. Şu an içinde bulunduğumuz anaokulumuzu kurduk. Hem sabah hem de öğlenden sonra olmak üzere iki tane öğretmenimiz görev yapıyor. 11 tane 3-6 yaş arası öğrencimiz var. Psikososyal servis kurduk. Kurum psikoloğumuz ve Milli Eğitim Bakanlığından gelen psikolojik danışmanlarımızla beraber tek tek aileleri gezerek onların ihtiyaçlarını tespit ettik. Onlara psikolojik ilk yardım hizmetinden bulunduk. Psikososyal servisimiz var o odadan oluşuyor. Aileler sürekli olarak danışabiliyorlar psikolojik danışmanlarımıza; ayrıyeten öğrencilerimizi tespit ettik. LGS’ye, YKS ya da KPSS’ye hazırlanan öğrencilerimiz tespit edip onlara kaynak kitaplar ayarladık, gerekli görüşmeleri yaparak. Ayrıyeten etüt merkezleri ve dershanelereler de görüşüp öğrencilerin oralara ücretsiz gitmelerini sağladık” dedi.

 

 

Günde üç öğün yemeklerinin olduğunu belirten Ulaç, "Manevi danışman odamız var. Kur’an’ı Kerim kurslarımız açıldı ve şu an depremzede misafirlerimiz Kur’an’ı Kerim kursuna başladılar. Bunun yanında öğrencilerimizle çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Oyun parkları yaptık, yemeğe götürüyoruz. Bayanlar için belirli aralıklarla sauna ve hamam gibi etkinliklerimiz mevcut. Ayrıyeten berber ve kuaför hizmetlerimiz de mevcut. İhtiyaçlarını bize bildirdiklerinde biz gerekli yerlerle bağlantıyı kurarak yardımcı olmaya ihtiyacını giderme konusunda onlara destek olmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimiz daha iyi çalışsın diye okuma salonlarımız ve kütüphanemiz var. 7/24 misafirlerimizin hizmetindeyiz. Depremin açtığı yaraları hep birlikte sarmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mobil etkinlik tırı, çocuklar için afet bölgesindeÖnceki Haber

Mobil etkinlik tırı, çocuklar için afet...

Depremler kuş satışlarını patlattıSonraki Haber

Depremler kuş satışlarını patlattı

Yorum Yazın

TEKNOFEST 2023 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Çevrimiçi Yarışma Simülasyonu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Tarım Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Torba Kanunda SGK Çalışanları Unutulmasın!
Sadâ Kültür Sanat Ve Edebiyat Programı Proje Başvuruları Başlıyor
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı
1. Dereceye gelen kamu görevlilerinin tamamının ek göstergeleri 3600 olarak belirlenmelidir
Kamu mühendislerinin, görevlerinin getirdiği risk, yetki ve sorumluluklarına mütenasip şekilde özlük, ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi kaçınılmazdır
Okul idarecilerimizin muhakkiklik görevi angarya olmaktan çıkarılmalıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan depremin 45. gününde kaydedilen gelişmeler!
Kamu Çalışanlarına Seyyanen Artış İstiyoruz
45 Bin Atama Yetmez!
TEKNOFEST 2023 Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!